![Original Obiekt cyfrowy not accessible](/uploads/r/osrodek-pamiec-i-przyszlosc/0/6/2/062f2456add8983b5aff4eeadde3c19fbd393290dc3e8370fafdf92a073e6252/azo_mf_1214_1445241889488_141.jpg)
Blok identyfikacyjny
Sygnatura/kod
Tytuł
Data(y)
- 04.05.1946 (Utworzenie)
Poziom opisu
Obiekt
Rozmiar i nośnik
druk jednostronny, formularz wypełniony pismem ręcznym, przy lewej krawędzi trzy otwory po prowadnicach segregatora
Blok kontekstu
Nazwa twórcy
Historia administracji
Urząd państwowy powołany do organizacja "repatriacji", jak ówcześnie nazywano depatriację, czyli przymusowe wysiedlenie ludności z ich rodzinnych stron.
Urząd powołany na mocy dekretu PKWN z 7 października 1944 r. W wyniku reorganizacji dokonywanych w ciągu 1945 rola PUR uległa zmianie, gdyż dekret z 7 maja 1945 rozszerzył zakres działania PUR o migracje wewnątrz terytorium państwa, nakazując jego kierownictwu organizowanie "powrotu wysiedlonych przez niemieckiego okupanta do poprzednich miejsc zamieszkania" oraz "przesiedlenia na tereny odzyskane ludności z innych okręgów państwa polskiego" jednocześnie podporządkowując go Ministerstwu Administracji Publicznej.
Na ziemiach wchodzących w skład pojałtańskiej Polski PUR tworzył oddziały wojewódzkie obejmujące swym zasięgiem działania województwo, na pozyskanych wyrokami konferencji poczdamskiej ziemiach zachodnich i północnych - oddziały okręgowe, obejmujące po kilkanaście powiatów, z tym jednak iż część tych terenów wyłączono spod zarządu oddziałów okręgowych i powierzono bezpośrednio oddziałom wojewódzkim w Białymstoku, Katowicach i Poznaniu. Hierarchiczna struktura urzędu była rozbudowana o kolejny dolny szczebel systemu organizacyjnego PUR: stanowiły go oddziały powiatowe.
Repozytorium
Blok treści i struktury
Zakres i zawartość
Tekst ślubowania urzędnika Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, złożony na Konstytucję z dnia 17.03.1921 i prawa ustanowione przez Krajową Radę Narodową, podpisany przez Józefa Wnukowskiego; tekst bez polskich znaków diakrytycznych i dwoma błędami językowymi; późniejsza adnotacja ręczna: 9.
Dopływy
Sposób uporządkowania
Blok warunków dostępu i użytkowania
Warunki dostępu
Brak ograniczeń
Warunki reprodukcji
Język materiału
- polski
Skrót materiału
Uwagi dotyczące języka i tekstu
pl