Aktualności

55. rocznica Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich

publikacja / 18-11-2020
banner

Historia Orędzia jest jedną z piękniejszych kart powojennej historii naszego miasta oraz relacji polsko-niemieckich. To z niego pochodzi cytat "przebaczamy i prosimy o wybaczenie".

18 listopada 2020 r. pod pomnikiem kardynała Bolesława Kominka kwiaty złożyli Konsul Generalny Niemiec Hans Jörg Neumann oraz Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor.

- Aby rozpocząć proces pojednania, trzeba było niezwykle dużej odwagi i szeroko zakrojonych działań. W latach 60-tych inicjatorem pierwszego przełomu był kościół protestancki w Niemczech i kościół katolicki w Polsce. W 1965 r. kościół protestancki w Niemczech wzywał w memorandum do przemyślenia kwestii uznania granicy polsko-niemieckiej i podjęcia dialogu z Polską. Kościół katolicki w Polsce, jedna z nielicznych instytucji, które miały pewną niezależność, poszedł nawet o krok dalej – mówił podczas uroczystości konsul generalny Hans Jörg Neumann.

Orędzie podpisało 34 polskich biskupów, m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła podczas obrad II soboru watykańskiego 18 listopada 1965 roku. Autorem i inicjatorem listu był przyszły arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

KOŻ

This page has no English translation. Return to the main menu, please.