„Odkrywając historię mówioną” | Spotkanie z Alessandro Portellim

6 czerwca Alessandro Portelli odwiedzi Centrum Historii Zajezdnia, gdzie odbędzie się z nim jedyne w Polsce otwarte spotkanie poświęcone wydanej przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” książce.

„Moje pasje to równość, wolność, nauczanie, muzyka ludowa, pamięć, słuchanie ludzkich historii, książki i filmy oraz rock and roll” – napisał Alessandro Portelli kilkanaście lat temu, co dobitnie udowadnia swoją wieloletnią pracą naukową.

Nazwisko autora tekstów zebranych w tomie "Odkrywając historię mówioną", rozpoznaje każdy, kto interesuje się tą interdyscyplinarną metodą badawczą. Jego dorobek naukowy miał kluczowe znaczenie w umocnieniu pozycji historii mówionej jako perspektywy, która ukazuje nowe sposoby podejścia do analizy społecznej podmiotowości i wspiera debaty na temat etycznych i politycznych aspektów badań jakościowych w naukach społecznych.

Spotkanie poprowadzi Marta Kurkowska-Budzan. Doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakładzie Dziejów Historiografii i Metodologii Metodologii Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2016 roku w spólnie z Marcinem Stasiakiem opublikowała "Stadion na peryferiach".

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Wstęp wolny.

Alessandro Portelli. Włoski badacz historii mówionej, literatury i kultury amerykańskiej, pisarz i dziennikarz. Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. W Stanach Zjednoczonych uznawany jest za jednego z czołowych badaczy historii mówionej. Zasłynął pracami, w której przedstawił relacje robotników w hrabstwie Harlan w stanie Kentucky ("They Say in Harlan County: An Oral History") oraz włoskiego Terni ("Biography of an Industrial Town: Terni, Italy, 1831–2014"). W latach 2014-15 był profesorem wizytującym na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Princeton, gdzie prowadził kurs o Ameryce Bruce'a Springsteena.

Autor m.in.: "The Death of Luigi Trastulli and Other Stories", "The Text and the Voice: Speaking, Writing and Democracy in American Literature", "The Battle of Valle Giulia: Oral History and the Art of Dialogue", "The Order Has Been Carried Out: History, Memory and Meaning of a Nazi Massacre in Rome".

06 Jun

Tuesday, 18:00-20:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Free entrance