Actualities

Nie żyje Antoni Wójtowicz – wydawca książek poświęconych działaczom „Solidarności”

publication / 16-11-2020
banner

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Antoniego Wójtowicza (ur. 1954) – wydawcy, przedsiębiorcy, działacza opozycji demokratycznej w okresie PRL represjonowanego podczas stanu wojennego.

Antoni Wójtowicz, absolwent historii na Uniwersytecie Wrocławskim (1978), był jednym z założycieli zarządu uczelnianego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Koordynował działalność wydawnictwa Universitas, był też redaktorem pisma „Woda na Młyn”. Organizował strajki studentów, a po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po zwolnieniu związany był z wydawnictwami drugiego obiegu. W latach 1984–1989 kierował między innymi podziemną Spółdzielnią Wydawniczą Profil, która przez okres niejawnej działalności wydała 25 książek, a także wykonywała usługi drukarskie na rzecz niezależnych organizacji.

Po przemianach politycznych zajął się działalnością wydawniczą w ramach zarejestrowanego w 1990 roku Wydawnictwa Profil. We współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” wydawał m.in. serię „Dolnośląska Solidarność” przybliżającą sylwetki dolnośląskich opozycjonistów. Nakładem jego wydawnictwa ukazały się także inne książki i albumy poświęcone „Solidarności”.

W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Antoniego Wójtowicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku wyróżniony został Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”.

Od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł w szpitalu 16 listopada 2020 roku.