Projekty
#opowiadamWrocław
Zachować od zapomnienia opowieści mieszkańców Wrocławia. Zatrzymać ulotne często historie i pokazać je tym, którzy interesują się przeszłością. Dać Świadkom Historii możliwość podzielenia się swoimi wspomnieniami z czasów ich młodości, przeżyciami związanymi z wojną, komunistyczną codziennością, życiem we Wrocławiu. Takie cele przyświecają projektowi Opowiadam Wrocław, który od marca funkcjonuje pod nazwą #opowiadamWrocław.
Początkowo projekt miał być cyklem warsztatów dla Świadków Historii. Przy wsparciu wolontariuszy i trenera ds. wystąpień publicznych, Natalii Rybak, wrocławianie mieli przygotowywać swoje opowieści. Finałem projektu miał być weekend majowy, w trakcie którego Świadkowie Historii mieli mieć możliwość przedstawienia swoich wspomnień wszystkim tym, którzy odwiedzą Centrum Historii Zajezdnia. Epidemia, która ogarnęła nasz kraj w marcu, pokrzyżowała nasze plany. Nie zrezygnowaliśmy jednak z projektu – zmieniliśmy nieco jego plan i założenia i przenieśliśmy się do świata wirtualnego. Cele pozostały te same: Natalia, wolontariusze oraz Świadkowie Historii pracują nad tym, by przygotować opowieści o wrocławianach i Wrocławiu.
Finał projektu przenieśliśmy na jesień 2020 r. O postępach naszych prac, a przede wszystkim gotowych opowiadaniach Świadków Historii będziemy informować na bieżąco właśnie tutaj, na dedykowanej stronie projektu. Zapraszamy do śledzenia :)
FILMY #OPOWIADAMWROCŁAW
opowieść pani Iwony Izabeli Gocyk: klinik w link
opowieść pani Marii Berny (1):
opowieść pani Marii Berny (2):
opowieść pana Zdzisława Piwko:
opowieść pani Emilii Ciężkiej:
opowieść pana Benedykta Szychowiaka - cz. 1:
opowieść pana Benedykta Szychowiaka - cz. 2:
opowieść pana Benedykta Szychowiaka - cz. 3:
#opowiadamWrocław #nieMożemyŻyćBezHistorii #wolontariatZajezdnia #Wrocławpamięta
WRZESIEŃ 2020 r.
Wolontariusze spotykają się ze Świadkami Historii... i ze sobą. 9 września spotykamy się w kilkuosobowym gronie, aby przy ciastkach i pizzy wymienić się doświadczeniami, pomysłami, lepiej się poznać. Szerzszy opis tego spotkania znajdziecie tutaj: link.
SIERPIEŃ 2020 r.
Mimo wakacyjnego sezonu w Zajezdni jest gorąco i intensywnie. Realizujemy nasze tradycyjne kino letnie Zajezdni, współpracujemy z wrocławskim MPK przy projekcie „Nocny przejazd - 75-lecie pierwszej powojennej linii tramwajowej". 26 sierpnia mamy wielką uroczystość - ochdodzimy 40 rocznicę strajku w zajezdni nr VII i otwieramy wystawę multimedialną „Zajezdnia strajkuje". W pomoc przy wszystkich tych projektach włączają się nasi wolontariusze. Niektórzy wykorzystują swoją wiedzę, pasję i talent do pióra, wspierając zespół Wrocławskich Historii: Bogna przygotowuje artykuł o Bracie Rogerze z Taizé (link) a Agnieszka materiał o duszpasterzu i działaczu, ks. Ziemkiewiczu (link). Powstają też dwa filmy z opowieściami pana Benedykta Szychowiaka.
LIPIEC 2020 r.
W czasie wakacji projekt nie zwalnia tempa. Wolontariusze pracują ze Świadkami Historii, nagrywają ich relacje, przygotowują materiały uzupełniające - np. zdjęcia. W połowie miesiąca dostajemy nowe filmy - opowieści pana Zdzisława Piwko oraz pani Emilii Ciężkiej. Dociera też do nas świetna nowina: Maciej Zawistowski, związany z nami wolontariusz, został nagrodzony tytułem "Ośmiu Wspaniałych" nie tylko na szczeblu wojewódzkim, ale też krajowym. O tym co aktualnie dzieje się w wolontariacie, jak wyglądają nagrania Świadków Historii i jakie są nasze dalsze plany opowiada dr Marek Kosendiak - obejrzyj film. Na koniec miesiąc dostajemy pierwszą część historii pana Benedykta Szychowiaka.
CZERWIEC 2020 r.
Wolontariusze działają – biorą udział w warsztatach on-line z metody historii mówionej (relacja tutaj), pomagają w przygotowaniu kolejnych paczek dla Świadków Historii (z najnowszym wydawnictwem Zajezdni, komiksem "Niewysłane listy"). W połowie czerwca dociera do nas wspaniała wiadomość - jeden z naszych wolontariuszy, Maciej Zawistowski, został laureatem w XXVI edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Przeczytacie o tym więcej tutaj. Dostajemy też zgłoszenia, że przygotowane są kolejne nagrania - opowieści. Opublikujemy je już niebawem!
MAJ 2020 r.
Maj okazuje się być bardzo intensywnym miesiącem. Wolontariusze prężnie przystępują do działania. Pomagają załodze Centrum Historii Zajezdnia w przygotowaniu paczuszek dla Świadków Historii (znalazły się w nich tak potrzebne w czasie pandemii wielorazowe maseczki ochronne). Podejmują się także akcji telefonicznej: dzwonią do Świadków Historii, których posiadamy w naszej bazie, aby dowiedzieć się, czy potrzebują jakiejś pomocy oraz po ludzku porozmawiać. W połowie maja wolontariusze biorą udział w dwóch szkoleniach on-line:
z aplikacji Action -Track (pracują min. nad pomysłami jak wykorzystać aplikację w projekcie #opowiadamWrocław) oraz warsztatach kompetencyjnych z Natalią Rybak. O szczegółach możecie przeczytać w artykule: kliknij link.
KWIECIEŃ 2020 r.
1 kwietnia – to nie Prima Aprilis! – dostajemy PIERWSZY FILM :) Swoją wyjątkową opowieścią podzieliła się pani Iwona Izabela Gocyk: klinik w link.
2 kwietnia dostajemy DRUGI FILM – tym razem jest to historia pani Marii Berny: kliknij w link. Kilka dni później pani Maria decyduje się podzielić swoją kolejną opowieścią, tak więc mamy już TRZY FILMY: kliknij w link.
Tymczasem wciąż rekrutujemy wolontariuszy. Oczywiście przez aktualną sytuację epidemiologiczną jest to utrudnione. Jednocześnie wiemy, że większość ludzi ogranicza do minimum wyjścia z domów i spotkania, co jest często przeszkodą – zwłaszcza dla starszych osób – w przygotowaniu i nagraniu własnych wspomnień. Z drugiej strony właśnie w tym niełatwym czasie kontakt z drugim człowiekiem jest niezwykle ważny, a praca nad indywidualnymi historiami może nabrać jeszcze bardziej głębokiego, związanego z wzajemną solidarnością, znaczenia. Rolą wolontariuszy ma być wsparcie Świadków Historii w tym zakresie, oczywiście bezpiecznie – telefonicznie bądź wirtualnie. Artykuł o rekrutacji przeczytacie tutaj. W efekcie formuje się grupa aż 12 wolontariuszy!
MARZEC 2020 r.
2 marca spotykamy się ze Świadkami Historii. Omawiamy założenia projektu i rolę Świadków Historii. Natalia Rybak, trener ds. wystąpień publicznych, wyjaśnia szczegóły planowanego cyklu warsztatów tworzenia własnych opowieści. Świadkowie Historii wstępnie deklarują tematy, wokół których stworzą swoje indywidualne historie.
W połowie marca, z powodu ogłoszenia pandemii, Centrum Historii Zajezdnia zostaje zamknięte do odwołania. Od razu przystępujemy do opracowywania strategii kontynuowania projektu
w realiach on-line. 24 marca ogłaszamy zmienioną nazwę projektu (z Opowiadam Wrocław na #opowiadamWrocław), podkreślającą jego wirtualny charakter: przeczytaj artykuł o projekcie.
O projekcie, w krótkim filmie, opowiada Marek Kosendiak: kliknij link. Tworzymy również wydarzenie na Facebooku: link tutaj. Natalia Rybak przygotowuje cykl wspaniałych filmów-instruktaży wyjaśniających krok po kroku, jak przygotować interesującą dla słuchacza i widza opowieść. Zachęcamy by obejrzeć je wszystkie:
Esencja (kliknij link)
Haczyk (kliknij link)
Most (kliknij link)
Świątynia (kliknij link)
Dziadek (kliknij link).
#opowiadamWrocław wzbudza zainteresowanie mediów: pisze o nas min. Radio Rodzina (tutaj link) i Gazeta Polska Codzienna (tutaj link), portale tuwroclaw.pl (tutaj link), niezależna.pl (tutaj link) i niedziela.pl (tutaj link) oraz Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” (tutaj link). O projekcie opowiada dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, dr Marek Mutor, w „Faktach o poranku” TVP3 Wrocław (tutaj link) oraz autor projektu, Marek Kosendiak, na falach Dwójka – Program 2 Polskiego Radia.
LUTY 2020 r.
Rozpoczynamy intensywną rekrutację do projektu, zarówno Świadków Historii jak i wolontariuszy. W specjalnie przygotowanym filmie o projekcie opowiada jego autor, Marek Kosendiak: kliknij link.
27 lutego organizujemy spotkanie informacyjne dla wolontariuszy. Przedstawiamy na nim ideę projektu i jego plan, dyskutujemy nad rolą wolontariuszy w powstawaniu historii i różnych pomysłach na wspólne działania.
Zaglądajcie na naszą stronę regularnie – wciąż uzupełniamy informacje o tym, co się dzieje
w projekcie. Stay tuned!
#opowiadamWrocław #nieMożemyŻyćBezHistorii #wolontariatZajezdnia #Wrocławpamięta