Aktualności

Rosenburg w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości

publikacja / 09-09-2019
banner

Za nami wernisaż niezwykłej wystawy „Rosenburg - Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości”.

- Dziękuję naszym niemieckim partnerom za zaufanie i za to, że wystawa Rosenburg w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości przyjechała do Wrocławia, do Centrum Historii Zajezdnia - powiedział dr Marek Mutor podczas dzisiejszego wernisażu. Dyrektor podkreślił również rolę Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w sprowadzeniu wystawy do Polski.

- My jako pokolenie żyjące w pokoju, które buduje na nowo relacje międzynarodowe i które uczy nasze dzieci o prawdzie historycznej mamy szczególne zadanie, żeby dbać o tę prawdę i o pokój. Dziękuję za zorganizowanie tej wystawy w taki odpowiedzialny sposób - powiedział Jakub Mazur wiceprezydent Wrocławia, reprezentujący prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Wystawa opowiada o skoplikowanym procesie odkrywania prawdy w pierwszych latach funkcjonowania Republiki Federalnej Niemiec. W wyniku badań prowadzonych przez powołany w 2012 r. zespół ustalono, że ponad połowę kadr kierowniczych niemieckiego Ministerstwa Sprawiedliwości po wojnie tworzyli dawni współpracownicy NSDAP, co miało istotny wpływ na denazyfikację. Ekspozycja prezentowana była wcześniej m.in. w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Więcej o historii i działalności zespołu badawczego uczestnikom wernisażu opowiedzieli dr Margaretha Sudhof, Sekretarz Stanu Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości i Ochrony Konsumenta oraz dr Adnreas Eichmüller z Centrum Dokumentacyjne Narodowego Socjalizmu. Udział w wydarzeniu wziął również Konsul generalny Niemiec, Hans Jörg Neumann.

Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w Centrum Historii Zajezdnia do 4 października. W ramach wystawy od 19 do 21 września odbędą się dodatkowe pokazy filmowe.

Więcej zdjęć można zobaczyć na strone Centrum Historii Zajezdnia na Facebooku.

Fot. Paweł Kozioł

LJ