"Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas" | Spotkanie w Wałbrzychu

Postać profesora Hernasa budzi podziw nie tylko ze względu na piękną kartę opozycyjną, nie tylko ze względu na niezwykły dorobek naukowy, ale też z uwagi na kulturotwórczy – jak określa to autor publikacji – wymiar działalności podejmowanej przez Profesora.

Rafał Bubnicki kreśli szeroko zakrojony obraz życia profesora Czesława Hernasa, przedstawiając je na tle czasów, w których żył, problemów z jakimi się mierzył, wyzwań, którym usiłował sprostać. Z tej narracji wyłania się nie tylko sylwetka wyjątkowego badacza, ale także opowieść o wrocławskim środowisku inteligenckim.

Zapraszamy na spotkanie promujące książkę „Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas (1928–2003)”, połączoną ze spotkaniem autorskim. Wydarzenie odbędzie się w 13 maja o godzinie 17:00 w Bibliotece Pod Atantami (Wałbrzych, Rynek 9).

Czesław Hernas (1928–2003)
Historyk literatury, folklorysta. Autor książek przełomowych dla badań polskiej kultury „W kalinowym lesie” i „Barok”, redaktor „Literatury polskiej. Przewodnika encyklopedycznego”, redaktor periodyków: „Literatura Ludowa”. „Teksty”, i „Wrocławskie Studia Wschodnie”. W latach 1971–1985 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, odwołany ze stanowiska z powodu zaangażowania w działalność opozycji demokratycznej. Nauczyciel akademicki wspierający Studencki Komitet Solidarności w latach 70. XX wieku, członek Wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego w latach 1989–1990.

Rafał Bubnicki
Historyk literatury, dziennikarz, producent filmowy. W latach 1990–2006 pracował w „Rzeczpospolitej” i Radio Wolna Europa. Autor i współautor kilkunastu książek i albumów m.in. redaktor (wspólnie z andrzejem Dębskim) „Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny” i „Sylwester Chęciński”. Kierując Dolnośląskim Funduszem Filmowym (2008 – 2018), był koproducentem 59 filmów m.in. „Pokot” Agnieszki Holand, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego i „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

13 maj

Piątek, 17:00-19:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka Pod Atlantami", Rynek, Wałbrzych, Polska

Wstęp wolny