Wypożyczenie wystaw podróżujących
Podsumowanie
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza szkoły z Wrocławia i okolic, do skorzystania z naszej oferty.
Dział Edukacji oraz Dział Miejsc Pamięci w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu serdecznie zachęcają Państwa do wypożyczania wystaw podróżujących, których celem jest upowszechnianie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza szkoły z Wrocławia i okolic, do skorzystania z naszej oferty.
Dział Edukacji oraz Dział Miejsc Pamięci w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu serdecznie zachęcają Państwa do wypożyczania wystaw podróżujących, których celem jest upowszechnianie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i wybrania interesującej Państwa ekspozycji oraz wysłania wiadomości na jeden z adresów mailowych widocznych przy konkretnej wystawie, w treści wpisując nazwę i adres instytucji zainteresowanej wypożyczeniem, tytuł wystawy oraz miejsce i termin jej zaprezentowania.
Za wypożyczenie wystaw nie pobieramy opłat.
Dostępne są wystawy:
– Wystawa „Być Polakiem w Breslau”- ma pomóc w przywróceniu pamięci o Polakach żyjących w przedwojennym Wrocławiu, czyli w niemieckim wówczas Breslau. Zapraszamy do podróży w przeszłość, podczas której poznamy ludzi kultywujących – mimo niesprzyjających warunków i zastraszania – swoją polskość, którzy zakładali w Breslau polskie organizacje i stowarzyszenia, organizowali polskojęzyczną prasę i szkolnictwo, a także pielęgnowali polską tradycję. Przedstawiamy tych, którzy w późniejszej III Rzeszy mieli odwagę mówić po polsku i mimo przeciwności losu nigdy nie wyrzekli się swojego pochodzenia. Działalność ówczesnej Polonii wrocławskiej ma szczególne znaczenie w kontekście wydarzeń 1945 roku oraz włączenia po II wojnie światowej Ziem Zachodnich i Północnych w skład odrodzonego państwa polskiego.
Informacja dla nauczyciela: Wystawę wzbogaca materiał ikonograficzny w postaci zdjęć i dokumentów. Ekspozycja nie zawiera drastycznych opisów wydarzeń.
Specyfikacja techniczna: wystawa wewnętrzna, składająca się z 13 plansz. Wymiary pojedynczej planszy: wysokość 2,05 m, szerokość 0,85 m. Na czas transportu plansze są przechowywane w 13 poręcznych, materiałowych torbach o wadze 2,5 kg każda (razem z zawartością).
Zainteresowanych prosimy o wiadomość na adres: edukacja@zajezdnia.org
– Wystawa „Pamięci mego Taty…” – prezentuje pięć wybranych sylwetek ojców katyńskich, oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych wiosną 1940 roku przez totalitarny stalinowski Związek Sowiecki. Każda plansza to historia jednej osoby – jej wykształcenia, pracy zawodowej, życia rodzinnego oraz losów po wybuchu II wojny światowej. Podstawę ekspozycji stanowią wspomnienia córek, które pozwalają poznać ich najbliższych jako kochających mężów, troskliwych ojców, wiernych ojczyźnie patriotów. W ten sposób zbrodnia katyńska przedstawiona jest ze społecznej perspektywy, a więc przez pryzmat osobistych historii dzieci i ich dorastania w cieniu tragedii.
Informacja dla nauczyciela: wystawę wzbogaca materiał ikonograficzny w postaci rodzinnych zdjęć, osobistych dokumentów, listów wysyłanych z obozów itp. Ekspozycja nie zawiera drastycznych opisów wydarzeń. U dołu czterech plansz znajdują się kody QR, prowadzące do strony internetowej, na której można zapoznać się z obszernymi notami biograficznymi każdej z prezentowanych osób.
Specyfikacja techniczna: wystawa wewnętrzna w postaci sześciu dwustronnych, tekstylnych plansz, zamocowanych na stelażach z lekkich metalowych profili. Wymiary pojedynczej planszy: wysokość 2,3 m, szerokość 0,9 m. Na czas transportu plansze są przechowywane w 6 poręcnych, materiałowych torbach o wadze 11 kg każda (razem z zawartością).
Zainteresowanych prosimy o wiadomość na adres: golgota@zajezdnia.org
– Wystawa „Marsz Śmierci 1945” – opowiada historię ewakuacji czterech podobozów KL Gross-Rosen, powstałych i funkcjonujących w Breslau podczas II wojny światowej, które zostały przeprowadzone przez niemiecką, nazistowską, zbrodniczą formację SS na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. Miejscem docelowym ewakuacji był obóz główny w Gross-Rosen. Ekspozycję tworzy jedna duża plansza, która – podzielona na cztery części – prezentuje kolejno przyczyny ewakuacji, ich przebieg, dalsze losy więźniów, a także współczesne przykłady kultywowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. Miejscowość po miejscowości można prześledzić zrekonstruowaną trasę największego marszu, do którego zmuszono około trzy tysiące więźniów. O ewakuacjach w warunkach zimowych oraz wydarzeniach podczas ich przebiegu opowiadają ocaleni.
Informacja dla nauczyciela: w treści wystawy pojawiają się drastyczne opisy, m.in. rozstrzeliwań więźniów i porzucania ich ciał na trasie marszu.
Specyfikacja techniczna: wystawa wewnętrzna w postaci jednej tekstylnej planszy, zamocowanej na stelażu z lekkich metalowych profili. Wymiary planszy: wysokość 2,3 m, szerokość 4 m. Na czas transportu plansza jest przechowywana w poręcznej, materiałowej torbie o wadze 14 kg każda (razem z zawartością).
Zainteresowanych prosimy o wiadomość na adres: golgota@zajezdnia.org
– Wystawa „Edyta Stein – wpisana we Wrocław” o projekt wystawienniczy o Edycie Stein zrealizowany we Wrocławiu w 2022 roku podczas Roku Edyty Stein. Do jego stworzenia został zaproszony pochodzący z Wrocławia astronom i artysta Maciej Łukasz Zapiór. Wykonał on w technice solarygrafii ponad 30 fotografii otworkowych, na których opowiedział historię życia Edyty Stein we Wrocławiu.
Kamery solarygraficzne umieszczono w miejscach związanych ze św. Teresą Benedyktą od Krzyża na terenie Wrocławia. Wystawa zbudowana na planie kwadratu umożliwia obserwację instalacji zgodną z kierunkami świata. Każdemu z nich poświęcono jedną planszę, ustawioną według azymutu. Cztery plansze umieszczone na planie kwadratu tworzą półzamkniętą przestrzeń, do której zaproszony jest widz.
Informacja dla nauczyciela: ekspozycja zawiera artystyczne solarygramy z opisami miejsc. Istnieje możliwość kontaktu z autorem wystawy oraz zaproszenia osoby do opowiedzenia, m.in. o idei ekspozycji, formie artystycznej i miejscach we Wrocławiu związanych z Edytą Stein.
Specyfikacja techniczna: wystawa wewnętrzna w postaci czterech tekstylnych plansz, zamocowanych na stelażach z lekkich metalowych profili. Wymiary pojedynczej planszy: wysokość 2,3 m, szerokość 3 m. Na czas transportu plansze są przechowywane w 4 poręcznych, średniej wielkości materiałowych torbach o wymiarach 100 × 30 × 30 cm i wadze ok. 15 kg każda (razem z zawartością).
Zainteresowanych prosimy o wiadomość na adres: dmp@zajezdnia.org
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!