Senbazuru – 80 000 Żurawi dla Pokoju, to happening Centrum Historii Zajezdnia i Fundacji Zarzewie, współorganizowany z Wydziałem Promocji Miasta i Turystyki i Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia. To symboliczne spotkanie mieszkańców, uczniów wrocławskich szkół i przedszkoli oraz zaproszonych gości, które połączy tradycję japońskiego origami z ideą międzynarodowego pojednania, wpisując się w wielokulturowy charakter Wrocławia – miasta otwartego na dialog i budowanie mostów między narodami.
Senbazuru to tradycyjna japońska praktyka składania tysiąca papierowych żurawi, jako wyraz nadziei, wytrwałości i modlitwy o spełnienie marzenia – często w kontekście zdrowia, pokoju lub długowieczności.
Wydarzenie nawiązuje do poruszającej historii Sadako Sasaki, dziewczynki, która po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie wierzyła, że złożenie tysiąca żurawi może przynieść jej zdrowie i pokój na świecie. Jej historia stała się inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie, a żuraw origami stał się międzynarodowym znakiem dążenia do pokoju i globalnej wspólpracy.
Wydarzenie odbędzie się na Placu Wolności, a mozaika z żurawi (według projektu wrocławskiej ASP) będzie układana przez uczniów wrocławskich szkół z wykorzystaniem materiałów makulaturowych (papier z odzysku, kartki 20×20 cm).
-
10:30 – 14:30 – rotacyjne układanie mozaiki, równolegle realizacja zajęć w instytucjach kultury.
-
14:30 – ułożenie ostatniego żurawia, pamiątkowe zdjęcie, wystąpienia gości i zakończenie wydarzenia.
Po zakończeniu wydarzenia żurawie zostaną zebrane i poddane utylizacji lub ponownemu wykorzystaniu we współpracy ze spółką odpowiedzialną za gospodarkę odpadami we Wrocławiu. Każda szkoła biorąca udział w wydarzeniu otrzyma drzewko sakura, które zostanie posadzone jako symbol pokoju i pojednania.
Aktywności towarzyszące wydarzeniu:
- Seanse filmowe w Kinie Nowe Horyzonty japońskie kino dla najmłodszych– projekcje dla uczniów,
- Lekcje muzealne w pobliskich muzeach, Warsztaty w Otwartych Pracowniach Plastycznych,
- Stoiska miejskich instytucji kultury (Muzeum Narodowe, Miejska Biblioteka Publiczna,
- Ognisko Kultury Plastycznej), Wydarzenie muzyczne – współorganizowane z Narodowym Forum Muzyki.
Przejażdżki zabytkowym autobusem Jelcz 043 (Ogórek)
W ramach wydarzenia uczestnicy będą mogli skorzystać z atrakcji:
Zwiedzanie wystawy „Golgota Wschodu”
4 przejazdy na wystawę scenograficzną ukazującą losy Polaków zesłanych na Syberię i drogę powrotu na Ziemie Zachodnie po II wojnie światowej.
Ekspozycja opowiada o cierpieniu, determinacji i budowaniu nowej ojczyzny na Dolnym Śląsku.
Zwiedzanie z przewodnikiem lub udział w zajęciach edukacyjnych.
Zwiedzanie Centrum Historii Zajezdnia – Wystawa „Wrocław 1945–2016”
3 przejazdy na główną wystawę prezentującą historię Wrocławia po II wojnie światowej: przesiedlenia, codzienne życie w PRL, walkę o wolność w „Solidarności” oraz przemiany po 1989 roku.
Zwiedzanie obejmuje również aranżacje wnętrz oraz pamiątki ważnych postaci.
Zwiedzanie bez przewodnika.
Wystawa „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich”
Wystawa poświęcona wrocławskim himalaistom – Krzysztofowi Wielickiemu, Wandzie Rutkiewicz i innym pionierom zdobywania ośmiotysięczników w czasach PRL.
Prezentowane są oryginalne przedmioty z wypraw, zdjęcia oraz nagrania rozmów z akcji wysokogórskich.
Zwiedzanie bez przewodnika.
Zapisy na przejazdy i zwiedzanie:
Katarzyna Nowak
katarzyna.nowak@zajezdnia.org
tel. +48 71 715 96 63; +48 731 935 353