Wystawa

Wystawa „Gazeta sierpniowa”

Wraz ze studentami II roku kierunku Historia w przestrzeni publicznej (public history) na Uniwersytecie Wrocławskim zapraszamy na wystawę „Gazeta sierpniowa” w hali Dworca Głównego PKP we Wrocławiu.

Sierpień 1980 roku był momentem niezwykle ważnym w historii Polski, jak i całej Europy. To właśnie wydarzenia z tego okresu są bohaterami wystawy przygotowana przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach zajęć prowadzonych przez dr Wojciecha Kucharskiego z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Wystawa, w formie fikcyjnej gazety, pokazuje prozę życia codziennego i wydarzenia, którymi żyła Polska – gest Kozakiewicza na olimpiadzie w Moskwie, katastrofę kolejową pod Otłoczynem, hity w kinach – „Gwiezdne wojny” czy „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. W pewnym momencie narracja gazety ulega zmianie i przyziemne informacje zostają przysłonięte tymi dotyczącymi strajków. Ta część wystawy pokazana jest w formie komunikatów oficjalnych, jak i komentarzy historyków, obnażających komunistyczną cenzurę i propagandę. Powstała w ten sposób ekspozycja to niezwykle ciekawe spojrzenie na ten bardzo ważny moment – zwłaszcza w roku, w którym obchodzimy 40. Rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.
Wystawę „Gazeta sierpniowa” można obejrzeć od 3 do 31 marca w hali Dworca Głównego PKP we Wrocławiu.

03 mar

31 maj

Wydarzenie całodniowe

Dworzec Główny PKP, Wrocław, Polska

Wstęp wolny