„Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko” 75 lat. Pierwsze powroty Polaków z masowych deportacji sowieckich - wystawa w Centrum Historii Zajezdnia

Dramatyczne wspomnienia osób, które przeżyły deportację na Sybir - spisane i możliwe do zobaczenia na placu przed Centrum Historii Zajezdnia

„Mama ciężko pracowała w kołchozie jako kucharka, starsza siostra i starszy brat również tam pracowali, a mi i drugiemu bratu kazano iść do szkoły. Chodziłam, dopóki było względnie ciepło, bo do szkoły było daleko, a jak nastały mrozy to bez butów nie miałam już jak chodzić. Później ja też zaczęłam pracować w kołchozie, wykonując prace niby lżejsze, przeznaczone dla młodszych. Początkowy czas w kołchozie był dla mnie okropny, bo nie znałam języka rosyjskiego i wszystko było dla mnie obce.” To fragment z życia pani Haliny Wasilewskiej, ale podobnych historii z tego okresu jest wiele. Wrocław jest utkany z takich opowieści rodzinnych jak te, które możemy dziś poznać na wystawie „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko”.

Przedstawia ona niezwykłe historie pozornie niczym nie wyróżniających się wrocławian. Czytając te osobiste wspomnienia, możemy zrozumieć fenomen naszego miasta. Wnikamy w prawdziwe życie wielu rodzin, dzięki czemu na konkretnych przykładach odkrywamy niezwykle ważną część naszej wrocławskiej tożsamości. Bez zbędnego przeciążenia faktami historycznymi poznajemy to, czego w tamtych czasach doświadczyło wiele osób: dramat terroru stalinowskiego, który odarł z godności życie setek tysięcy polskich rodzin.

Niniejsza wystawa to mozaika, swoisty patchwork, na który składają się traumatyczne doświadczenia wojennych zesłań na terytoria ZSRR z perspektywy 75 lat. „Pierwsze powroty Polaków z masowych deportacji sowieckich” były również „nowymi początkami” na nowych ziemiach. Były one próbą znalezienia swojego domu „od nowa” – w zrujnowanym działaniami wojennymi Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Tytuły kolejnych historii oddają klimat tych relacji: „Ocaleni”, „Tęsknota”, „Gdzie mam Cię szukać?” czy „Przez pół świata”. Wszystko to pokazuje, że choć wydarzenia deportacji Polaków na Sybir wydają się być odległe, to jednak te opowieści wciąż żyją blisko nas i ciągle poruszają swoją dramaturgią. Przed nami historie opowiedziane przez Sybiraków, spisane przez ich wnuków oraz nagrane przez autorkę wystawy - Matyldę Janiec. Możemy doświadczyć różnych perspektywy, które przedstawiają te mroczne czasy i emocje, które towrzyszyły ich bohaterom w tamtym okresie.

Miejsce wystawy:

28 września–11 października - Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

Wystawa powstała ze środków Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru pod patronatem Związku Sybiraków Oddział Wrocław. Zdjęcia i dokumenty pochodzą z archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

28 wrz

11 paź

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny