X Festiwal Niezależnej kultury białoruskiej we Wrocławiu 22-24 października 2021

Spotkajmy się z białoruską kulturą we Wrocławiu, w Mieście Spotkań!

X edycja Festiwalu Niezależnej kultury białoruskiej we Wrocławiu. Wystawy, spektakle, sztuka piaskografii, pokaz filmu - to tylko zapowiedź tego co czeka Was w dniach 22 - 24 października.

„We Wrocławiu znaleźliśmy się z wielu różnych powodów. Niektórzy mieszkają tu od lat, inni, prześladowani we własnym kraju, zaledwie kilka miesięcy temu znaleźli w stolicy Dolnego Śląska schronienie i szansę na lepszą przyszłość. Tak czy inaczej, diaspora białoruska staje się coraz liczniejszą. Z trwogą przyglądając się temu, co dzieje się na naszej Ojczyźnie, zdajemy trudny, lecz jakże ważny egzamin z jedności, solidarności i wytrwałości. W tej sytuacji Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu staje się dla nas małym świętem, podczas którego będziemy dzielić się własną kulturą i sztuką, przypominając mieszkańcom miasta, jak wiele nas łączy i jak mało, w rzeczywistości, dzieli”.

To już dziesiąta edycja festiwalu, w ramach której postaraliśmy się przygotować dla Was interesujący i różnorodny program: spektakl „JA” legendarnej Grupy Teatralnej „Kupalaucy”, trzy wystawy: artystów Maryi Stankiewicz, Siergeja Belaokaga oraz wystawa plakatów „Żywie Białoruś”, wieczór poezji z udziałem Andreja Chadanowicza, pokaz filmu „Rozkaz 00485. Szlakiem prawdy” połączona z lekcją prof. Mikołaja Iwanowa, specjalnie przygotowanie na tą okazję czytanie performatywne oraz monodram, warsztaty dla dzieci. Na zakończenie gości festiwalu czeka koncert legend białoruskiego protestu – Zmiciera Wajciuszkiewicza i Nasty Niakrasavaj.

Program festiwalowy w dniu 23.10.2021 (sobota)

Centrum Historii Zajezdnia

16:00 Otwarcie wystawy plakatów „Żywie Białoruś”
16:30 Sztuka piaskografii od artystki Alexandry Konofalskiej
17:00 Pokaz filmu „Rozkaz 00485. Szlakiem prawdy” oraz lekcja prof. Mikołaja Iwanowa pt. „Polska tragedia na Białorusi”
19:00 Pokaz na wielkim ekranie spektaklu „Paulinka” białoruska Niezależna Grupa Teatralna „Kupalaucy”, napisy w j. polskim

Wydarzenia towarzyszące (obowiązują zapisy: rejestracja na warsztaty).

16:00 Warsztaty Sitodruku druk na bawełnianej torbie symboliki białoruskiej
17:00 Warsztaty witrażowe dla dzieci

Językami festiwalu są białoruski, polski oraz rosyjski.

Organizatorzy: Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”.
Współorganizatorzy: Centrum Historii Zajezdnia, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Domek Miedziorytnika, Stary Klasztor, Wrocławski Dom Literatury, Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego.
Projekt dofinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz przy wsparciu Centrum Historii Zajezdnia.
Media partnerzy: www.wroclaw.pl, Radio Wrocław.

Szczegółowy Program Festiwalu dostępny na stronie organizatora

23 paź

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny