Aktualności

Wernisaż nowej wystawy za nami!

publikacja / 21-09-2021
banner

Wystawa „Odzyskane - Zagospodarowane - Zdemitologizowane. Miejsca i Ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945–2020” od dziś do obejrzenia jednocześnie w pięciu Polskich miastach!


Podczas wernisażu wystawy w Centrum Historii Zajezdnia został odczytany list Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. – Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż powołane do życia kilka lat temu konsorcjum Sieci Ziem Zachodnich i Północnych skutecznie i nowocześnie opowiada i opisuje ważny fragment najnowszej historii Polski – podkreślał minister Jarosław Sellin.


– Szczególną wartością wystawy jest jej walor porównawczy. Wrócono bowiem z aparatem fotograficznym w miejsca, które dokumentowano w ramach pierwszych ekspedycji w latach 40. – najpierw powtórzono ujęcia w latach 90., a następnie – współcześnie. Te zestawienia pokazują jak zmieniały się konkretne miejsca Ziem Zachodnich i Północnych – zaznaczył dr hab. Wojciech Kucharski, z-ca Dyrektora ds. Naukowych Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.


Wystawę rozpoczyna plansza poświęcona powojennym migracjom. Następnie można zobaczyć tablicę poświęconą prof. Zygmuntowi Wojciechowskiemu – założycielowi Instytutu Zachodniego. Kolejne plansze prezentują zdjęcia ze wszystkich regionów Zachodnich i Północnych.


Wystawę we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Opolu i Olsztynie podziwiać można do 21 października.

ES

Galeria
photo

1/3

photo

2/3

photo

3/3