Aktualności

Spotkanie autorskie z Jakubem Gałęziowskim

publikacja / 16-11-2023
banner

Zapraszamy na spotkanie z Jakubem Gałęziowskim, autorem książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”.


Data: 21 listopada
Godzina: 14.00
Miejsce: Centrum Historii Zajezdnia
Wstęp wolny

"Dzieci urodzone w wyniku wojny", nazywane również "dziećmi wojny", to potomkowie związków między żołnierzami obcych formacji a miejscowymi kobietami. Te związki mogły być zarówno dobrowolne, jak i wynikać z gwałtu. Przez lata ich tożsamość i pochodzenie pozostawały ukryte, zarówno przez matki, rodziny zastępcze, jak i polski system. Jakub Gałęziowski sięga do archiwów, analizuje historyczne relacje i przeprowadza rozmowy z samymi „dziećmi wojny”, aby odtworzyć ich doświadczenia i biografie. Po 1989 roku wiele tematów i społecznych grup przestaje być przemilczanych, a teraz nadszedł czas na historię „dzieci wojny” oraz ich rodzin.


Książka została uhonorowana nagrodą Polityki w kategorii Debiutów w pracach naukowych i popularnonaukowych.


Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.


Zapraszamy również o godzinie 12.00 na ceremonię wręczenia nagród laureatom konkursu na najlepsze prace licencjackie i magisterskie z wykorzystaniem historii mówionej, podczas której zwycięzcy będą mieli okazję opowiedzieć o swoich pracach.

Wyniki konkursu: https://www.zajezdnia.org/aktualnosci-artykul/wyniki-konkursu-na-najlepsze-prace-licencjacka-i-magisterska-z-wykorzystaniem-historii-mowionej-10