Solidarność Olsztyńska. Informator MKZ NSZZ "Solidarność"
- PL OPiP IV-3-1-574
- Podseria
- 1981
Część z Dokumenty Życia Społecznego
MKZ NSZZ "Solidarność" w Olsztynie
15 results directly related Exclude narrower terms
Solidarność Olsztyńska. Informator MKZ NSZZ "Solidarność"
Część z Dokumenty Życia Społecznego
MKZ NSZZ "Solidarność" w Olsztynie
Larwa. Pismo Młodzieży Polskiej Partii Niepodległościowej Warmii i Mazur
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Federacja Młodzieży Walczącej Warmii i Mazur
Relacja Jerzego Rusnaka dotyczy przedwojennego Wilna, wydarzeń związanych z walkami na Ziemi Wileńskiej, wyjazdu na Pomorze, relacji międzyludzkich pomiędzy autochtonami i ludnością napływową w okolicach Olsztyna, służby wojskowej w Marynarce Wojennej.
Rusak Jerzy
Relacja Eugeniusza Jacyszyna, księdza katolickiego, zaangażowanego w duszpasterstwo opozyji. Relacja dotyczy życia seminaryjnego w aspekcie stosunku władz Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu do działalności opozycyjnej, poboru kleryków do wojska, mszy celebrowanej przez ks. Stanisława Orzechowskiego przed Zajezdnią autobusową przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu podczas strajku w sierpniu 1980 roku, posługi kapłańskiej świadka w Legnicy, działalności patriotycznej tamtejszego proboszcza, ks. Władysława Jóźkowa.
Jacyszyn Eugeniusz
Relacja biograficzna Jarosława Rabija. Relacja dotyczy okresu II wojny światowej i zmieniających się okupacji rosyjskiej i niemieckiej, początkowego okresu istnienia polskiej władzy ludowej oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii w okolicach Kalnikowa i jej konsekwencji dla lokalnych mieszkańców, deportacja części wsi Kalników w ramach akcji "Wisła", uwięzienia brata za współpracę z UPA, przesiedlenia w okolice Giżycka, służby w wojsku w batalionie roboczym, pracy w melioracji, życia religijnego wspólnoty greckokatolickiej.
Rabij Jarosław
Relacja biograficzna Maria Nowik, pielęgniarki, urodzonej w rodzinie miejscowego działacza ukraińskiego, wysiedlona pod Biłgoraj w 1943 roku, a następnie w 1947 roku wraz z akcją "Wisła" na północ Polski. Relacja dotyczy rodzinnych stron, stosunków polsko-ukraińskich przed wojną, rozbierania cerkwi przez Polaków w rodzinnej miejscowości, wysiedlenia ludności ukraińskiej z chełmnszczyzny do USRR, tragicznych wojennych losów rodziny, wysiedlenia na północ Polski, szkoły pielęgniarksiej i pracy w giżyckim szpitalu, zaangażowania w życie środowiska ukraińskiego od lat 90-tych.
Nowik Maria
Relacja Bazylia Petiuka, partyzanta UPA. Relacja dotyczy eduakcji, m.in. w szkole handowej, poznania ukraińskich działaczy podczas edukacji w Chełmie, działalności w UPA i pobytu w więzieniu, przesiedlenia rodziny w ramach alkcji "Wisła" na Mazury, przyjazdu na Mazury i pierwszych lat po wysiedleniu, burzenia cerkwi w Pawłowicach, pracy na stanowisku księgowego w PGR-ach.
Petiuka Bazylii
Relacja biograficzna Wasyla Lichacza. Relacja dotyczy akcji "Wisła", relacji ukraińsko-polskich, wysiedleń mieszkańców rodzinnych stron do USRR, wysiedlenia do miejscowości Cyprki i pracy w PGR, pracy w kopalniach podczas służby wojskowej w Wałbrzychu i Katowicach, pracy przy budowie elektrowni Jaworzno.
Lichacz Wasyl
Relacja Stanisławy Brendy dotyczy przybycia na Ziemie Północne, życia codziennego po wojnie na Mazurach, życia codziennego i religijnego w okresie PRL, okupacji w Zieluniu.
Brenda Stanisława
Turyści zwiedzający centrum miasta
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
Turyści stojący na ul. Staromiejskiej w Olsztynie, za ich plenami widoczna jest gotycka Wysoka Brama z XIV w. [obecnie Dom Wycieczkowy PTTK].
N.N.
Turyści zwiedzający centrum miasta
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
Turyści spacerujący po centrum miasta Olsztyn. W tle widoczny jest budynek ratusza, wzniesionego w l. 1912-1915, w miejscu rozebranego w 1806 r. Kościoła Świętego Krzyża.
N.N.
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
Solidarność Kortowska. Biuletyn informacyjny Akademii Rolniczo-Technicznej
Część z Dokumenty Życia Społecznego
NSZZ "S" Akademii Rolniczo-Technicznej
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Solidarność Olsztyńska
Relacja Cecylii Biegańskiej, pracownika Politechniki Wrocławskiej, opozycjonistki, członkini komisji zakładowej NSZZ Solidarność na Politechnice Wrocławskiej, członka Duszpasterstwa Ludzi Pracy.
Relacja dotyczy działalności w Duszpasterstwie Ludzi Pracy przy jezuickiej parafii przy Alei Pracy we Wrocławiu, postaw członków Duszpasterstwa, a także wrocławskich księży, niemieckiej pomocy materialnej dla wrocławian, działaności opozycyjnej, strajku sierpnia '80, zakładanie związków zawodowych na Politechnice Wrocławskiej, pacyfikacji strajku na Politechnice Wrocławskiej, „karnawału Solidarności”, papieskiej pielgrzymki w 1987 roku oraz wizyty Jana Pawła II na grobie ks. Popiełuszki. W relacji pojawiają się też wątki z okresu okupacji niemieckiej i działalności w ruchu oporu.
Biegańska Cecylia