- PL OPiP V-1-23-40
- Jednostka archiwalna
- 1951
Część z Zbiory fotograficzne
Ignacy Einhorn z matką Sabiną i ojcem Józefem.
N.N.
5 results directly related Exclude narrower terms
Część z Zbiory fotograficzne
Ignacy Einhorn z matką Sabiną i ojcem Józefem.
N.N.
Część z Zbiory fotograficzne
Ignacy Einhorn obok obelisku przy ul. Wojska Polskiego w Kłodzku upamiętniającego stojącą w tym miejscu synagogę spaloną w czasie "nocy kryształowej" 9/10 XI 1938 r.
N.N.
Relacja Aleksandra Gleichgewichta
Obszerna, dwuczęściowa relacja Aleksandra Gleichgewichta, działacza opozycji demokratycznej w PRL, współpracownika KOR, współzałożyciela wrocławskiego SKS, redaktora naczelnego "Solidarności Dolnośląskiej", redaktora Radia "S", internowanego w stanie wojennym. Relacja biograficzna Aleksandra Gleichgewichta dotyczy historii rodziny, żydowskich korzeni, działalności opozycyjnej, powstania SKS we Wrocławiu, kontaktów z KORem i wpływu Jacka Kuronia na młodych działaczy opozycji, aresztowania na czas strajku w sierpniu 1980 roku, tworzenia się Solidarności na Dolnym Śląsku, powstania redakcji Biuletynu, a także Radio Solidarność, internowania, emigracji do Norwegii, próby powrotu do Polski na początku lat 90-tych, ponownego wyjazdu do Norwegii. Druga część relacji to moderowana pytaniami część, w której świadek dopowiada i komentuje wydarzenia z współczesnej perspektywy, a także opowiada o najnowszych wydarzeniach w jego życiu takich jak odbudowanie Gminy Żydowskiej we Wrocławiu oraz zaangażowaniu w życie tej społeczności nie tylko ze względów religijnych ale mocniej ze względów kulturowych.
Gleichgewicht Aleksander
Relacja Lucyny Rojzen-Siedleckiej
Relacja Lucyny Rojzen-Siedleckiej, pierwszej dyrektor i współtwórczyni Szkoły Podstawowej Lauder – Etz Chaim we Wrocławiu. Relacja dotyczy losów rodziny oraz życia żydowskiego w powojennym Wrocławiu.
Rojzen-Siedlecka Lucyna
Relacja Cwiji Hirszberg Żydówki urodzonej w Czechach, dotyczy życia żydowskiego w przedwojennych Czechach, przeżyć wojennych, zagłady Żydów, życia żydowskiego w powojennej Polsce oraz emigracji do Izraela.
Hirszberg Cwija