„Malarstwo jako źródło” | Spotkanie z Mariuszem Mikołajkiem

Zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Mikołajkiem, wrocławskim artystą malarzem i animatorem wydarzeń kulturalnych. Asumptem do wydarzenia, które odbędzie się 16 listopada w Centrum Historii Zajezdnia jest wydany w 2021 roku album zatytułowany „Malarstwo jako źródło” poświęcony twórczości naszego bohatera.

Mariusz Mikołajek w 1984 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Miejscem obrony pracy była Kolegiata Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim, gdzie SB zarekwirowała obrazy autora i próbowała doprowadzić do unieważnienia jego dyplomu. W latach osiemdziesiątych brał udział w niezależnym obiegu sztuki. Do oficjalnej działalności wrócił w 1991 kiedy wraz z Christosem Mandziosem, Czesławem Chwiszczukiem i Zbigniewem Milem oraz przy współpracy z PKP zaprezentował wystawę pt. „Popatrz kiedy przechodzisz... popatrz każdy przechodzi... ” w hali Dworca Głównego we Wrocławiu.

Od kilkunastu lat współpracuje z Witoldem Liszkowskim w projekcie „Budujemy miasto sztuki”. Najbardziej znane realizacje z tego cyklu to dwutygodniowy happening na rynku wrocławskim z 2011 roku, Kid's Guernika – olbrzymi obraz namalowany przez wrocławskie dzieci pod artystyczną opieką obu twórców, czy akcja plastyczna związana z Euro 2012 na dziedzińcu Muzeum Współczesnego we Wrocławiu zatytułowana „Pokoje sztuki kibica”. Wraz z Witoldem Liszkowskim i Janem Mikołajkiem stworzył Fundację OK. Art. Wynikiem tej działalności są m.in. dwa nadodrzańskie murale „Podwórko odkrywanie sztuki” i „Podwórko nasze atelier”.

Jego malarstwo sytuuje się między sztuką przedstawieniową, a abstrakcją. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Prace jego zostały zakupione do wielu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych w kraju i za granicą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

16 lis

Środa, 18:00-21:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny