- PL OPiP IX-1-1-361
- Jednostka archiwalna
- 1954-05-07
Część z Zasoby Cyfrowe
zaświadczenie o zatrudnieniu w Kombinacie Norylskim wystawione dla Franciszka Korzeniowskiego;
Kombinat Norylski
139 results directly related Exclude narrower terms
Część z Zasoby Cyfrowe
zaświadczenie o zatrudnieniu w Kombinacie Norylskim wystawione dla Franciszka Korzeniowskiego;
Kombinat Norylski
Część z Zbiory fotograficzne
Josyf Brelyk, brat Rozalii Maciupy, wywieziony w 1946 r. z Wańkowej (pow. leski, woj. podkarpackie) do ZSRR, z rodziną na Syberii; obok Josyfa Brelyka stoi jego żona, siedzą teściowa i siostra żony. Josyf Brelyk początkowo przebywał na Syberii, później ... »
N.N.
Część z Zbiory fotograficzne
Josyf Brelyk, brat Rozalii Maciupy, przesiedlony w 1946 r. z Wańkowej (pow. leski, woj. podkarpackie) na Syberię (okolice Irkucka), przed chatą syberyjską. Josyf Brelyk początkowo przebywał na Syberii, później pozwolono mu wyjechać do Ukraińskiej SRR.
N.N.
Część z Zbiory fotograficzne
Portret rodzinny zesłańców polskich w Kazachstanie. Zdjęcie zrobione w posiołku Wiszniówka w kołchozie Krasnaja Zoria. Od lewej stoją: Maria (ciocia Heleny Paniok), Aniela (siostra Heleny Paniok), Karolina (druga siostra), Helena Paniok. Poniżej Anna ... »
N.N.
Maria Krupicka z synem w Kazachstanie
Część z Zbiory fotograficzne
Maria Krupicka ze swoim maleńkim synem podczas zesłania w Kazachstanie
N.N.
Część z Zbiory fotograficzne
Polscy zesłańcy w Kazachstanie
N.N.
Polskie zesłanki w Kazachstanie
Część z Zbiory fotograficzne
Polki w Kazachstanie. W górnym rzędzie 3. od lewej Agnieszka Krupicka (po mężu Skarbska)
N.N.
Zesłańcy z Polski w Kazachstanie
Część z Zbiory fotograficzne
Zesłańcy z Polski w Kazachstanie podczas przygotowywania posiłku przed barakami, w których zamieszkiwali
N.N.
Pamiątkowa fotografia polskich zesłańców z Kazachami
Część z Zbiory fotograficzne
Pamiątkowa fotografia zesłańców z Polski z miejscową ludnością w Kazachstanie
N.N.
Przedstawienie w ochronce dla dzieci na Syberii
Część z Zbiory fotograficzne
przedstawienie teatralne w ochronce dla dzieci na Syberii
N.N.
Zofia Helwing,córka legionisty, w relacji opisuje liczne przeprowadzki swojej rodziny związane z pracą ojca (przemysł tytoniowy), początek wojny, naloty na stolice kraju, ewakuacja na wieś, wejście Armii Czerwonej na tereny Polski. Wywózka na Syberie w 19... »
Helwing Zofia
Relacja Stanisława Mierzwy opisuje wywóz na Syberię jego całej dziewięcioosobowej rodziny. Szczegółowo przedstawia warunki w jakich byli transportowani (bydlęce wagony), a następnie życie codzienne w obozie (praca, złe warunki mieszkalne, głód, choroby, ... »
Mierzwa Stanisław
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Beździak Janina
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Andrzejczuk Jadwiga
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Apanowicz Stanisław
Informacja o Związku Sybiraków
Materiały dot. historii, struktury organizacji skupiającej byłych zesłańców
Związek Sybiraków
Na początku znajduje się historia życia św. Rafała Kalinowskiego, patrona Sybiraków; następnie posłowie do książki pt. Ociosani, wydanej w 1989 r. przezZofię Helwing z d. Sawicka (pseudonim Zofia Tarkocińska); tematyka obejmuje wspomnienia autorki dotyczą... »
Helwing Zofia
Losy kobiet w Radzieckich obozach pracy (1920-1953)
Praca zawiera szczegółowy opis jednego dnia z życia kobiet skazanych do obozu w Związku Radzieckiego; kolejnym celem pracy jest próba odróżnienia sytuacji więźniarek od sytuacji skazanych mężczyzn
Cutter Agata
Autorka na początku przedstawia swoje dzieciństwo i młodość. Wspomina o napadach UPA na Polaków. Następnie dokładnie opisuje pobyt wraz z dziećmi i rodzicami na Syberii. Przedstawia warunki podróży. Opowiada o tragicznych warunkach życia, głodzie i ... »
Pawlęga
Wspomnienia porucznika Wojska Polskiego -Adama Bronieckiego. Autor na początku krótko przedstawia losy swojej rodziny. Wspomina wywiezienie na Sybir. Następnie skupia się na przedstawieniu swoich losów, jako żołnierza I Armii Wojska Polskiego. Dokładnie ... »
Broniecki Adam
Skład pociągu nr 69 ze stacji Abakan do stacji Poznań
Zeszyt zapisany przez Kazimierza Krzywińskiego podczas podróży powrotnej z Syberii (z Abakanu do Poznania), w którym znajduje się spis osób jadących pociągiem nr 69. Dodatkowo w zeszycie znajduje się pokwitowanie pobrania kwoty 8000 rubli na koszta podróży.
Krzywiński Kazimierz
Autorzy na początku krótko opisują rodzinną osadę Barany, Iwacewicze i okolice. Tematem przewodnim wspomnień są losy Polaków (rodziny Pohlów i Wesołowskich) wywiezionych na Syberię. Przedstawiają okoliczności wywiezienia, podróż, a także tragiczne ... »
Sterna Halina
Bez nienawiści. Tekst na podstawie wspomnień ludzi pokrzywdzonych przez stalinizm
fragment wstępu ... Scenariusz "Bez Nienawiści" składa się z fragmentów wspomnień nadesłanych na konkurs ogłoszony w maju 1989 przez Komitet Pamięci Ofiar Stalinizmu w Polsce, we Wrocławiu .... W scenariuszu znajdują się fragmenty wypowiedzi Sybiraków ... »
Skonka Leszek
Gdzieś daleko stąd został rodzinny dom
Wspomnienia Ireny Bondarowicz z okresu zesłania do azjatyckiej części ZSRR podczas II wojny światowej. Opisuje w nich moment aresztowania, podróży i przyjazdu na miejsce. Skupia się na niuansach życia codziennego, opisuje dokładnie warunki panujące na ... »
Bondarowicz Irena
Okupacyjne wspomnienia z Borysławia i opowiadania z ZSRR Adam Żarski
Wspomnienia Adama Żarskiego dot. II wojny światowej spędzonej w Borysławiu, okupacji radzieckiej i niemieckiej, działalności w Armii Krajowej, walk partyzanckich, schwytania przez władze komunistyczne, wywózce do Kazachstanu, ciężkich warunków pracy w ... »
Żarski Adam
Relacja Zofii Teliga-Mertens honorowej obywatelki Dolnego Śląska, dotyczy osadnictwa wojskowego na Wołyniu, zesłania na tereny dzisiejszego Kazachstanu podczas II wojny światowej, powrotu do Polski, studiów rolniczych we Wrocławiu i pracy na uczelni, ... »
Teliga-Martens Zofia
Ryszard Ćwikliński rozpoczyna swoją relację od momentu wywiezienia jego całej rodziny (łącznie 5 osób) w bydlęcych wagonach na Syberię. Opisuje warunki w jakich przyszło im jechać oraz mieszkać. Podjęcie pracy w kołchozie przez ojca, życie codzienne w ł... »
Skiba Roman
Stanisław Szelc, członek kabaretu Elita, opisuje życie swojej rodziny wywiezionej do Kazachstanu na zesłanie, m.in. prace w obozie, zdobywanie pożywienia (kradzieże), życie codzienne, historię starszego brata w Armii Andersa, powrót do kraju. W dalszej ... »
Szelc Stanisław
Relacja Alfredy Rojewskiej, emerytowanej nauczycielki (pracowała w szkole w l. 1951-1995). Opisuje losy swojej rodziny i ich pomoc (w pierwszym roku wojny) dla żołnierzy Polskich chcących przedostać się do Rumunii. W dalszej części Świadek opowiada o ... »
Rojewska Alfreda
Relacja Ludwiki Kały z domu Sawieckiej, dotyczy dzieciństwa w II Rzeczpospolitej, zesłania na Sybir i życia codziennego podczas zesłania, powrótu do Polski, edukacji, orgaznizacji ZNP, życia codziennego we Wrocławiu i Brzegu po wojnie. Zakres ... »
Kała Ludwika
Relacja rozpoczyna się od dnia 10.02.1940 roku, kiedy to cała rodzina Świadka została wywieziona z Dernowa do Archangielska, podróż ta trwała 2 miesiące. W dalszej części ukazano życie codzienne na Syberii, m.in. prace przy wyrębie w lesie, problemy z ż... »
Waszewska Eugenia
Relacja Władysława Orzecha opisuje losy rodziny Świadka w czasie wojny. Wywózkę w głąb Związku Radzieckiego, a następnie powrót wraz z matką w wagonie na ziemie zachodnie po 1945 r. Świadek zwraca również uwagę na historię swojego ojca, który przed wojną ... »
Orzech Władysław (ur.29.08.1930r.
Relacja Mirosława Pożarskiego dotyczy aresztowania rodziny w Wołkowyskach, wywózki na Syberię, warunków życia w kołchozie, stosunków z miejscową ludnością, amnestii w 1941 roku, pobytu w Uzbekistanie, wstąpienia do szkoły Junackiej i pobytu w Persji i ... »
Pożarski Mieczysław
Relacja Henryka Truskowskiego dotyczy życia na wileńszczyźnie przed wojną, okupacji niemieckiej, zsyłki na Syberię i pracy w kołchozie, powrótu do kraju i studiów oraz pracy w Olsztynie. Zakres chronologiczny relacji: 1931 - 2017 Miejsca ... »
Truskowski Henryk
Katarzyna Załoga, Sybiraczka, opisuje wywózkę na Syberię, warunki transportu, przyjazd do obozu, warunki w nim panujące, podaje szczegóły życia codziennego, pracę przymusową przy wyrębie lasu, przeniesienie z jednego obozu z drugiego, wstąpienie brata ... »
Załoga Katarzyna
Relacja Alojzego Krzaczkowskiego, opisuje historie rodziny Świadka, wyjazd rodziców do Rumunii, gdzie prowadzili dom letniskowy. W 1937r. wyjazd do Polski, wybuch wojny i wejście Rosjan na tereny Polski, wywózka całej rodziny (ojciec- leśniczy) Świadka w ... »
Krzaczkowski Alojzy
Relacja Agnieszki Stępień rozpoczyna się od opisu, wydarzenia spalenia rodzinnego domu Świadka przez banderowców, wyjazdu do Szczucina, pobytu na froncie i podróży do Kluczborka, a dalej o wyjeździe do Radecza, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Nastę... »
Stępień Agnieszka
Relacja Pauliny Fircowicz opisuje losy rodziny Świadka, którzy tuż po I wojnie światowej zakupili ziemie z rozparcelowanego majątku barona Hugo Wattmana i wybudowali się w miejscowości Doliny koło Cieszanowa. W dalszej części Świadek skupia się na swoim ... »
Fircowicz Paulina
Relacja Stanisławy Szarycz dotyczy zesłania na Syberię, realiów życia w Archangielsku, osiedlenia we Wrocławiu w 1946 roku, zniszczeń wojennych i odbudowy miasta a także sytuacji Sybiraków po II Wojnie Światowej. Zakres chronologiczny: 1935-2017 ... »
Szarycz Stanisława
Jadwiga Materna z domu Podoba opisuje dzieciństwo w Wilnie podczas II Wojny Światowej, szkolnictwo i życie religijne w Wilnie, relacje pomiędzy ludnością polską a litewską, sytuacje ludności żydowskiej w Wilnie podczas wojny, uwięzienie i wywózkę na ... »
Materna Jadwiga
Helena Gryśkowa, opisuje sytuacje Polaków na Wołyniu po wybuchu II wojny światowej, relacje z ludźmi narodowości ukraińskiej, wywózka całej rodziny na Syberie i ich życie codzienne w tym miejscu. Reakcje ludności polskiej na pakt Sikorski- Majski.Wstą... »
Gryśkowa Helena
Antoni Marcinko,opisuje życie podczas wojny w rodzinnej wsi, okupacje: niemiecką i radziecką, warunki życia i głód, traktowanie przez okupantów, wywózki na Syberie, napady i mordy dokonywane przez ludność Ukraińską, przyjazd na tzw. Ziemie Odzyskane, ... »
Marcinko Antoni
Mieczysław Maćkała, kresowianin opisuje relacje pomiędzy trzema grupami narodowościowymi (Polakami, Ukraińcami, Żydami) w okresie XX-lecia międzywojennego oraz w trakcie II wojny światowej na terenach wschodnich. Świadek opowiada o okupacji sowieckiej, a ... »
Maćkała Mieczysław
Anna Popowicz z domu Grzesik, opisuje życie codzienne podczas zesłania na Syberię z perspektywy dziecka, a także powojenne życie codzienne na Ziemiach Zachodnich. Zakres chronologiczny: 1933-1990 Miejsca wydarzeń: Meducha (Ukraina), ... »
Popowicz Anna
Jan Piech opisuje życie w powojennym Oleśnie, integrację ludności polsko i niemieckojęzycznej oraz tradycje religijne i zwyczaje kulinarne. Zakres chronologiczny: 1939-2016 Miejsca wydarzeń: Olesno (woj. opolskie), Świercze (pow. oleski, ... »
Piech Jan
Zuzanna Majak opisuje wywózkę na Syberię, wyjście z armią gen. Władysława Andersa do Persji, następnie przez Indie, do obozu dla polskich dzieci w Nowej Zelandii; powrót do Polski; życie codzienne na Ziemiach Zachodnich, relacje między ludnością ... »
Majak Zuzanna
Tadeusz Leniar opisuje wywózkę na Syberię, pobyt na Półwyspie Krymskim, osadnictwo na ziemiach zachodnich i życie codzienne na tym terenie. Zakres chronologiczny: 1936-1989 Miejsca wydarzeń: Podkamień (Ukraina), Kluczbork (woj. opolskie), Ż... »
Leniar Tadeusz
Genowefa Moś, z domu Turoń, opisuje początek wojny na Kresach Wschodnich, wywiezienie w głąb Syberii, lata powojenne na Ziemiach Zachodnich, zwyczaje religijne, kulinarne oraz relacje rodzinne i rówieśnicze, zarówno na Syberii, jak i w powojennej ... »
Moś Genowefa
Aleksander Dowgiałło-Wierbil - relacja
Relacja Aleksandra Dowgiałło-Wierbila, dotycząca wywiezienia na Syberię, pobytu w kołchozie w okolicach Irkucka, pracy jako kontroler wydajności, następnie repatriacji i próbach znalezienia sobie stałego miejsca zamieszkania oraz pracy w biurze inżyniera ... »
Dowgiałło-Wierbil Aleksander
Relacja Jana Szymona dotycząca wywózki jego rodziny do obozu pracy w rejonie Archangielska, następnie do obwodu Nukus nad Amu-darią i do sowchozu na Zaporożu na Ukrainie; świadek szczegółowo opisuje warunki życia w obozie i sowchozie, racje żywnościowe, ... »
Szymon Jan
Relacja Mirosława Kosowskiego dot. II wojny światowej, wywozu wraz z całą rodziną w głąb ZSRR, ciężkich warunków życia na Syberii, organizowaniu się polskich wojsk, przewiezienia transportem wodnym w dół Wołgi, rusyfikacji i edukacji. Zakres ... »
Piechel Michał
Relacja Shaul Meydav dot. narodzin i dzieciństwa w Rosji (okolice Nowosybirska) ciężkich warunków bytowych rodziny polskich żydów, przyjazdu do kraju po zakończeniu II wojny światowej, osadnictwa na Dolnym Śląsku, edukacji i wyglądu powojennego Wrocławia.... »
Shaul Meydav
Relacja Berty Turzyńskiej, żydówki urodzonej przed II wojną światową w Zamościu dot. ucieczki rodziny we wrześniu 1939 r. do Lwowa, następnie wywiezienia na Sybir, powrotu do Polski (przez Uzbekistan), osiedlenia się we Wrocławiu, nauki w szkole polskiej,... »
Turzyńska Berta
Relacja Luty Brachfeld, żydówki urodzonej w przedwojennej Warszawie dot. ucieczki ze stolicy we wrześniu 1939 r. na terany okupowane przez Związek Radziecki, wywózki na Ural, ciężkiej pracy rodziców, głodu, powrotu do Polski w 1946 r. osiedlenia się na ... »
Brachfeld Luta
Inessa Wereszczagina - relacja
Relacja Inessy Wereszczaginy, żydówki urodzonej w Rosji dot. dzieciństwa i młodości spędzonej w Moskwie, historii rodziny matki i ojca, II wojny światowej, nauki, pracy, relacji osobistych, stosunku do religii, przyjazdu do Polski w latach '60, życia ... »
Wereszczagina Inessa
Relacja Rity Schorr, żydówki urodzonej w przedwojennym Gdańsku dot. wybuchu II wojny światowej, wywózki na Sybir wraz z matką i braćmi, ciężkiej pracy i głodu, powrotu do Polski w 1946 r. i osiedlenia się we Wrocławiu, nauki i życia kulturalnego w mieś... »
Schorr Rita
Relacja Józefa Salamona dot. życia codziennego żydowskiej rodziny w przedwojennej Polsce, ucieczki przed Niemcami, wywózki na Sybir w związku z odmówieniem przejęcia obywatelstwa radzieckiego, ciężkiej pracy, powrotu do Polski w 1946 r., osiedlenia się ... »
Salamon Józef
Relacja Emilii Kowalczyk dot. wybuchu II wojny światowej, aresztowania ojca - wójta Podkamienia (woj. tarnopolskie), wywózki wraz z siostrą i matką na Sybir, ciężkiej pracy, głodu i biedy, ciężkich warunków życia, relacji z ludnością rosyjską, a później ... »
Kowalczyk Emilia
Relacja Danuty Zawko dot. II wojny światowej, ojca - żołnierza polskiego, który zginął w trakcie obrony Lwowa, wywózki wraz z matką i bratem na Syberię, ciężkich warunków bytowych, głodu, biedy, zimna, pobytu w domu dziecka i przyjazdu do Polski razem z ... »
Zawko Danuta
Relacja Zofii Daniszewskiej dot. wywozu wraz z matką na Sybir, ciężkich warunków bytowych, głodu, wędrówki za Armią Andersa, choroby matki, pobytu w domu dziecka i wędrówki wraz z opiekunami do Afryki (Uganda, Kenia), warunków życia dzieci w tamtejszych ... »
Daniszewska Zofia
Relacja Róży Kuczery dot. deportacji wraz z rodzicami na Sybir w 1951 r., ciężkie sytuacji materialnej, pracy rodziców, edukacji w ZSRR, przyjazdu do Polski, studiów farmaceutycznych, relacji z ludnością żydowską i życia codziennego. Zakres ... »
Kuczera Róża
Relacja Marii Kujdy dot. wywozu całej rodziny na Sybir w trakcie II wojny światowej, śmierci ojca, ciężkiej pracy, choroby matki, biedy, zimna i głodu, powrotu do Polski, osadnictwa na ziemiach zachodnich. Zakres chronologiczny: 1939 - 1946. Miejsca ... »
Kujda Maria
Relacja Józefy Krawczyk dot. wywozu całej rodziny z terenów okupowanych przez wojska radzieckie na Syberię, ciężkiej pracy rodziców i starszego rodzeństwa, głodu, biedy i zimna, śmierci ojca, powrotu na tereny Wschodnich Kresów a następnie przesiedlenia ... »
Krawczyk Józefa
Relacja Marii Janczak dot. życia przed II wojną światową, relacji z ludnością ukraińską, wywózki całej rodziny na Syberię, wspomnień głodu i zimna oraz ciężkiej, katorżniczej pracy ojca i starszego rodzeństwa, przedostania się do Iranu, powrotu do Polski ... »
Janczak Maria
Relacja Ireny Gałązkiewicz dot. wywózki całej rodziny na Sybir w trakcie II wojny światowej, biedy, głodu, ciężkiej pracy rodziców w kopalni, aresztowania ojca, jego ucieczki z radzieckiego więzienia, przedostania się do tworzących się polskich jednostek ... »
Gałązkiewicz Irena
Krótka relacja Teresy Gali dot. wywózki całej rodziny w głąb ZSRR w trakcie II wojny światowej, śmierci rodziców, ciężkie sytuacji materialnej, głodu, pobytu w domu dziecka, przyjazdu do Polski i rozpoczęciu dorosłego życia. Zakres chronologiczny: 1939 - ... »
Gala Teresa
Relacja Feliksa Chmielewskiego urodzonego w 1926 r. na terenie ówczesnej Ukraińskiej Republiki Radzieckiej nieopodal granicy z Polską dot. wywózki wraz z innymi rodzinami polskimi do Kazachstanu (1936 r.), trudu życia tam, pracy, relacji z ludnością ... »
Chmielewski Feliks
Relacja Adam Żarski dot. II wojny światowej, pobytu na Syberii, pracy przymusowej, powrotu do Polski, osiedlenia się na Dolnym Śląsku, pracy i działalności w strukturach Solidarności. Zakres chronologiczny: 1939 - 1990. Miejsca wydarzeń: ... »
Żarski Adam
Relacja Stanisławy Kurasz dot. II wojny światowej, wywózki na Syberię, pracy przy wyrębie lasów, biedy, głodu, długiej drogi powrotu do Polski, osiedlenia się na ziemiach zachodnich i życia codziennego. Zakres chronologiczny: 1926 -1950. ... »
Kurasz Stanisław
Krótka relacja Jana Żaka dot. wywiezienia jego rodziny na Syberie, ciężkiej pracy przy wydobywaniu złota oraz wycinki lasów, powrotu do Polski, osiedlenia się na ziemiach zachodnich oraz życia codziennego. Zakres chronologiczny: 1939 - 2008. Miejsca ... »
Żak Jan
Relacja przesiedleńca z Kresów Wschodnich II RP dot. początków II wojny światowej, przemocy ze strony Ukraińców, wywózki na Syberię, warunków życia, pracy, głodu i chorób dotykajacych Polaków, którzy się tam znaleźli, zmiany sytuacji po układzie Sikorski ... »
Cios Teofila
Relacja Gustawa Skibińskiego dot. wywózki na Sybir, warunków życia rodziny, powrotu do Polski, osiedlenia się na ziemiach zachodnich. Świadek opowiada dodatkowo historię brata, który walczył z UB, za co później został skazany na 9 lat więzienia. Zakres ... »
Skibiński Gustaw
Relacja Heleny Kowal dot. zesłania i pobytu w ZSRR, okoliczności powrotu do Polski, osiedlenia się na ziemiach zachodnich oraz edukacji we Wrocławiu. Zakres chronologiczny: 1939 - 1960. Miejsca wydarzeń: Skała Podolska, Kraj Ałtajski (ZSRR), Penza (ZSRR),... »
Kowal Helena
Relacja Ludwika Jasinowskiego dot. wywiezienia rodziny na Sybir, ciężkich warunków życia, następnie przeniesienia się rodziny wraz małym autorem relacji do Kazachstanu, głodu i śmierci bliskich, powrotu po zakończonej wojnie do Polski, osiedlenia się na ... »
Jasinowski Ludwik
Relacja mieszkanki Legnicy dot. życia codziennego w trakcie oraz po zakończeniu II wojny światowej na Wileńszczyźnie, kontaktów z żołnierzami niemieckimi i radzieckimi, kontaktów z partyzantami, przyjazdu do Polski podczas tzw. drugiej repatriacji i ... »
Krzywicka Maria
Relacja Sybiraka dot. II wojny światowej, relacji z ludnością ukraińską, pobytu na Syberii, kontaktów z osobami pochodzenia żydowskiego, powrotu do Polski i osiedlenia się na ziemiach zachodnich. Zakres chronologiczny: 1923 - 1981 Miejsca ... »
Popiel Julian
Relacja Sybiraka dot. II wojny światowej, relacji z ludnością ukraińską, pobytu na Syberii, powrótu wraz z 1 Armią Wojska Polskiego, osiedlenia się na Dolnym Śląsku, relacji z ludnością niemiecką i organizacji życia po wojnie. Zakres ... »
Chodor Marian
Relacja przewodniczącej oddziału żarskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce dot. losów jej rodziny podczas II wojny światowej, życia na ziemiach zachodnich po 1945 r. oraz funkcjonowania społeczności żydowskiej w Nowej Soli, Żarach i ... »
Skowrońska Alicja
Relacja sybiraczki, dotycząca jej dzieciństwa, wywózki na Syberię i życia tamże, repatriacji, stosunków polsko-rosyjskich i polsko-żydowskich oraz powojennej pracy w bibliotece i organizacji życia po wojnie. Zakres chronologiczny: 1936-1980 ... »
Mrówczyńska Irena
Relacja sybiraka, dotycząca pobyty na Syberii, życia codziennego na Kresach Wschodnich II RP, osiedlenia się na Dolnym Śląsku i organizacji zycia po wojnie. Zakres chronologicnzy: 1940-1954 Miejsca wydarzeń: Czyczerniki (ob. Białoruś), ... »
Gryko Romuald
Relacja przesiedleńca, dotycząca wywózki na Syberię, przyjazdu na Dolny Śląsk, organizacji życia po wojnie, stosunków polsko-niemieckich i polsko-rosyjskich, życia codziennego i zwyczajów oraz stosunku Polaków do mienia poniemieckiego. Zakres ... »
Szostak Tadeusz
Relacja przesiedleńca z Kresów Wschodnich II RP, dotycząca dzieciństwa, wywózki na Syberię, organizacji życia po wojnie, stosunków polsko-niemieckich i polsko-rosyjskich, życia codziennego. Zakres chronologiczny: 1933-1978 Miejsca wydarzeń: ... »
Najwer Weronika
Relacja przesiedleńca z Kresów Wschodnich II RP, dotycząca jego dzieciństwa, wkroczenia Armii Czerwonej, stosunków polsko-żydowskich i polsko-ukraińskich na Kresach, wywózki na Syberię i życia codziennego na Syberii, przesiedlenia na Dolny Śląsk, ... »
Fluda Feliks
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Chodorska Brygida
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Pęcherek Zofia
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Czylewicz Maria
Władysława Pawłowska - relacja
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Pawłowska Władysława
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Woźna Eugenia
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Ziober Anna
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Kwiatek Czesław
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Kruk Edward, Kulik Tadeusz
Kazimierz Krzywiński - relacja
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Krzywiński Kazimierz, Kruk Edward
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Hubacz Michał
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Głąb Zdzisław
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Goldman Helena
Attestat zrelosti/ Świadectwo szkolne
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Kserokopia świadectwa szkolnego Róży Kuczery ze szkoły podstawowej w Ust-Abakanie, do której chodziła po wywiezieniu jej ze Lwowa w 1951; trzy pieczęcie tekstowe Związku Sybiraków potwierdzające autentyczność świadectwa; dwie parafki Heleny Kamińskiej, ... »
Związek Sybiraków
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Autor obrazu - Juliusz Woźny.
Woźny Juliusz
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Autor obrazu - Juliusz Woźny.
Woźny Juliusz
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Adamczyk Helena
Część z Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Małaszewska Leokadia, Ciesielska Barbara, Fendorf Halina