Plac Grunwaldzki

Identity area

Type of entity

Corporate body

Authorized form of name

Plac Grunwaldzki

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1945 - dziś

History

Plac Grunwaldzki powstał między mostem Szczytnickim i Grunwaldzkim w wyniku zniszczenia przez Niemców zwartej zabudowy dzielnicy naukowej w trakcie oblężenia Festung Breslau, którzy zdecydowali się na budowę przy użyciu robotników przymusowych lotniska dla twierdzy. Dzieła zniszczenia dopełniła radziecka artyleria i lotnictwo skutecznie opóźniająca nalotami i ostrzałem budowę lotniska przez robotników przymusowych.
W 1869 powstał projekt budowy ulicy Cesarskiej [po 1945 r. Grunwaldzka], wraz z Mostem Cesarskim [Kaiserbrucke, Freiheisbrucke]. Most Grunwaldzki wybudowała firma Beuchelt u. Co. z Zielonej Góry w latach 1908-1910 według projektu architekta Richarda Plddemana. Zwartą zabudowę arterii Cesarskiej zakończono dopiero po I Wojnie Światowej. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się rondo na placu Grunwaldzkim był plac nazywany"Gwiazdą Szczytnicką".

W 1893 roku na terenie cmentarza Św. Bernarda wybudowano gotycki kościół. Został poważnie uszkodzony w trakcie oblężenia w nalocie lotnictwa radzieckiego i wysadzony w powietrze 19 marca 1945 roku na rozkaz gaulaitera Karla Hanke.
Po kapitulacji Festung Breslau, nowo-powstały plac szybko przybrał rolę targowiska, szaberplacu a od lat 50. szybko wzrastała jego rola jako jednego z centrów akademickich miasta.

Plac został zagospodarowany przez budowę kompleksu akademickiego w połowie lat 50. XX. wieku powstały dwa piaskowe budynki Politechniki Wrocławskiej (Siedziba Instytutów Geotechniki i Hydrotechniki oraz Instytutu Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii Politechniki Wrocławskiej).
W 1960 roku oddano do użytku "Dom Naukowca" a w 1965 roku wybudowano Dom Studencki "Dwudziestolatka" a dwa lata później DS "Parawanowiec". W 1982 r .oddano kolejne DS Uniwersytetu Wrocławskiego: "Kredka" i "Ołówek".
W latach 1968 - 1970 wybudowano siedzibę Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, rok później siedzibę Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Wrocławskiego (1970 r.) a w latach 80. oddano do użytku siedzibę Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej (1981r.).

Lata 1968-78 r. to budowa zespołu mieszkalno - usługowego plac Grunwaldzki 4-20 (wrocławski Manhattan). Jest to kompleks sześciu 16-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych wraz z mniejszymi budynkami - pawilonami usługowymi. Główna architekt Jadwiga Grabowska Hawrylak otrzymała za realizację w 1973 r. nagrodę resortową a w 1974 r. Honorową Narodę Stowarzyszenia Architektów Polskich.

W 2007 roku otwarto Centrum Handlowe Pasaż Grunwaldzki a dwa lata później budynek biurowo-usługowy Grunwaldzki Center budowany przez firmę Skanska.

Places

Plac Grunwaldzki, Wrocław

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Leksykon Architektury Wrocławia, Wrocław 2011, s. 766-774.
Antkowiak Zygmunt, Ulice i Place Wrocławia, Wrocław 1970, s. 61-65.

Maintenance notes