Aktualności

W tych pieśniach tkwi siła

publikacja / 07-02-2019
banner

- W tych pieśniach tkwi siła, zwycięstwo ludzkiego ducha, wartości humanistycznych i idei wolności - powiedział dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, rozpoczynajac koncert „Gintrowski - a jednak coś po nas zostanie...”, który odbył się dziś w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Centrum Historii Zajezdnia było współorganizatorem wydarzenia.

Zgromadzona na sali publiczność miała okazję wysłuchać aranżacji pieśni Przemysława Gintrowskiego do wierszy Zbigniewa Herberta w nowych opracowaniach Jana Stokłosy. Usłyszeliśmy m.in.: „Prośbę”, „Nike, która się waha”, „Pieśń o bębnie”, „Potęgę smaku”, „Wilki”, „Karol Levittoux” oraz „Dokąd nas zaprowadzisz Panie”. Na scenie NFM wystąpili: Renata Przemyk, Aleksandra Gintrowska, Julia Gintrowska, Paulina Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Łukasz Drapała, Marek Piekarczyk i Jakub Wocial. Kierownikiem muzycznym i autorem wszystkich aranżacji pieśni Gintrowskiego był Jan Stokłosa, który również poprowadził tego wieczoru orkiestrę Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej. W wydarzeniu udział wziął również Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

To już drugi organizowany wspólnie z Fundacją im. Przemysława Gintrowskiego taki koncert we Wrocławiu. Poprzedni odbył się w marcu 2018 r.


Dzięki organizacji takich wydarzeń Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” może kultywować pamięć o Przemysławie Gintrowskim, który na zaproszenie Ośrodka w 2012 r. wykonał swój ostatni koncert.