Actualities

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Czają

publication / 03-09-2021
banner

25 września o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Krzysztofem Czają, autorem książki „Jeszcze wyrosną skrzydła aniołom z nadodrza...”.

Książka Krzysztofa Czai to opowieść o dzieciach urodzonych po wojnie, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, we Wrocławiu oraz ich rodzicach przybyłych ze Lwowa, Wileńszczyzny, z Kresów Wschodnich i Małopolski. To saga rodzinna wpisana w koloryt poniemieckich kamienic oraz starych podwórek z nieodłącznym trzepakiem, której akcja rozgrywa się na Nadodrzu. To historia rodzinna Jana i Marianny, ich dzieci, a także ich kolegów z tej samej dzielnicy, sąsiadów z kamienicy, krewnych i przyjaciół, pracowników gazowni, zajezdni tramwajowej i ciepłowni, ojców i matek, a także okolicznych meneli i drobnych złodziejaszków. To wreszcie historia trudnego, ale jakże barwnego dzieciństwa, okresu dojrzewania i wchodzenia w dorosłość kumpli z boiska, muszkieterów, uczniów pobliskiej podstawówki z łobuzerską fantazją i skłonnością do draki. Jednym słowem – literacka próba rewitalizacji świata, którego już nie ma...

Spotkanie poprowadzi Olga Szelc. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Krzysztof Czaja jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor opublikowanego w 2014 roku tomiku poetyckiego „Wędrowiec”, oraz „Bajek i Nie-Bajek”, wprowadzających dzieci w trudny świat współczesnych finansów, wieloletni nauczyciel języka polskiego, finansista, dyrektor Wydziału Edukacji, a ostatnio dyrektor w jednym z Wydziałów Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Olga Szelc jest redaktorką i edukatorką. Prowadzi spotkania literackie w projekcie Sąsiedzka Biblioteczka oraz spotkania autorskie w Kawiarni Sąsiedzkiej Ośrodka Działań Artystycznych Firlej. Autorka bloga zapisanechwila.blogspot.com i strony na Facebooku „Książki pod ręką”. Współpracowała jako redaktorka prowadząca i autorka wywiadów przy tworzeniu książki społecznej „Pod wspólnym parasolem”, wydanej przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, pod patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Pełni funkcję sekretarza w zarządzie Osiedla na Starym Mieście we Wrocławiu i jest członkinią Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. W roku 2021 otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w dziedzinie upowszechniania kultury i obecnie pracuje nad projektem „Kobiety z Teatru Kalambur. Herstoria".