Wystawa

Wystawa plakatów „Żywie Białoruś” Liliya Kvatsabaya

Wystawa plakatów o tematyce społecznej i politycznej Białorusi.

Liliya Kvatsabaya jest grafikiem i artystką z Białorusi. Urodziła się w obwodzie Mohylewskim. Skończyła Gimnazjum - College of Arts im. Achremczika. Ukończyła dwa kursy projektowania graficznegona Akademii Sztuk Pięknych, ale studia przerwała z powodu przeprowadzki do innnego kraju. Obecnie mieszka w Stanach zjednoczonych, na Hawajach.

Liliya uświadomiła sobie, że chce tworzyć prace o tematyce społecznej i politycznej, kiedy w sierpniu 2020 roku na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które zostały sfałszowane. W sierpniu i wrześniu w Mińsku wychodziła z plakatami na pokojowe protesty i stała w kobiecych łańcuchach solidarności. Służby bezpieczeństwa brutalnie rozproszyły pokojowe manifestacje. W tym momencie Liliya zdała sobie sprawę, że za pomocą plakatów i ilustracji może wyrazić wszystkie swoje mysli związane z tym, co się dzieje.

Po przeprowadzce do USA Liliya Kvatsabaya stworzyła serię prac graficznych na temat Białorusi. Wiele pokazywano w Hamburgu, Tokio i Wilnie podczas wystaw, których tematami były białoruskie protesty. Praca twórcza pomogła jej poradzić sobie z natłokiem emocji i przemyśleć, co się dzieje. Obecnie nadal tworzy ilustracje i plakaty o tematyce społecznej i politycznej. Interesuje ją głębia wpływu sztuki na ludzi i jej zdolność do zmiany biegu wydarzeń.

Zapraszamy do obejrzenia plakatów autorstwa Liliyi Kvatsabayi w Centrum Historii Zajezdnia.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 23 października 2021 roku o godzinie 16:00 w ramach X Festiwalu Niezależnej kultury białoruskiej.

23 paź

30 lis

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny