Dorośli

Warsztaty z sitodruku

CZAS TRWANIA: do 1,5 h

Sitodruk to najstarsza, a jednocześnie jedna z najprostszych technik poligraficznych. Stosować ją można nie tylko na papierze, ale też na innych materiałach lub przedmiotach o płaskiej powierzchni, np. drewnie czy ubraniach. Zapraszamy do zapoznania się z tą popularną techniką druku, którą już w średniowieczu wykorzystywali Japończycy do wykonywania pięknie zdobionych kimon, bez której nie byłoby twórczości Andy’ego Warhola, inspirującej ilustratorów i grafików do dziś i dzięki której w czasach PRL-u tworzono prasę tzw. drugiego obiegu.

GRUPA: do 15 osób

Warsztaty sitodruku dla dorosłych

String art

CZAS TRWANIA: do 1,5 h

String art to technika wyplatania obrazków z kolorowej włóczki, muliny lub nici, która powstała w XIX wieku. Wzory, którymi się posługujemy, to geometryczne przedstawienia zwierząt czy przedmiotów. Kontury wy­platanych wzorów najpierw nanosi się na drewniany podkład, rysu­jąc lub wykorzystując wydrukowany na kartce obraz, a następnie wbija się w niego gwoździe, które stają się stelażem dzieła. Praca ta poprawia samopoczucie, rozwija wyobraźnię i kreatywność, a także zdolność koncen­tracji.

GRUPA: do 10 osób

Makrama

CZAS TRWANIA: 2—2,5 h

Makrama to sztuka ręcznego wiązania sznurków bez użycia narzędzi, ta­kich jak np. szydełko czy druty. Rękodzieło to było znane już w starożytności, a obecnie wraca do łask w nowoczesnej formie. Techniką makramy możemy wykonać wiele rzeczy, poczynając od ozdób czy kwietników, a kończąc na plecionych dywanikach i hamakach. Ograniczają nas jedynie czas, nasza wyobraźnia oraz ilość sznurka. Podczas warsztatu uczestnicy poznają podstawowe sploty oraz stworzą własną makramę.

GRUPA: do 10 osób

Makrama

Quilling

CZAS TRWANIA: do 2 h

Quilling to niezwykle efektowna technika papieroplastyki, wykorzy­stywana przed wiekami na dworach do ozdabiania przedmiotów codziennego użytku, takich jak kufry czy obrazy, ale też stosowana w klasztorach do upiększania ksiąg religijnych. W ciągu wieków tech­nika ta stała się popularną formą rozrywki oraz sposobem na spędzanie wolnego czasu. Quilling pobudza wyobraźnię oraz uczy cierpliwości. Kształtując wąskie paski papieru, tworzymy fascynujący świat zawijanych wzorów.

GRUPA: do 10 osób

© Centrum Historii Zajezdnia 2024 All right reserved.