Spacer w czasie i przestrzeni po Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Obrońców Lwowa

Centrum Historii Zajezdnia oraz Śląskie Towarzystwo Genealogiczne zapraszają na nietypowy spacer po niezwykłej lwowskiej nekropolii – Cmentarzu Łyczakowskim, którego częścią jest Cmentarz Obrońców Lwowa. Prezentacja, po której przewidziano dyskusję, odbędzie w środę 6 listopada o godz. 18.00 w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. Wstęp wolny!

Cmentarz Łyczakowski – niezwykły ogród pamięci i sztuki, określany też mianem ogrodu snu i miłości, a będący przede wszystkim kotwicą polskiej pamięci narodowej. Położony wśród malowniczych wzgórz Pohulanki umożliwia spacerującym odbycie poglądowej lekcji historii. To na nim, wśród ok. 300 tys. grobów, spoczywają setki, a nawet tysiące wybitnych postaci zasłużonych dla polskiej nauki, sztuki, kultury i religii. Cmentarz ten – starszy niż np. warszawskie Powązki czy krakowskie Rakowice – jest także miejsce spoczynku sześciu pokoleń walczących o niepodległość Polski – od żołnierzy Tadeusza Kościuszki, przez żołnierzy napoleońskich, uczestników Wiosny Ludów, powstańców listopadowych i styczniowych, po obrońców Lwowa z lat 1918–1920.

Zmiana przynależności państwowej Lwowa po II wojnie światowej sprawiła, że cmentarza tego nie ominęły tragiczne wydarzenia, których najbardziej jaskrawym przykładem jest sukcesywnie postępująca dewastacja Cmentarza Obrońców Lwowa, jaką udało się zatrzymać dopiero pod koniec lat 80. XX w. Po prowadzonej wiele lat restauracji cmentarz ten ponownie otwarto w 2005 r. Dziś to właśnie Cmentarz Obrońców Lwowa, tak jak i cały Cmentarz Łyczakowski, jest obowiązkowym punktem na trasie wszystkich wycieczek z Polski.

Podczas prezentacji zabierzemy Państwa na spacer w czasie i przestrzeni. Pokażemy filmy i zdjęcia ilustrujące obecny stan nekropolii, a także dziesiątki archiwalnych (od 1919 r.) fotografii obrazujących dzieje założenia, budowy, dewastacji i odtworzenia Cmentarza Obrońców Lwowa. Przespacerujemy się szlakiem wybitnych postaci, pokazując ich nagrobki. Nie zabraknie także anegdot i ciekawostek oraz fotografii przedwojennego Lwowa.

Spacer poprowadzi Kamilla Jasińska z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia. Po prezentacji zapraszamy do dyskusji i podzielenia się własnymi wspomnieniami i refleksjami.

06 lis

Środa, 18:00-19:30

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny