Seminarium | Europa na rozdrożu. 30 lat później

Prawie 30 lat temu, między 3 a 5 listopada 1989 r. Solidarność Polsko-Czechosłowacka zorganizowała we Wrocławiu Przegląd Czechosłowackiej Kultury Niezależnej. Jego częścią było międzynarodowe seminarium "Europa Środkowa. Kultura na rozdrożu - pomiędzy totalitaryzmem a komercjalizmem". Trzy dekady po tym wydarzeniu, ponownie spotkamy się w murach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wydarzenie odbyło się w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, a udział w nim wzięli m.in. Jacek Baluch, Vilem Prečan, Mieczysław Klimowicz, kilka wystąpień odczytano (m.in. Milana Šimečki i Ludvika Vaculika) lub odtworzono z kaset video (Vaclava Havla, Jiřieho Dienstbira, Ludvika Vaculika). Z planowanych gości do Wrocławia nie dotarli m.in. Timothy Garton Ash i Alain Besançon. 30 rocznica wydarzeń stwarza okazję do ich ponownego zaproszenia do Wrocławia.

30. rocznica wydarzeń jest dobrym powodem do podjęcia ówczesnej refleksji i dyskusji nad aktualną sytuacją - Europa ponownie znajduje się na rozdrożu. Debata, która odbędzie się w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego będzie koncentrować się na roli, jaką może, czy też powinna, odgrywać Europa Środkowa. Kultura będzie dominującą, ale nie jedyną kwestią poruszaną podczas dyskusji. Seminarium podzielone jest na dwie części - wprowadzającą, w której głos zabiorą Petr Blažek, Alexander Vondra, Mirosław Jasiński oraz Katarzyna Uczkiewicz oraz zasadniczą czyli debatę. Punktem wyjścia dla tej ostatniej jest esej Milana Kundery "Zachód porwany, albo tragedia Europy Środkowej" z 1983 roku.

Seminarium będzie transmitowane na żywo na stronie www.zajezdnia.tv oraz www.uwagaczesi.pl

25 października | Oratorium Marianum, plac Uniwersytecki 1
Godz. 14.00 – 16.00 | Seminarium „Europa na rozdrożu”. 30 lat później”
Godz. 16:30 – 18:00 | Dyskusja panelowa

25 paź

Piątek, 14:00-18:30

The Oratorium Marianum, plac Uniwersytecki, Wrocław, Polska

Wstęp wolny

Powiązane wydarzenia