Aktualności

Wirtualna wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” dostępna online!

publikacja / 24-09-2020
banner

Jednym z efektów projektu „100 100-latków na 100-lecie” jest wystawa plenerowa „Rówieśnicy Niepodległej”, a także jej wersja wirtualna, dostępna już poprzez witrynę www.rowiesnicyniepodleglej.pl.

Strona w kolejnych odsłonach prezentuje biogramy stulatków, by następnie przez pryzmat ich subiektywnych doświadczeń ukazać to, w jaki sposób rodziła się w Polsce niepodległość i państwowość, ale też jak wyglądało i zmieniało się codzienne życie. Obrazują to kolejne części: dorastanie w II Rzeczypospolitej, II wojna światowa, a także powojenne życie. Na stronie, poza biogramami bohaterów, znajdują się również pytania kwestionariuszowe, zadawane w rozmowach, wraz z intrygującymi odpowiedziami. Dotyczyły one między innymi tego, czym dla świadków historii jest niepodległość, jakie jest według nich najistotniejsze wydarzenie ostatnich dekad czy też najważniejszy wynalazek ubiegłego stulecia. Ponadto wirtualna wersja wystawy zawiera dodatkowo ścieżkę dźwiękową składającą się z wypowiedzi wybranych świadków historii.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy w Internecie i spojrzenia na ostatnie sto lat historii Polski oczami Rówieśników Niepodległej!

Autorkami wystawy są Ewa Sowińska oraz Katarzyna Bock-Matuszyk.