straż pożarna

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

straż pożarna

Equivalent terms

straż pożarna

Associated terms

straż pożarna

16 Archival description results for straż pożarna

16 results directly related Exclude narrower terms

Pokaz sprzętu Państwowej Straży Pożarnej

Podseria 10 fotografii z pokazu sprzętu Straży Pożarnej Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Do gaszenia pokazowych pożarów użyto najnowocześniejszych dopiero wprowadzanych wówczas wozów strażackich (Jelcz-004, Jelcz-005, Jelcz-315).
Zaprezentowano również mały wózek gaśniczy Multicar 22 mogący poruszać się po halach produkcyjnych według pomysłu racjonalizatorskiego mjr poż. Ludwika Węglowskiego.

Nowak Zbigniew

Jelcz 004

N/z funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej obok Jelcza 004.

Nowak Zbigniew

Jelcz 315M

N/z funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej gaszący płonącą ciężarówkę z działka gaśniczego.

Nowak Zbigniew

Jelcz 315M

N/z Jelcz 315M. Pojazd został wyprodukowany w współpracy z austriacką firmą Rosenbauer, która dostarczyła specjalistyczną zabudowę dedykowaną do proszku gaśniczego.
Powstało jedynie15 pojazdów tego typu.

Nowak Zbigniew

Jelcz 004

N/z funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej obok Jelcza 004 przygotowujący pojazd do użycia piany gaśniczej.

Nowak Zbigniew

Piana gasząca

N/z funkcjonariusze Straży Pożarnej wylewający pianę gaszącą do małego zbiornika retencyjnego.

Nowak Zbigniew

Jelcz 004

N/z funkcjonariusze Straży Pożarnej prezentujący działanie działek wodnych zamontowanych na Jelczu 004.

Nowak Zbigniew

Bolesław Wiśniewski - relacja

Relacja Bolesława Wiśniewskiego, pracownika Zakładu Naprawy Nadwozi Samochodowych w Jelczu, urodzonego na Kresach Wschodnich II RP, wspominającego swą rodzinną wieś (kolonię) Alfredówkę, położoną tuż przy granicy z Ukraińską SRR, przejście żołnierzy radzieckich w 1944 r., wysiedlenie i transport na tzw. Ziemie Odzyskane, pierwsze lata w Laskowicach i pracę przy budowie i naprawie ciężarowych samochodów pożarniczych; świadek szczegółowo opisuje warunki transportu, wspomina zamieszkałych w Laskowicach Niemców, wysiedlonych w 1948 r., wspomina też niektóre wydarzenia z pracy i mówi o swoim stosunku do niej.   Zakres chronologiczny: 1939-1960   Miejsca wydarzeń: Alfredówka (Ukraina, kolonia nieistniejąca); Podrałówka (kolonia nieistniejąca, Ukraina); Moczulanka (Močulânka, obw. Równe, Ukraina); Laskowice Oławskie (dziś Jelcz-Laskowice, pow. Oława, woj. dolnośląskie)

Kowalska Danuta

Wybrano rozwiązanie siłowe

NSZZ "S" H. Cegielski informuje o ataku sił porządkowych na Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą w Warszawie, gdzie odbywał się strajk studencki, o blokadzie łączności teleksowej i telefonicznej z opozycyjnymi organizacjami w Warszawie; "Solidarność" Wojewódzkiego Urzędu Telekomunikacyjnego w Warszawie grozi złamaniem blokady oraz o zarządzeniu pogotowia w biurach Zarządów Regionalnych przez Przewodniczącego Komisji Krajowej Lecha Wałęsę; poniżej treść teleksu wysłanego przez NSZZ "S" H. Cegielski do premiera Wojciecha Jaruzelskiego wzywającego do odwołania sił porządkowych z terenów szkoły; poniżej wyszczególniono 9 podmiotów, które otrzymują komunikat; u dołu podpisanan drukarnia, po prawej pieczątka NSZZ "S" H. Cegielski

NSZZ Solidarność