Projekty

Projekty – Centrum Historii Zajezdnia Ośrodek Pamięć i Przyszłość

Lorem lipsum

Koncert Milo Ensamble i Nielsa Petera Molvaera

Zespół MILO Ensemble – złożony z artystów pochodzących z różnych kontynentów, wykonujący muzykę etno i jazz na wielu instrumentach akustycznych, takich jak: saksofony, klarnet, oud, saz, santur, trombity, bębny, kalimby. Założyciel MILO Ensemble – Milo Kurtis – szerzej znany jest także jako współzałożyciel Maanam, członek Voo Voo, Izraela czy Osjan. Nils Petter Molvær – norweski kompozytor i trębacz jazzowy, jeden z pionierów nu jazzu. Przez wiele lat członek zespołu Masqualero, od 1997r. Rozpoczął karierę solową. Zręcznie łączy jazz z innymi gatunkami muzycznymi, takimi jak muzyka elektroniczna, rok czy hip-hop. Wydał dziesięć albumów muzycznych, a jego płyta Solid Ether znalazła się w top 3 VG-listy – norweskiej liście przebojów. Dwójka tych wybitnych artystów spotkała się, by wspólnie zaprezentować specjalnie przygotowany repertuar.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWAMinisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWADotacja celowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoProjekt „Koncert Milo Ensamble i Nielsa Petera Molvaera”

266/DF-VII/2023

Dofinansowanie: 250 000 złCałkowita wartość:  250 000 złData podpisania umowy: maj 2023

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWAMinisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWADotacja celowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoProjekt „Koncert Milo Ensamble i Nielsa Petera Molvaera”

266/DF-VII/2023

Dofinansowanie: 250 000 złCałkowita wartość:  250 000 złData podpisania umowy: maj 2023

Realizowane projekty

Kliknij na element, aby dowiedzieć się więcej!

Projekt „Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i Norweskie spojrzenie na totalitaryzmy. Działania edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i popularyzatorskie o różnych doświadczeniach Wrocławia i Falstad totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego w okresie II wojny światowej” korzysta z dofinansowania o wartości 1.549.303,02 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.
Celem projektu jest realizacja kompleksowego programu popularyzującego przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi polskiego i norweskiego doświadczenia hitlerowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu we Wrocławiu i Falstad.

Projekt „Digitalizacja zbiorów i oferty edukacyjnej Centrum Historii Zajezdnia wraz z dostosowaniem infrastruktury instytucji oraz stworzeniem specjalistycznego portalu e-uslug” ma na celu digitalizację zbiorów archiwalnych oraz edukacyjnych pozostających w posiadaniu Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz prowadzonego przez niego Centrum Historii Zajezdnia oraz udostępnienie ich odbiorcom z całej Polski i zagranicy. W ramach projektu zeskanowane i udostępnione zostaną kolejne partie archiwalnych dokumentów i wytworów kultury o znaczeniu historycznym i społecznym.

Nagrane zostaną kolejne filmy, wywiady ze świadkami historii. Realizowane są one zgodnie z metodologią oral history, w której specjalizują się pracujący w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość” badacze.

Powstanie również pięć wysokiej jakości filmów edukacyjnych dostosowanych do podstawy programowej szkół ponadpodstawowych ze szczególnym uwzględnieniem roli ziem przyłączonych do Polski w wyniku II Wojny Światowej. Filmy będą skupiały się na okresie historycznym od 1945 roku do 1980, co w połączeniu z innymi filmami edukacyjnymi stworzonymi w Ośrodku pozwoli na kompleksowe zwiedzenie wystawy głównej „Wrocław 1945-2016” bez wychodzenia z domu.

Całość ww. materiałów zostanie udostępniona na nowym portalu WWW, który w przyszłości będzie służył udostępnianiu podobnych treści. Poza tym, na stronie znajdą się również porady dla rodziców, materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów a także materiały łączące edukację z rozrywką (edutainment) takie jak gry przeglądarkowe czy opisy gier edukacyjnych. Ważnym elementem portalu będą także wirtualne klasy, które pozwolą grupom na połączenie się z pracownikami Centrum Historii Zajezdnia bez wykorzystania dodatkowego oprogramowania.

W ramach projektu rozbudowana zostanie również infrastruktura informatyczna jaką dysponuje Centrum Historii Zajezdnia. Ma to na celu usprawnienie i przyspieszenie prac prowadzonych w tym kierunku. Zakup specjalistycznego sprzętu do skanowania i tworzenia treści edukacyjnych pozwoli podnieść poziom oferowanych usług. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy Wrocławia, a szerzej Dolnego Śląska otrzymają do dyspozycji bazę bezpłatnych i ogólnodostępnych treści wspierających rozwój świadomości regionalnej, narodowej oraz wspomagających procesy edukacyjne.

© Centrum Historii Zajezdnia 2024 All right reserved.