„Jeszcze tylko jeden szczyt” | Spotkanie z Elżbietą Sieradzińską

Zapraszamy do Centrum Historii Zajezdnia na spotkanie z Elżbietą Sieradzińską, autorką biografii Wandy Rutkiewicz, jednej z najsłynniejszych himalaistek świata. Spotkanie poprowadzi Olga Szelc.

Jedną z patronek roku 2022 jest Wanda Rutkiewicz, wybitna polska himalaistka, jedna z najwybitniejszych himalaistek świata, która jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, a jako pierwsza kobieta zdobyła K2. Kilka dni po 30. rocznicy jej śmierci spotkamy się w Zajezdni z Elżbietą Sieradzińską, autorką biografii himalaistki zatytułowanej „Jeszcze tylko jeden szczyt”.

Wanda Rutkiewicz budziła skrajne emocje: podziw i niechęć, zazdrość i troskę, fascynację i rozczarowanie. Uparta, ambitna i ekstremalnie wymagająca wobec siebie i innych. Szła konsekwentnie przez życie, które wypełniały na przemian euforia i tragedie, sukcesy i porażki, sława i pomówienia. Za swoją obsesyjną miłość do gór zapłaciła cenę najwyższą: samotnością wśród ludzi za życia i pozostaniem w ukochanych Himalajach na zawsze. W jej życiu blask wtapiał się w mrok, a z mroku zawsze wyłaniał się kolejny szczyt. Jeszcze jeden.

Elżbieta Sieradzińska wykonała tytaniczną pracę: przeprowadziła dziesiątki rozmów z alpinistami, sięgnęła do wielu źródeł – także tych nieznanych, jak zachowane fragmenty niewydanych wspomnień matki himalaistki, Marii Błaszkiewicz. Przytacza także niepublikowane dotąd fragmenty relacji uczestników holenderskiej wyprawy, którzy wsparli Wandę w tragicznych dla niej wydarzeniach na Broad Peak w 1991 roku. Wydarzeniach, które być może zaważyły na kondycji psychicznej Wandy Rutkiewicz i na podejmowanych przez nią decyzjach w ostatnich latach życia.

Książka opublikowana przez wydawnictwo Margniesy to nowe, uzupełnione wydanie biografii, na podstawie której powstanie serial telewizyjny.

- - - - -

Elżbieta Sieradzińska – romanista z zamiłowania i wykształcenia, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim, która od lat przełamuje stereotypy w postrzeganiu roli biblioteki w życiu lokalnej społeczności. Trekker z zachwytu nad Nepalem i Himalajami. Z serca i duszy muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Z własnym zespołem Costanova nagrała płytę „Voyage”. Autorka artykułów poświęconych górom oraz muzyce i kulturze Wysp Zielonego Przylądka. Autorka przekładów książek o historii chrześcijaństwa i tematyce górskiej. Członek honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Południowej Francji Le Félibrige. Odznaczona brązowym medalem „Zasłużony dla Kultury” Gloria Artis i, w uznaniu za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury, Złotym Krzyżem Zasługi.

20 maj

Piątek, 18:00-20:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny