Aktualności

Spotkanie autorskie z Magdą Knedler

publikacja / 18-09-2019
banner

O przyjaźni kilku kobiet w otoczonym kolczastym drutem obozie zagłady oraz o tajemnicy wrocławskiego skarbu z Bremy na tle XVII-wiecznego Wrocławia pełnego stosów, szubienic i katów… Między innymi o tym, będziemy rozmawiać z Magdą Knedler, znaną wrocławską powieściopisarką. Wydarzenie odbędzie się w sali kinowej Centrum Historii Zajezdnia we wtorek 24 września o godz. 18.00. W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia książek pisarki. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Spotkanie dotyczyć będzie dwóch ostatnich książek Magdy Knedler – inspirowanej świadectwami byłych więźniarek powieści „Moje przyjaciółki z Ravensbrück” (premiera 24 kwietnia br.) oraz osadzonej w realiach dawnego Wrocławia powieści „Dziewczyna kata” (premiera 18 września br.).Magda Knedler – rodowita wrocławianka, zafascynowana tajemnicami dawnego Wrocławia, autorka czternastu powieści. Dwukrotnie nominowana do nagrody WARTO, laureatka nagrody EMOCJE przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za „powieści, które dowodzą, że gatunkowa wszechstronność i pisarska pracowitość idą w parze
z wysoką jakością literacką”.

O książkach:
Julia Zan, młoda dziennikarka, prowadzi w lokalnym radiu program o zabytkowych przedmiotach. Zainteresowana tajemniczymi losami cennego pucharu Mesenhammera zgłębia historię wrocławskiego skarbu z Bremy. Trop wiedzie do ekscentrycznego jubilera, dzięki któremu dowiaduje się o istnieniu tajemniczej broszy. Julia śladami broszki kroczy przez dawny Wrocław, tj. XVII-wieczny Presslaw, mija stosy i szubienice, patrzy na wybuch wojny trzydziestoletniej i miasto ogarnięte morową zarazą. Tajemniczy przedmiot skrywa prawdę o ludzkich namiętnościach. Miłość, zazdrość i nienawiść zostały na zawsze utrwalone w szlachetnym kruszcu. Czy to za sprawą czarów wszystko zaczęło się od Magdaleny, pięknej dziewczyny w czerwonej sukni zakochanej w miejscowym kacie? A może od Heinricha, młodego złotnika, którego kamienna głowa – jak głosi legenda – do dzisiaj tkwi w ścianie wrocławskiej katedry?
- - -
W otoczonym drutem kolczastym obozie zagłady zawiązuje się kobieca więź. Trwalsza od obozowych murów. Silniejsza od brutalnych uderzeń. Maria, Sabina, Bente i Helga – każda z nich trafiła do KL Ravensbrück z innego powodu. Każda była inna. Powieść inspirowana prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek. Młoda pisarka znajduje przed drzwiami swojego domu rękopis, który zupełnie zmienia jej życie. Za wszelką cenę postanawia się dowiedzieć, kim były przyjaciółki z Ravensbrück. Książka zawiera wiersze Grażyny Chrostowskiej – polskiej poetki, która 18 kwietnia 1942 r. została rozstrzelana w Ravensbrück razem z dwunastoma innymi kobietami.