Kazimierz Moczarski – życiorys obowiązkowy

Wystawa scenograficzna.

Życie Kazimierza Moczarskiego i jego bliskich to opowieść wyjątkowa. Kim był autor „Rozmów z katem”? Był działaczem politycznym i społecznym w okresie II RP, oficerem Armii Krajowej i Kierownictwa Walki Podziemnej, powstańcem warszawskim, więźniem stalinowskich kazamatów, osadzonym w jednej celi z Jürgenem Stroopem, niemieckim zbrodniarzem wojennym. Był też kochającym mężem i ojcem oraz dziennikarzem. Do końca życia zajmował się wieloma ludzkimi, życiowymi problemami dotykającymi egzystencji w peerelowskiej rzeczywistości.

Poprzez życiorys Kazimierza Moczarskiego można opowiedzieć nie tylko o dziejach XX-wiecznej Polski, ale także o ludziach których życie naznaczone zostało przez dwa totalitaryzmy - faszyzm i stalinizm. Polska droga do wolności nie byłaby możliwa, gdyby nie siła ducha jednostek takich, jak Zofia i Kazimierz Moczarski.

Od 11 października 2019 do 29 marca 2020 r. w Centrum Historii Zajezdnia prezentowana będzie wystawa „Kazimierz Moczarski - życiorys obowiązkowy”, na której prezentowane będą rodzinne pamiątki i niektóre wątki wyjątkowej biografii „Rozmów z katem” i jego rodziny. Autorem ekspozycji jest Jacek Antczak.

Wystawie towarzyszyć będą spektakle teatralne.


Wernisaż odbędzie się 11 października o godz. 17.00 w Centrum Historii Zajezdnia.

Wystawa został przygotowana przez Centrum Historii Zajezdnia, Fundację im. Kazimierza i Zofii Moczarskich i miasto Wrocław.

11 paź

29 mar

Wydarzenie całodniowe

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Wstęp wolny