Wystawa

Powojenne wrocławianki i ich dzieła | wystawa

Studenci public history Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Historii Zajezdnia serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy plenerowej „Powojenne wrocławianki i ich dzieła”, który odbędzie się 30 stycznia o godz. 12.00 przy północnej pierzei wrocławskiego Rynku.

Przywołajmy na chwilę obraz zniszczonego przez II wojnę światową Wrocławia: zdewastowany Ogród Botaniczny, w którym unikalne rośliny są wymieszane z gruzem; rozproszony księgozbiór Biblioteki Uniwersyteckiej, który wymaga skatalogowania ocalałych 200 tys. dzieł; trud organizacji profesjonalnej opieki nad dziećmi w zrujnowanym mieście.

Tych i wielu innych przedsięwzięć podjęły się w „zwykłe-niezwykłe” kobiety zamieszkujące powojenny Wrocław. Ich twórcza energia, charyzma i pasja stały się inspiracją dla studentów public history (historii w przestrzeni publicznej), unikatowego w skali Polski kierunku, którzy w ramach zajęć prowadzonych przez dr. Wojciecha Kucharskiego przygotowali wystawę „Powojenne wrocławianki i ich dzieła”. Ekspozycja – stworzona we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia - jest próbą przybliżenia szerszej publiczności sylwetek 17 zasłużonych kobiet, wśród których znalazły się m.in. specjalistki od medycyny, sztuki, himalaizmu, a nawet materiałów wybuchowych.

- W czasie zajęć narodziło się bardzo wiele pomysłów, co moglibyśmy pokazać mieszkańcom na naszej wystawie. „Wrocławianki i ich dzieła" okazały się na tyle intrygującym pomysłem, że poświęciliśmy tygodnie pracy merytorycznej, aby poznać ich życie i jak najlepiej zaprezentować je zwiedzającym – przyznają twórcy.

Wystawę na wrocławskim Rynku będzie można podziwiać do 13 lutego. Zachęcamy do jej obejrzenia oraz pogłębienia wiedzy o wyjątkowych kobietach, które wywarły olbrzymi wpływ na naukowy, kulturalny i społeczny krajobraz stolicy Dolnego Śląska.

30 sty

13 lut

Wydarzenie całodniowe

Rynek, Wrocław, Polska

Wstęp wolny