Wystawa

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” w Radzionkowie

W 2018 r. Polska obchodziła setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji powstała wyjątkowa wystawa, która przez dwa lata podróżuje po całym kraju. Od 20 lutego do 6 marca można ją będzie obejrzeć przed siedzibą Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.

Dwa lata temu, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” zrealizował projekt „100 100-latków na 100-lecie”. Jego celem było dotarcie do świadków wydarzeń kształtujących polską historię XX wieku i nagranie z nimi wywiadów biograficznych. Efektem projektu jest wyjątkowa wystawa, składająca się z fragmentów wspomnień, wyciągniętych z szuflady dokumentów oraz zdjęć – „Rówieśnicy Niepodległej”. Od 2018 r. wystawa prezentowana jest w całej Polsce, min. we Wrocławiu, Opolu, Malborku i Białymstoku. W 2020 r. dotrze do 5-ciu miast, a pierwszym z nich będzie Radzionków w woj. śląskim.

Wystawa składa się z 10-ciu dwustronnych plansz. Wędrując po symbolicznej osi czasu poznajemy historie o dorastaniu w dwudziestoleciu międzywojennym, dramatyczne doświadczenia II wojny światowej i opowieści o życiu po wojnie – codzienności w czasach komunizmu. Stulatkowie wskazują najważniejsze w ich opinii osiągnięcia i wydarzenia minionego stulecia, odpowiadają też na pytanie czym jest niepodległość.

Autorami plenerowej wystawy „Rówieśnicy Niepodległej” są Ewa Sowińska i dr Katarzyna Bock-Matuszyk. Od 20 lutego do 6 marca jest ona dostępna do bezpłatnego zwiedzania przed siedzibą Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, ul. Św. Wojciecha 118. Wystawę można również obejrzeć on-line (kliknij w link).

Projekt „100 100-latków na 100-lecie” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017 - 2021.

20 lut

06 mar

Wydarzenie całodniowe

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, świętego Wojciecha, Radzionków, Polska

Wstęp wolny

Powiązane wydarzenia