Aktualności

Spotkajmy się na Forum! 2. edycja Remembrance and Future Forum

publikacja / 20-07-2021
banner

Podczas Remembrance and Future Forum rozmawiamy o najważniejszych wyzwaniach i dylematach współczesności, kwestiach istotnych zarówno z punktu widzenia Wrocławia, Polski, jak i całej Europy. Szukamy na nie odpowiedzi, czerpiąc inspirację z powojennej historii naszego miasta. Między 29 a 31 lipca 201 roku spotkajmy się w Zajezdni.

Obecna edycja Remebrance and Future Forum nosi tytuł „Od nowa”. Tytuł ten nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się we Wrocławiu po 1945 roku, kiedy nowi mieszkańcy miasta musieli wszystko zaczynać od początku. Radzenie sobie ze skutkami wojen i wielkich dziejowych katastrof, rozpadu wspólnot, klęsk żywiołowych i pandemii to wyzwanie aktualne także we współczesnym świecie. O tym będziemy rozmawiać podczas spotkań tegorocznego Remembrance and Future Forum.

Odwiedzi nas m.in. prof. Jie-Hyun-Lim z Seulu, którego poznaliśmy, gdy prowadził badania nad tym, czy historia pojednania polsko – niemieckiego, może stanowić wzorzec postępowania w konfliktach na dalekim Wschodzie. Dziś prof. Jie-Hyun-Lim zajmuje się problematyką radzenia sobie z pamięcią wojny i jej ofiar w skali globalnej. Jednym z gości będzie też Andreja Valič Zver – doradczyni premiera Słowenii Janeza Janšy , kraju, który właśnie w tych dniach obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. W dyskusjach wezmą udział historycy i politolodzy. Jak zwykle odwiedzą nas też młodzi europejscy liderzy uczestniczący w warsztatach pn. Kominek Youth European Forum.

- Historia Wrocławia, niezwykłego miasta podlegającego przez wieki gwałtownym zawirowaniom politycznym i społecznym, a szczególnie pamięć o powojennych jego dziejach, może stanowić w tej materii swoisty podręcznik, zbiór odwołań i wzorców, inspiracji i doświadczeń, które mogłyby służyć refleksji nad współczesnością i przyszłością Polski i Europy – mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia i pomysłodawca Remembrance and Future Forum.

W bogatym programie wydarzenia znalazły się międzynarodowe dyskusje, premierowe prezentacje projektów dotyczących kultury pamięci, pokazy filmów oraz koncerty. W związku z trwającym Rokiem Taduesza Rózewicza, ostatni Dzień Remebrance and Future Forum dedykowany będzie właśnie temu wybitnemu poecie, wrocławianinowi, którego życie i twórczość naznaczone były doświadczeniem wojny i zaczynaniem od nowa. W centrum miasta stanie wystawa „Szuflada Różewicza”, która, miejmy nadzieję, poruszy wyobraźnię przechodniów i ukaże zarys biografii, osobowości i twórczości poety.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie remembranceandfuture.com. Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc informujemy, że obowiązuje konieczność rezerwacji miejsc za pomocą formularza na stronie remembranceandfuture.com

Spotkajmy się na Forum, do zobaczenia w Zajezdni!