Aktualności

Życie wygra! – wyjątkowy wieczór we Wrocławiu

publikacja / 14-06-2022
banner

15 tysięcy widzów uczestniczyło w koncercie gwiazd ukraińskiej sceny muzycznej, który odbył się 12 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia. Zgromadzeni wysłuchali przesłania prezydenta Zelenskiego do Wrocławian i razem z prezydentem Sutrykiem dziękowali kończącemu swoją misję dyplomatyczną ambasadorowi Ukrainy Andriejowi Deszczycy.
- Spotykamy się w wyjątkowym mieście. Mieście europejskim, mieście otwartości, mieście tolerancji. Ale także mieście, w którym swój dom, w tej trudnej sytuacji znalazło ponad 150 tys. Ukraińców – rozpoczął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – Spotykamy się też w wyjątkowym miejscu. Tutaj była kiedyś stara zajezdnia autobusowa i tutaj w sierpniu 1980 roku wrocławianie zaczęli walkę z komunistycznym systemem i… wygrali tę walkę. Ma nadzieję, że to będzie też dla Was symboliczne miejsce, które da Wam siłę, by pokonać ten totalitarny rosyjski ustrój.
Prezydent Sutryk pokreślił, że Polska i Wrocławianie bardzo mocno wspierają europejskie starania Ukrainy. Na koniec wystąpienia zwrócił się do ambasadora Deszczycy – Chciałbym serdecznie podziękować, wierząc, że pozostaniesz na zawsze honorowym ambasadorem Ukrainy tutaj we Wrocławiu, i wręczając mu wrocławski medal „Wrocław z wdzięcznością” pokreślił – Jesteśmy wdzięczni za budowanie dobrych relacji polsko-ukraińskich, za przyjaźń.
– Jestem przekonany, że wasza energia pomoże Ukrainie zwyciężyć i pomoże Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej – zwrócił się Ambasador Ukrainy w RP Andriy Deshchytsia do ukraińskich mieszkańców Wrocławia, a na koniec pokreślił – Wrocław jest bliżej Europy, mamy więc europejską przyszłość.
Podczas części oficjalnej wystąpił także podziękował Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu Jurij Tokar, który dołączył się do podziękowań dla ustępującego ambasadora za znakomitą służbę w rozwoju stosunków ukraińsko-polskich, w tym otwarcie Konsulatu Generalnego Ukrainy we Wrocławiu. Zwrócił się również do publiczności – Drodzy Ukraińcy i drodzy Polacy. Bardzo dziękuję za zebranie się dzisiaj, aby wesprzeć Ukrainę na jej drodze do Unii Europejskiej.
Wieczór 12 czerwca był wyjątkowy dla wielu mieszkańców Wrocławia, szczególnie tych dla których 24 lutego 2022 (inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę) odcisnęły nieodwracalne piętno. Koncert „Life will win” przyciągnął na teren Centrum Historii Zajezdnia w sumie 15 tysięcy osób. Plac przy Grabiszyńskiej na długo przed koncertem zapełnił się ludźmi z żółto-niebieskimi flagami. Nie brakowało podniosłych chwil jak wspólne odśpiewanie hymnu Ukrainy czy skandowanie patriotycznych ukraińskich haseł.
Podniosłości wydarzeniu dodało połączenie video z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim. Prezydent, który podziękował wrocławianom za wsparcie udzielone ukraińskim uchodźcom i poparcie dla europejskich dążeń jego kraju.
Koncert w ramach europejskiej trasy „Life Will Win” we Wrocławiu był drugim, po Warszawie i ostatnim w Polsce. Już w poniedziałek 13 czerwca artyści wystąpią w czeskiej Pradze. To początek serii koncertów z udziałem najwybitniejszych ukraińskich artystów i muzyków.
Podczas trasy prowadzona jest zbiórka pieniędzy dla Ukrainy. Wsparcia można też udzielić poprzez link. https://u24.gov.ua/news/kvartal95_suppors_UNITED24
Wszystkie fundusze zebrane podczas trasy koncertowej zostaną przeznaczone na potrzeby humanitarne, spowodowane militarną inwazją Rosji na niepodległe, suwerenne Państwo Ukraińskie.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup 5 pięciu specjalistycznych stołów operacyjnych. Koszt jednego to 100 000 $.
Koncerty „Life Will Win” mają zjednoczyć Europejczyków i Ukraińców za granicą. Oprócz tego zostaną zebrane funduszy na wsparcie Ukrainy. Która obecnie nie tylko broni swojej wolności, ale walczy również o bezpieczeństwo i demokratyczną przyszłość całej Europy.
W ramach projektu „Life Will Win” występują artyści znani nie tylko w Ukrainie, ale i poza nią: MONATIK, Wopli Widopliasowa, Pianoboy, Zlata Oginewycz, Wellboy i inni. Będzie możn także najbardziej znane utwory Weczirniego Kwartalu w wykonaniu aktorów Studii Kwartal 95.
Prowadzącymi koncerty są aktorzy Studii Kwartal 95: Eugeniusz Koszowy, Olena Krawets, członek Gwardii Narodowey Oleksander Pikałow.
Więcej informacji pod linkiem: www.zajezdnia.org
Wrocławski koncert był wspierany przez Urząd Miejski Wrocławia, Ambasadę Ukrainy w RP, akcję Embrace Ukraine. Strengthen the Union i Ministerstwa Kultury i Polityki informacyjnej Ukrainy (the Ministry of Culture and Information Policy of Ukraine).

Trasa koncertowa Life will win
10.06 | Polska, Warszawa
12.06 | Polska, Wrocław
13.06 | Czechy, Praga
16.06 | Węgry, Budapeszt
17.06 | Austria, Wiedeń
18.06 | Rumunia, Bukareszt
20.06 | Niemcy, Berlin
21.06 | Włochy, Florencja
22.06 | Hiszpania, Madryt
23.06 | Portugalia, Cascais

Galeria
photo

1/9

photo

Koncert LIFE WILL WIN

2/9

photo

3/9

photo

4/9

photo

Koncert LIFE WILL WIN

5/9

photo

6/9

photo

7/9

photo

Koncert LIFE WILL WIN

8/9

photo

Koncert LIFE WILL WIN

9/9