Wystawa

Moja wielka wołyńska rodzina

Wystawa prywatnych zbiorów Dariusza Kanaka.

Wystawa – Moja wielka wołyńska rodzina to zbiór elementów historii tamtych terenów pochodzących m.in. z: miejscowości związanych z przemysłem jak Janowa Dolna, położona na prawym brzegu Horynia, gdzie eksploatowano bazalt, Korzec, gdzie powstała w 1907 roku polska szkoła, założona z inicjatywy Zofii Endrukajts i wiele innych miejscowości na kresach. Pokazane zostanie życie na wsiach w powiecie Kostopolskim, historia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK oraz żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy bronili wschodnich granic. Przedstawione zostaną losy wysiedlonych mieszkańców Wołynia na „ziemie odzyskane”.

Zbiory wystawy pochodzą z prywatnych zbiorów Dariusza Kanaka oraz zaprzyjaźnionych osób - Historią Wołynia zajmuję się od kilku lat, poszukiwania rozpocząłem od poznawania losów swojej rodziny, która zamieszkiwała tamte tereny. W trakcie poszukiwań poznawałem wielu nowych ludzi, którzy dzielili się swoimi opowieściami kresowymi. Zgromadziłem bardzo dużo materiału, zdjęcia, dokumenty, artefakty.

Wystawa jest skierowana do wszystkich pokoleń, do ludzi urodzonych na Wołyniu, do ich potomków, do grup szkolnych oraz do każdego zainteresowanego tematyką kresową. Ideą wystawy jest pokazanie piękna i historii Wołynia, losów ludzi tam mieszkających oraz ukazania co pozostało z tamtych lat. Przedwojennym zdjęciom towarzyszą współczesne.

Wystawa potrwa od 4 do 28 kwietnia.

Wernisaż 4 kwietnia o godz. 17.00, na którym odbędzie się spotkanie z autorem i wydawcą książek o tematyce wołyńskiej Mieczysławem Kuczyńskim oraz prezentacja malarstwa Zofii Nałęcz-Jaweckiej.

Wstęp wolny.

Zapraszamy również na wystawę Golgota Wschodu

04 kwi

28 kwi

Wtorek, 09:00-17:00
Środa, 09:00-17:00
Czwartek, 10:00-17:00
Piątek, 10:00-18:00
Sobota, 10:00-18:00
Niedziela, 10:00-18:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny