Premiera książki Richarda Demarco „Artysta jako odkrywca / Droga do Meikle Seggie”

To u niego pierwsze kroki na światowej scenie stawiali Marina Abramović czy Tadeusz Kantor. Przykłady można by mnożyć. Richard Demarco ma ogromne zasługi dla promocji polskiej kultury. Jednak jak przewrotnie mówi w wywiadzie zamieszczonym w najnowszej książce wydanej przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”: „Moim najważniejszym zadaniem było uchronić artystów przed sławą i bogactwem, uchronić ich przed nimi samymi”.

„Artysta jako odkrywca / Droga do Meikle Seggie” taki tytuł nosi publikacja, na którą składają się eseje oraz wywiad z Richardem Demarco, urodzonym w 1930 roku w Edynburgu artystą, myślicielem, promotorem sztuki oraz legendą Festiwalu Edynburskiego. Urodzony w rodzinie włoskich emigrantów Demarco, po zakończeniu II wojny zetknął się z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Szkocji. To spotkanie i pamięć o ich udziale w bitwie o Monte Cassino były dla niego pierwszą iskrą fascynacji Polską. Ukończył Edinburgh College of Art na wydziale grafiki. Pracował jako nauczyciel, a następnie z grupą przyjaciół założył legendarny Travers Theatre, który był połączniem teatru, galerii i klubu. Następnie powołał Demarco Gallery, by realizować swój autorski program prezentacji sztuki współczesnej. Nawiązał twórczy dialog ze środowiskiem awangardy artystycznej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym: Niemiec, Polski, Rumunii i Jugosławii. Fundamentem jego działań była przyjaźń i dialog z wybitnymi artystami: Josephem Beuysem, Tadeuszem Kantorem i Paulem Neagu. Prezentacje sztuki polskiej, niemieckiej i wybranych rumuńskich artystów odbiły się głośnym echem na Festiwalu Edynburskim. W roku 1970 Demarco zorganizował wielką prezentację współczesnej sztuki niemieckiej Strategy Get Arts, a dwa lata później polskiej sztuki pod hasłem Atelier'72. W wystawie udział wzięło 60 artystów, w tym: Tadeusz Kantor, Bogusław Schaeffer, Józef Szajna, czy wrocławscy artyści Zbigniew Makarewicz i Barbara Kozłowska.

- Niniejsza książka jest niepozorna, ma jednak potężną moc. Eseje „Artysta jako odkrywca” i „Droga do Meikle Seggie” mają unikatową jakość i stanowią próbę połączenia ognia z wodą, tj. podstawowych wartości i idei, na których ufundowana jest Europa, z ruchem awangardowym. Są zapisem głębokiego przeżycia, osobnego od bieżących mód i politycznych trendów – pisze we wstępie do książki Krzysztof Noworyta, pomysłodawca i redaktor publikacji.

W 1968 roku, gdy wszyscy z przerażeniem oglądali brutalne tłumienie powstania Pradze przez wojska Układu Warszawskiego, Demarco przyleciał do Polski. Spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i wysłuchał, co mają do zaoferowania. Gdy na stole pojawiła się kartka z listą nazwisk artystów, których urzędnicy chcieli promować, Demarco odpowiedział: „Wspaniale, panowie, ale interesują mnie ci, których na tej liście nie ma”. Na liście był Grotowski… nie było Kantora.

W Polsce oznaczony został podwójnie orderem Gloria Artis (2007, 2011) oraz orderem Bene Merito przez ministra spraw zagranicznych RP (2010). Otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz tytuł Honorowego Obywatela Łodzi.

Na początku marca 2020 r. Richard Demarco odwiedzi Polskę, gdzie weźmie udział w serii spotkań autorskich. Premiera wydawnictwa odbędzie się 2 marca o godzinie 18.00 we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia. Później Demarco odwiedzi instytucje z którymi współpracował Cricotecę w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Galerię Foksal w Warszawie. Publikacja dostępna jest do nabycia w sklepie internetowym sklep.zajezdnia.org

02 Mar

06 Jan

Monday, 18:00-20:00

Centrum Historii Zajezdnia, Grabiszyńska, Wrocław, Polska

Free entrance