Wczoraj odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczyliśmy nagrody tegorocznym laureatom w konkursie na najlepsze prace licencjackie i magisterskie!
Poniżej można przeczytać uzasadnienie przyznania nagród w czwartej edycji Konkursu na najlepsze prace licencjacką i magisterską z wykorzystaniem historii mówionej, zorganizowanego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” i Polskie Towarzystwo Historii Mówionej pod patronatem Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej
Celem Konkursu było wyłonienie wyróżniających się prac licencjackich i magisterskich, obronionych pomiędzy 1 X 2023 r. a 30 IX 2024 r., których Autorzy:
– świadomie zastosowali w swoich badaniach metodę historii mówionej, sięgnęli do relacji świadków historii, zarówno wywołanych samodzielnie na potrzeby pracy, jak i zdeponowanych w kolekcjach archiwalnych,
– dokonując ich głębokiej analizy źródłowej i nie poprzestając na wykorzystaniu cytatów jedynie dla zilustrowania omawianych zagadnień,
– a także wykazali się znajomością i zrozumieniem literatury naukowej z obszaru historii mówionej.
W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało dziesięć prac, pięć licencjackich i pięć magisterskich.
Kapituła konkursowa w składzie: dr Marcin Jarząbek (Przewodniczący), dr Katarzyna Bock-Matuszyk, dr hab. Dobrochna Kałwa, dr hab. Marta Kurkowska-Budzan, prof. UJ, dr Marek Szajda i dr hab. Katarzyna Waniek, podjęła decyzję o przyznaniu następujących nagród:
W kategorii prace licencjackie:
* I nagroda: Marta Zalewska za pracę pt. Opowiadając samego siebie. Nostalgia, opowieści o mitycznej przeszłości Michałowa i tęsknota za wspólnotowością napisaną pod kierunkiem dr. Piotra Cichockiego w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim
Kapituła doceniła bardzo dobre przygotowanie metodologiczne Autorki, która potrafi umiejętnie operować kategoriami badawczymi i połączyć teorię z empirią oraz zaprezentowała dojrzałe, krytyczne podejście do zebranego materiału. Na wysoką ocenę zasługuje również precyzyjny, naukowy język pracy przejawiający się m.in. tym, że zdania zawarte w tekście są dobrze wyważone i znaczące.
* II nagroda: nie przyznano
W kategorii prace magisterskie:
* I nagroda: Daniel Podobiński za pracę pt. Niemand zu Hause. O dziedzictwie niemieckiego Wiersbel w polskim Wierzbiu napisaną pod kierunkiem prof. Joanny Wojdon w Instytucie Historycznym na Uniwersytecie Wrocławskim
Kapituła doceniła świadome podejście do historii mówionej, która w pracy nie dominuje, ale jest wykorzystana w odpowiedni sposób. Autor dostrzega różnice między informacjami „z pierwszej ręki” a zapośredniczonymi w kolejnym pokoleniu. Potrafi także dostrzec różnicę między rozmową od wywiadem. Pracę cechuje przemyślenie pod względem teoretycznym oraz wrażliwość na terminologię i zastosowanie naukowego języka. Autor bardzo umiejętnie łączy kontekst historiograficzny z pamięciowym oraz różne perspektywy badawcze.
* II nagroda: nie przyznano
* Wyróżnienie: Natalia Cierniak za pracę pt. Dyrygent spektaklu. Historie mówione o inspicjenturze napisaną pod kierunkiem dr. Stanisława Godlewskiego w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza
Kapituła zwróciła uwagę na nowotarskie podejście do historii mówionej poprzez zastosowanie jej w dziedzinie teatrologii. Dzięki temu Autorka ukazuje perspektywę zwykłych ludzi wykonujących niezwykły zawód. Praca napisana jest bardzo dobrym, choć momentami publicystycznym, językiem oraz jest dobrze osadzona w kontekście społecznym i historycznym.
Rozstrzygnięcie IV edycji konkursu na najlepsze prace licencjackie i magisterskie z wykorzystaniem historii mówionej
Ogłaszamy wyniki tegorocznego konkursu! Laureatami zostali:
W kategorii prace licencjackie:
I miejsce: Marta Zalewska za pracę pt. „Opowiadając samego siebie. Nostalgia, opowieści o mitycznej przeszłości Michałowa i tęsknota za wspólnotowością”, napisaną na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem dr. Piotra Cichockiego.
II miejsca nie przyznano.
W kategorii prace magisterskie:
I miejsce: Daniel Podobiński za pracę pt. „Niemand zu Hause. O dziedzictwie niemieckiego Wiersbel w polskim Wierzbiu”, napisaną na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem prof. Joanny Wojdon.
II miejsca nie przyznano.
Wyróżnienie: Natalia Cierniak za pracę pt. „Dyrygent spektaklu. Historie mówione o inspicjenturze”, napisaną w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza pod kierunkiem dr. Stanisława Godlewskiego.
Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy na galę wręczenia nagród, która odbędzie się 28 listopada o godz. 14:00 w Centrum Historii Zajezdnia.
Konkurs został współorganizowany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Polskie Towarzystwo Historii Mówionej.
Po gali zapraszamy na spotkanie z cyklu „Autorskie Spotkania Zajezdni”, dotyczące najnowszej książki „Podręcznik do historii mówionej”, które odbędzie się 28 listopada o godz. 17:00 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Książka to publikacja akademicka i popularnonaukowa, skierowana do osób, które chcą profesjonalnie posługiwać się historią mówioną. Pozwoli ona zapoznać się z tą metodą badawczą zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.
O publikacji i historii mówionej dyskutować będą:
– prof. Joanna Wojdon, Uniwersytet Wrocławski,
– Adriana Kapała, Centrum Archiwistyki Społecznej.
Dyskusję poprowadzi dr Marek Szajda z Centrum Historii Zajezdnia.
Podczas spotkania będzie można otrzymać bezpłatny egzemplarz książki, a także pobrać ją online: https://cas.org.pl/wydarzenia/podrecznik-do-historii-mowionej-nowa-publikacja-cas/
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.