Na skróty
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
sekretariat recepcja/kasy
WIEK: VII–VIII klasa szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe
CZAS OPROWADZANIA: 1–1,5 h
Cofniemy się w czasie do zakończenia II wojny światowej, by na przykładzie Dolnego Śląska sprawdzić, jak wyglądały ruchy migracyjne na tym terenie. Przesiedlenia ludności polskiej, wysiedlenia Niemców, ich charakterystyka oraz poszczególne etapy ruchów ludności, a także podmioty zarządzające i organizatorzy całej akcji – to między innymi tematy, w jakie zagłębimy się podczas opowiadania o tzw. Ziemiach Odzyskanych.
GRUPA: około 30 osób
WIEK: klasy I–VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe
CZAS OPROWADZANIA: 1,5–2 h
Główną atrakcją Centrum Historii Zajezdnia jest stała ekspozycja „Wrocław 1945–2016” poświęcona powojennej historii miasta. Dzieci i młodzież poznają szeroki kontekst powojennych zmian granic, przesunięć ludności, odbudowy miasta i jego ponownego zasiedlenia. Poziom treści przekazywanych podczas zwiedzania wystawy głównej dostosowany jest indywidualnie do każdej z grup wiekowych.
GRUPA: około 30 osób
WIEK: VII–VIII klasa szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe
CZAS OPROWADZANIA: 1–1,5 h
Co wydarzyło się we Wrocławiu w trakcie sierpniowych strajków? Jak zmieniło się życie w PRL-u po podpisaniu porozumień? Jakim nowym wyzwaniom sprostać musieli polscy obywatele? A przede wszystkim – jak na zmiany zareagowała komunistyczna władza? Specjalnie przygotowana ścieżka oprowadzania wyjaśni wydarzenia roku 80. XX wieku oraz późniejsze i przybliży działania opozycji demokratycznej w miarę upływu lat.
GRUPA: około 30 osób
WIEK: klasy VII–VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe
CZAS TRWANIA: 1,5–2 godz.
Sport towarzyszy nam na co dzień i pełni bardzo ważną rolę w życiu społecznym. Czy jesteśmy jednak zaznajomieni z historią polskiego sportu? Dla wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem powstała właśnie ta ścieżka oprowadzania. Podczas zwiedzania poznamy początki rozwoju sportu w czasach II Rzeczpospolitej, dowiemy się, co działo się ze sportowcami podczas II wojny światowej, omówimy zmiany, jakie zaszły w polskim sporcie w latach komunizmu i oczywiście poznamy osoby najbardziej zasłużone dla polskiego oraz światowego sportu.
GRUPA: około 30 osób
WIEK: szkoły ponadpodstawowe
CZAS TRWANIA: 1-1,5 h
Podczas omawiania zagadnień związanych z architekturą i urbanistyką skupimy się zarówno na bogato zdobionych kamienicach, interesujących budynkach użyteczności publicznej, jak i na nowatorskich projektach domów oraz wysokich bloków. Dowiemy się, jak przez dziesięciolecia zmieniały się miasta i budowle oraz jak wpływało to na życie obywateli. Pojęcia takie jak funkcjonalizm, art déco, socrealizm czy postmodernizm nie będą już zagadką.
GRUPA: około 30 osób
WIEK: klasy IV–VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe
CZAS TRWANIA: 1-1,5 h
Historia również jest nauką i może być fascynująca! Udowodnią to warsztaty mające na celu zaprezentowanie dzieciom i młodzieży tajników pracy historyka. Uczniowie zdobędą wiedzę o zróżnicowanych źródłach historycznych, a także nauczą się, w jaki sposób analizuje je naukowiec-historyk i jakie informacje można z nich „wyczytać”. Kwerendy w archiwach, nauka o piśmie czy odczytywanie informacji z map, pieczęci i herbów to tylko kilka z wielu naszych propozycji, które pozwolą poznać kulisy pracy historyka.
WARSZTATY W OFERCIE:
1) paleografia – nauka o piśmie,
2) sfragistyka – nauka o pieczęciach,
3) heraldyka – nauka o herbach,
4) ikonografia – dziedzina badań historii sztuki,
5) genealogia – nauka o więzach rodzinnych,
6) archiwistyka – nauka związana z dokumentacją historyczną,
7) kartografia – nauka o mapach,
8) chronologia – nauka o mierzeniu czasu.
GRUPA: około 20 osób
Rezerwacje z minimum tygodniowym wyprzedzeniem
(1 warsztat na zajęciach – do wyboru przez zamawiającego)
WIEK: klasy VI–VIII i szkoły ponadpodstawowe
CZAS TRWANIA: 1 h
Dzięki grze fabularnej w odtworzonym sklepie mięsnym uczestnicy zajęć wczują się w realia sprzed 1989 roku, dowiedzą się, czym był PRL oraz poznają trudności ówczesnego życia codziennego. Przenosimy się do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, gdzie nie kupuje się produktów, ale je zdobywa. Każdy uczestnik lekcji będzie miał okazję spróbować zrobić takie podstawowe zakupy i zmierzyć się z najbardziej typowymi problemami w tamtym czasie – niedoborami, systemem kartkowym, kolejką, a także… niemiłą ekspedientką.
GRUPA: około 25 osób
WIEK: klasy VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe
CZAS TRWANIA: 1 h
W scenerii zrujnowanego Wrocławia komisja nazewnicza prowadzi intensywne prace nad zmianami nazw ulic z niemieckich na polskie. Prace utrudnia presja czasu. Uczestnicy zajęć wcielają się w role członków komisji i podejmują próbę nadania swoich nazw. Czy uda im się wybrać poprawne? W trakcie zajęć uczestnicy omówią konsekwencje zakończenia II wojny światowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz poznają następujące pojęcia: „Wielka Trójka”, „repolonizacja” czy „przesiedlenia”. Na przykładzie Wrocławia i Dolnego Śląska zrozumieją proces zmian nazw na tzw. Ziemiach Odzyskanych.
GRUPA: około 20 osób
WIEK: klasy IV–VIII i szkoły ponadpodstawowe
CZAS TRWANIA: 1h
Warsztaty sitodruku ukazują, w jaki sposób tworzono prasę drugiego obiegu, tzw. bibułę. To zajęcia, dzięki którym poznamy metodę sitodruku i sami poczujemy się niczym uczestnik strajku walczący z komuną w latach 80. XX wieku. Każda osoba wychodzi z zajęć z bawełnianą torbą, na której sama odciska wybrany wzór. Wspólna praca przy warsztacie to wspaniała zabawa dla młodszych i starszych uczniów.
GRUPA: około 15 osób
Grupa docelowa: szkoły ponadpodstawowe
Czas trwania: ok. 2 godz.
Pokaz filmu dokumentalnego Bitwa wrocławska, w którym przedstawiono wydarzenia z roku 1982 i największą manifestację w Polsce podczas trwania stanu wojennego. Ostra amunicja, gaz, armatki wodne, wojsko i milicja kontra butelki z benzyną i kamienie rzucane przez zwykłych obywateli. Jak do tego doszło? Jak pokojowa demonstracja przeistoczyła się walkę na ulicach miasta? Pokaże to film, przedstawiając ludzi, biorących udział w manifestacji, która zmieniła Wrocław na zawsze.
GRUPA: grupa do 49 osób