„Zawód: historyk” | Spotkanie z prof. Andrzejem Friszke i Dr Janem Olaszkiem

Zapraszamy na spotkanie z profesorem Andrzejem Friszke oraz doktorem Janem Olszakiem poświęcone książce zatytułowanej „Zawód: historyk”. Spotkanie poprowadzi doktor Łukasz Kamiński.

Andrzej Friszke, rocznik 1956, historyk, profesor, członek Polskiej Akademii Nauk, autor ponad dwudziestu książek o historii Polski w XX wieku.

Wydana przez wydawnictwo Biblioteka Więzi w 2022 roku książka jest zapisem wywiadu, którego z profesorem Friszke przeprowadzili historycy Jan Olaszk i Tomasz Siewierski. To opowieść o patriotycznej tradycji rodzinnej, o młodych latach w Olsztynie, kontaktach z przedwojennymi politykami, studiach na Uniwersytecie Warszawskim, opozycji przedsierpniowej i posierpniowej, pracy w „Tygodniku Solidarność”, KIK-u i Więzi, londyńskiej emigracji, kontaktach z niezwykłymi ludźmi tego czasu - Mazowieckim, Bartoszewskim, Michnikiem, Giedroyciem, Ciołkoszową i innymi. Autor opowiada o środowisku historyków, którzy rozwinęli badania nad historią PRL, warunkach ich pracy, dyskusjach i dokonaniach, nie tylko zawartych w książkach.

Ukazuje trudne problemy związane z powstawaniem Instytutu Pamięci Narodowej i spory wokół niego, w których uczestniczył przez szereg lat. To biografia autora, który przez całe życie prowadził badania naukowe, ale też był aktywny jako obywatel w ruchu walki o demokratyczną Polskę przed 1989 r., a po odzyskaniu wolności był świadkiem, a niekiedy uczestnikiem, budowania demokratycznego państwa i jego instytucji pamięci historycznej. Autor na przykładach z kilkudziesięciu lat pokazuje na czym polegało zmaganie się o prawdę historyczną, jak odkrywano kolejno "białe plamy", jakie były trudności w zmaganiach z cenzurą oraz jakie są obecnie niebezpieczeństwa uwikłania historii w politykę, tworzenia wyobrażeń o przeszłości wedle "woli" rządzących.

Udział w spotkaniu weźmie także Jan Olaszek, historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN i Instytutu Pamięci Narodowej, współautor książki.

Rozmowę poprowadzi doktor Łukasz Kamiński, Dyrektor Zakładu Narodowego Ossolineum.

04 lis

Piątek, 18:00-00:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny