Aktualności

Nie tylko Powódź tysiąclecia czy epidemia ospy 1967 r.

publikacja / 02-02-2021
banner

Niewyjaśniona do dzisiaj, katastrofa Pociągu Przyjaźni z 1977 r., katastrofy lotnicze czy tragiczny w skutkach pożar Teatru Polskiego – chcesz dowiedzieć się co się wydarzyło i jak było naprawdę? Teraz masz szansę! Przyjdź i zobacz najnowsza wystawę „Katastrofy powojennego Wrocławia” opowiadającą o najdramatyczniejszych wydarzeniach, jakie dotknęły stolicę Dolnego Śląska po 1945 roku.

Mroźna od kilku dni wrocławska aura nie pokrzyżowała planów i w samo południe 2 lutego odbył się wernisaż wystawy „Katastrofy powojennego Wrocławia”. Ekspozycję przygotowali studenci I roku studiów magisterskich na kierunku Historia w przestrzeni publicznej (Uniwersytet Wrocławski), pracujący pod opieką merytoryczną dra hab. Wojciecha Kucharskiego (z-ca dyrektora ds. naukowych Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”). Studenci przygotowali wystawę w ramach zajęć akademickich z przedmiotu Public relations, przedsiębiorczość, organizacja projektów historycznych.

Wielką zaletą tego projektu jest fakt, iż zrealizowany wspólnymi siłami studentów Uniwersytetu Wrocławskiego i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – mówił dr Kucharski, zaznaczając współpracę tych dwóch instytucji, które działają w obszarze kultury. – Studenci mieli tutaj piekielnie ciężkie zadanie – podkreślił dr Kucharski – nie tylko zarządzali projektem, ale jednocześnie musieli być autorami wystawy. Uważam, że poradzili sobie z tym nie lada wyzwaniem znakomicie.
Wystawa składa się z 18 plansz, z której każda porusza i opisuje inną, znaczącą katastrofę, nieodzownie zapisaną w historii naszego miasta ale i jego mieszkańców. Punktem wyjścia dla prezentowanego katalogu katastrof jest opis oblężenia Wrocławia (Festung Breslau) w 1945 roku.

Wystawa „Katastrofy powojennego Wrocławia” jest dostępna do 15 lutego na wrocławskim Rynku.

esj

Galeria
photo

1/11

photo

2/11

photo

3/11

photo

4/11

photo

5/11

photo

6/11

photo

7/11

photo

8/11

photo

9/11

photo

10/11

photo

11/11