Wrocławska Twierdza Solidarności

Serwis twarzesolidarnosci.gosc.pl został poświęcony 40. rocznicy powstania Solidarności

W sierpniu 1980 r. gorączka strajków ogarnęła cały Dolny Śląsk. Włączyło się w nie blisko 50 miejscowości i kilkaset zakładów pracy - nie tylko we Wrocławiu, ale też Wałbrzychu, Legnicy, Polkowicach i Jeleniej Górze. Dziś część faktów i uczestników tamtych dni wciąż pozostaje mało znana. Projekt Twarze Solidarności, realizowany przez redakcję Gościa Niedzielnego, przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej i Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, ma na celu przywrócenie pamięci o tych zapomnianych wydarzeniach i bohaterach dolnośląskiego Sierpnia '80.

Efektem projektu jest serwis Twarze Solidarności. Miał on swoją premierę w sierpniu br., przy okazji obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Od 10 grudnia można zapoznać się też jego nową zakładką Wrocławska Twierdza Solidarności. Zakładka zawiera biografie 31 osób zaangażowanych w dolnośląskie strajki, nagrania z fragmentami relacji Krzysztofa Turkowskiego, Zbigniewa Kopystyńskiego, Magdaleny Bajer, Jarosława Brody, Tomasza Surowca i ks. Stanisława Orzechowskiego. Będzie też bogatym zbiorem zdjęć i dokumentów.

Materiały na stronę Wrocławska Twierdza Solidarności opracowała grupa pracowników Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, członkowie redakcji „Gościa niedzielnego” oraz pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Zakładka “Wrocławska Twierdza Solidarności” powstała dzięki współpracy Gościa Niedzielnego z Centrum Historii Zajezdnia.

Koncepcja:
dr Marek Mutor (Centrum Historii Zajezdnia),
dr Andrzej Grajewski (Gość Niedzielny).

Dokumentacja zdjęciowa i archiwalna:
Ośrodek Pamięć i Przyszłość
Ryszard Mozgol (IPN Katowice)
Łukasz Sołtysik (IPN Wrocław).

Koordynacja:
Aleksandra Surlej-Farys (Centrum Historii Zajezdnia).

10 gru

10 gru

Wydarzenie całodniowe

Wrocław, Polska

Wstęp wolny