„Pielgrzym” - Jubileuszowy koncert zespołu SBB

Zespół SBB świętuje 50-lecie istnienia. 3 października zagrają z tej okazji w Przepompowni Świątniki.

W 2021 roku SBB, jeden z najwyżej cenionych i najważniejszych zespołów w dziejach polskiej muzyki, świętuje 50-lecie istnienia. Aby godnie uczcić jubileusz, grupa przyjedzie do Wrocławia, gdzie 3 października wystąpi w niepowtarzalnej scenerii Przepompowni Świątniki.

Choć SBB to zespół wywodzący się z Górnego Śląska i to z tym regionem jest kojarzony, Wrocław jest niesłychanie ważnym miejscem w jego historii. To właśnie w trakcie odbywającego się tutaj Jazzu nad Odrą w 2014 miała miejsce reaktywacja klasycznego składu formacji - po ponad 20 latach Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski ponownie pojawili się wspólnie na scenie, by wspólnie z Sławomirem Piwowarem, Marcinem Pospieszalskim i muzykami NOSPR wykonać swoje najważniejsze kompozycje z lat 70. z klasycznym „Ze słowem biegnę do ciebie” na czele. Transmitowany wówczas przez radiową Trójkę koncert okrzyknięto najważniejszym wydarzeniem wiosny.

Teraz grupa wraca do stolicy Dolnego Śląska, by wziąć udział w unikatowym eksperymencie, który w pewien sposób odnosi się do głośnego występu zespołu na festiwalu w belgijskim Knokke w 1978 roku. Wówczas grupa zdobyła I nagrodę prezentując na Międzynarodowym Festiwalu Widowisk Telewizyjnych widowisko muzyczno-baletowe. Tym razem zamiast baletu muzyka będzie połączona ze spektaklem teatru Klinika Lalek.

Na przestrzeni pięciu dekad istnienia krytycy wielokrotnie doceniali wpływ jaki eksperymentalna, nowatorska i inspirująca formacja SBB wywarła na muzykę na całym świecie. Zaplanowane na 4 października wydarzenie ma zapisać w kolejną piękną kartę w jej jakże bogatej i pięknej historii. - Chcemy stworzyć nowatorski w formie eksperyment, podczas którego zagrana zostanie specjalnie skompilowana muzyka, znana z innych dokonań zespołu, ale nigdy nie odtwarzana na żywo. Będzie to również okazja do zaprezentowania materiału, przygotowanego do na koncert w Radio Opole w 2018, a który jeszcze nie ukazał się w formie autorskiego albumu „klasycznego SBB” - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Bilety można zakupić na stronie Strefy Kultury Wrocław

03 paź

Niedziela, 19:00-22:00

Przepompownia Świątniki, Świątnicka, Wrocław, Polska

50 zł