Aktualności

Drugie życie „Ogórka”!

publikacja / 07-11-2019
banner

W sobotę, 9 listopada o godz. 15., na placu Centrum Historii Zajezdnia w obecności prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor przekaże autobus Jelcz rektorowi Politechniki, prof. Cezaremu Madryasowi.

Pojazd trafi do warsztatów Politechniki Wrocławskiej, gdzie specjaliści z tej uczelni dokonają ekspertyzy jego stanu technicznego. W ten sposób rozpoczną się prace nad przywróceniem świetności Jelczowi 043, zwanemu ze względu na charakterystyczny wygląd „ogórkiem”. Pojazdem tego samego typu 26 sierpnia 1980 Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr 7 przy ul Grabiszyńskiej, rozpoczynając strajk we Wrocławiu. Pojazd wymaga gruntownego remontu.

W czerwcu bieżącego roku w sprawie remontu „ogórka” podpisano porozumienie między Centrum Historii Zajezdnia, Politechniką Wrocławską i NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rozpoczyna się pierwszy etap prac, które mają przywrócić pojazdowi pełną sprawność i dawny wygląd. W przyszłości legendarny „ogórek” powróci do Zajezdni i będą podróżować turyści zwiedzający Wrocław.