- PL OPiP V-2-1
- Jednostka archiwalna
- [lata 70. XX w.]
Część z Zbiory fotograficzne
Zbieg ulic Świdnickiej i Oławskiej, widoczny wjazd na rynek.
Arczyński Stefan
66 results directly related Exclude narrower terms
Część z Zbiory fotograficzne
Zbieg ulic Świdnickiej i Oławskiej, widoczny wjazd na rynek.
Arczyński Stefan
Część z Zbiory fotograficzne
N/z pociąg kwiatowy przygotowany przez PAFAWAG Wrocław na wrocławskie Święto Kwiatów. Pociąg stoi na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu.
Nowak Zbigniew
Leszek Budrewicz/Jak minął dzień?
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Arnold J. Toynbee/Cywilizacja w czasie próby
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Stanisław Ignacy Witkiewicz/Pożegnanie Jesieni
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Momenty zasługujące na uwzględnienie w kronice Jasnej Góry
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
Instrukcja dotycząca zasad uwzględnienia momentów w kronice Jasnej Góry.
kościół katolicki
Księża zmarli od ostatniej konferencji rejonowej
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
Księża zmarli od ostatniej konferencji rejonowej duchowieństwa (od 19 kwietnia 1961 r.).
kościół katolicki
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
Informacja dotycząca nowych dekanatów i nowych dziekanów powołanych na terytorium Polski.
kościół katolicki
Relacja biograficzna Franciszki Płaksej dotyczy czasów przedwojennych, m.in strajków robotników we Lwowie w 1936 roku, ukrywanie się w wynajmowanym mieszkaniu w czasie wojny w celu uniknięcia aresztowania, życia w powojennej rzeczywistości, najpierw w Zamościu, następnie w Gdyni oraz we Wrocławiu.
Płaksej Franciszka
Relacja biograficzna Zofii Machoń dotyczy dzieciństwa, pracy w okresie przedwojennym, trudów życia w PRL, emigracji rodziny do Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady. Świadek odpowiada również na pytania z kwestionariusza "100 100-latkó na 100-lecie".
Machoń Zofia
Relacja Janiny Wąsacz dotyczy okresu II wojny światowej w Warszawie: getta warszawskiego, Powstania Warszawskiego, rzezi Woli, pobytu w obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku, wywiezienia do obozu pracy Dulag 121 Pruszków, przyjazdu na Ziemie Zachodnie, trudów powojennego życia. W czasie wywiadu świadek odpowiada na pytania z kwestinonariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Wąsacz Janina
Relacja biograficzna Małgorzaty Jerchel dotyczy dzieciństwa, nauki w szkole, pracy w zawodzie służącej, ślubu, okresu wojny i życia w czasie wojny oraz wychowywania dzieci w czasach PRL. W końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Jerchel Małgorzata
Relacja Marianny Wesołowskiej dotyczy dzieciństwa i żcyia na wsi, warunków życia w okresie niemieckiej okupacji i życia w czasach współczesnych.
Wesołowska Marianna
Relacja Józefa Bałuczyńskiego, pastora kościoła zielonoświątkowego, dotyczy dzieciństwa na Podolu, pracy przymusowowej w czasie II wojny, wyjazdu na front niemiecki, powojennej działalności ewangelizacyjnej wśród młodzieży, organizacji zborów zielonoświątkowych na Pomorzu. W końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Bałuczyński Józef
Relacja biograficzna Walentyny Obszyńskiej, zakonnicy z Zakonu Sióstr Zmartwychwstanek, dotyczy okupacji niemieckiej spędzonych w Radości, kursu sanitariuszek organizowanego przez Armię Krajową, ukończenia szkoły pielęgniarskiej, wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek i realiów życia w zakonie.
Obszyńska Walentyna
Relacja biograficzna Zofii Frasuniak dotyczy głównie wydarzeń II wojny światowej, wysiedleń młodzieży, działań partyzantów w okolicach Sieradza, trudów życia codziennego. W dalszej części relacji świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Frasuniak Zofia
Relacja Aleksandra Tarnawskiego
Relacja biograficzna Aleksandra Tarnawskiego, żołnierza Armii Krajowej, majora Wojska Polskiego, dotyczy dzieciństwa, studiów na Uniwersytecie Lwowskim na Wydziale Chemii, dołączenia do tworzącej się armii pod dowództwem generała Sikorskiego we Francji, emigracji na Węgry, przedostania się do Francji i Wielkiej Brytani, konspiracyjnych wojskowych szkoleń, desantowania do Polski, pracy w Polskim Radiu w Warszawie, okresu powojennego spędzonego w Warszawie i życia zawodowego związanego z Politechniką Gliwicką.
Tarnawski Aleksander
Relacja biograficzna Janiny Puły, nauczycielki, dotyczy dzieciństwa i okresu szkolnego, wybuchu wojny, życia pod zmieniającymi się okupacjami – sowiecką i niemiecką, dołączenia do 4. Pułku Zapasowego i udanie się wraz z napierającą armią na zachód, zniszczeń wojennych w odwiedzanych miastach i zakończenia wojny. W dalszej części pojawia się wątek powrotu ojca z obozu jenieckiego, przybycia do Wrocławia, studiów polonistycznych i pracy w szkole.
Puła Janina
Relacja biograficzna Bronisławy Suzańskiej dotyczy życia w przedwojennym Husiatynie, m.in. założenia Kasy Stefczyka, osobistych doświadczeń związanych z II wojną światową, wkroczenia Armii Czerwonej, następnie wojsk niemieckich, a także żołnierzy węgierskich. Dalsza opowieść dotyczy przyjazdu na Ziemie Zachodnie, pracy w gospodarstwie, kilkumiesięcznego wyjazdu do Australii, w latach 80. XX wieku. Na zakończenie świadek odpowiada na pytania przygotowane w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie”.
Suzańska Bronisława
Relacja biograficzna Leona Kalety, żołnierza 3. Pułku Piechoty Legionów, członka Batalionów Chłopskich, organizatora Koła Młodzieży „Wici” oraz rolniczej Solidarności w Sobowicach, dotyczy przedwojennej edukacji, służby wojskowej na Kresach, udziału w kampanii wrześniowej, działalności partyzantckiej, organizacji pomocy dla Powstańców Warszawskich, działalności społeczno-kulturalnej, służby w oddziałach ochrony pogranicza na Podolu, założenia rolniczej Solidarności w Sobowicach. W drugiej części świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Kaleta Leon
Relacja biograficzna Jana Glazy dotyczy przedwojennego życia codzinnego, wojny w Osiecznej, przymusowego wcielenia do Wehrmachtu, służby wojskowej we Francji, wyjazdu z wojskiem do Norwegii, codzienność życia w służbie wojskowej, powojennej rzeczywistości w Osiecznej, pracy w nadleśnictwie i na kolei. W drugiej części świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Glaza Jan
Relacja Ludwika Leszka Wardzichowskiego
Relacja biograficzna Ludwika Leszka Wardzichowskiego, podpułkownika i pierwszego powojennego dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, dotyczy nauki w Korpusie Kadetów i Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu w okresie międzywojennym. Drugą część narracji stanowi opowieść o udziale w 18 Dywizji Piechoty i 18 Pułku Artylerii oraz walce na froncie podczas II wojny światowej. Kolejna część narracji dotyczy powojennej działalności w Spółce Brackiej, odbudowy śląskich szpitali, pracy na stanowisku dyrektora szpitala w Bytomiu oraz tworzenia Akademii Medycznej.
Wardzichowski Ludwik Leszek
Relacja Zbigniewa Domosławskiego
Relacja Zbigniewa Domosławskiego, profesora nauk medycznych, majora Wojska Polskiego, dotyczy młodości w Kopyczyńcach, edukacji w gimnazjum we Lwowie oraz nawrocławskiej Akademii Medycznej, świadek koncentruje się na okresie rządów Józefa Piłsudskiego, a także okresie PRL. Odpowiada na pytania z kwestionariusza do projektu "100 100-latków na 100-lecie".
Domosławski Zbigniew
Relacja Pelagii Rumińskiej dotyczy życia w przedwojennej Częstochowie, świadek opisuje atmosferę międzywojennego miasta, a także gwiazdy polskiego kina tamtego okresu. W dalszej części relacji świadek mówi o pracy zawodowej po wojnie oraz odpowiada na pytania z kwestionariusza.
Rumińska Pelagia
Realcja Franciszka Drobnego dotyczy przedwojennych świąt, przeżyć związanych z II wojną światową, pracy w kopalni podczas wojny, życia w Bytomiu w latach PRL, studiów na kierunku fizyka i pracy w szkolnictwie. W czasie nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza 100 100-latków na 100 lecie.
Drobny Franciszek
Relacja biograficzna Haliny Węglińskiej dotyczy dorastaniu w Łowiczu, członkostwa w Towarzystwie „Sokół”, działalności konspiracyjnej podczas wojny, aresztowania, wywózki do Auschwitz-Birkenau i stracenia pierwszego męża. Dalsza część relacji dotyczy powojennego życia, a kończy się porównaniem przedwojennych czasów z sytuacją powojenną.
Węglińska Halina
Relacja Danuty Jaworskiej-Thomas
Relacja biograficzna Danuty Jaworskiej-Thomas, artystki-tkaczki, dotyczy życia codziennego przed wojną, lat wojennych, studiów w poznańskiej i łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, pracy w Spółdzielni Artystów ŁAD oraz z Pracownią Doświadczalną Tkactwa Artystycznego.
Jaworska-Thomas Danuta
Relacja Stanisława Kowalskiego
Relacja biograficzna Stanisława Kowalskiego dotyczy dzieciństwa, lat II wojny światowej oraz życia codziennego w powojennej rzeczywistości. Pierwszą część nagrania stanowi wywiad biograficzny, w drugiej części nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza.
Kowalski Stanisław
Relacja biograficzna Kazimierza Maćkowiaka. Świadek opisuje swoje doświadczenia życia pod niemiecką okupacją, następnie wkroczenie Armii Czerwonej, a także swoją pasję do muzyki. W kolejnym etapie wywiadu świadek odczytuje wspomnienia, które dotyczą represji władzy komunistycznej wobec kościoła katolickiego, a także osobiste wspomnienia rozwijania umiejętności muzycznych. Wspomnienia przywołują nazwiska istotnych osób w jego życiu, z niektórymi znajomość trwała od czasów przed wojną. Na koniec relacji świadek, odpowiadając na pytania badacza, przywołuje kilka obrazów ze swojego dzieciństwa, a także opowiada o pracy organisty po wojnie.
Maćkowiak Kazimierz
Relacja Władysławy Śniatyńskiej
Relacja biograficzna Władysławy Śniatyńskiej dotyczy życia podczas II wojny światowej, pobytu w obozie pracy w Oldenburgu oraz życia codziennego w powojennej rzeczywistości. Pierwszą część nagrania stanowi wywiad biograficzny, w końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza.
Śniatyńska Władysława
Część z Zbiory fotograficzne
N/z młoda para przed ołtarzem z księdzem proboszczem Honoriuszem Podleśką w pw. Św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach.
Nowak Zbigniew
Część z Zbiory fotograficzne
N/z młoda para przed ołtarzem z proboszczem Honoriuszem Podleśką w kościele pw. Św. Antoniego na wrocławskich Karłowicach.
Nowak Zbigniew
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci zjeżdżają na sankach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci zjeżdżają na sankach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci w sypialni.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci w sypialni.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z nogi narciarza na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy z nartami i sankami na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dziewczynki na łóżkach w sypialni.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy na łóżkach w sypialni.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad w stołówce, dzieci przy stolikach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grzejnik i suszące się buty.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy z ręcznikami.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy przy umywalkach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy przy umywalkach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy w świetlicy czytają gazety; widoczny tytuł "Na przełaj".
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad w stołówce.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z zaśnieżone drzewo.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad w stołówce.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad w stołówce.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z obiad stołówce, dwaj chłopcy nalewają zupę z wazy.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z młodzież w stołówce podczas obiadu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa młodzieży, chłopiec z sankami. W tle las.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy przy stoliku czytają gazety.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa młodzieży na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa młodzieży maszeruje po śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa młodzieży maszeruje po śniegu, w tle las.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopiec z nartami, zimowy krajobraz górski.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci z sankami na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopiec z nartami, zimowy krajobraz górski.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg, drzewa, fragment budynku.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z grupa dzieci z sankami.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy z sankami.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z las, śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z uszkodzona ławka ogrodowa na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy na nartach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopiec z nartami leży na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na nartach i sankach na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na nartach i sankach na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na nartach i sankach na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z dzieci na sankach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy na śniegu.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy na śniegu na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy z sankami na zboczu wzgórza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopiec zjeżdża na sankach ze zbocza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy czytają gazety przy stole ("Świat Młodych").
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z górski krajobraz, śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z chłopcy zjeżdżają na sankach.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z śnieg i rozmazana postać narciarza.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
N/z trzy dziewczynki pozują na tle posłanych łóżek.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
Podseria 55 fotografii czarno-białych z kolonii zimowych w Karpaczu dla dzieci pracowników Polaru.
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
Zebranie SZSP ( Socjalistycznego Związku Studentów Polskich) w sali im. Hugo Steinhausa
Daleczko Tadeusz
Część z Zbiory fotograficzne
Zebranie SZSP ( Socjalistycznego Związku Studentów Polskich) w sali im. Hugo Steinhausa
Daleczko Tadeusz
Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego Predom-Polar
Część z Zbiory fotograficzne
Gardziejewski Tomasz
Część z Zbiory fotograficzne
Zebranie SZSP ( Socjalistycznego Związku Studentów Polskich) w sali im. Hugo Steinhausa
Daleczko Tadeusz
Część z Zbiory fotograficzne
Zebranie SZSP ( Socjalistycznego Związku Studentów Polskich) w sali im. Hugo Steinhausa
Daleczko Tadeusz
Pomnik " Ofiar Grudnia '70" Gdynia
Część z Zbiory fotograficzne
Pomnik Ofiar Grudnia'70, po odsłonięciu 17 grudnia 1980r w pobliżu Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Daleczko Tadeusz
Pomnik " Ofiar Grudnia '70" Gdynia
Część z Zbiory fotograficzne
Pomnik Ofiar Grudnia'70, po odsłonięciu 17 grudnia 1980r w pobliżu Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Daleczko Tadeusz
Pomnik " Ofiar Grudnia '70" Gdynia
Część z Zbiory fotograficzne
Pomnik Ofiar Grudnia'70, po odsłonięciu 17 grudnia 1980r w pobliżu Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Daleczko Tadeusz
Pomnik " Ofiar Grudnia '70" Gdynia
Część z Zbiory fotograficzne
Pomnik Ofiar Grudnia'70, po odsłonięciu 17 grudnia 1980r w pobliżu Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Daleczko Tadeusz
Pomnik " Ofiar Grudnia '70" Gdynia
Część z Zbiory fotograficzne
Pomnik Ofiar Grudnia'70, po odsłonięciu 17 grudnia 1980r w pobliżu Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Daleczko Tadeusz
Pomnik " Ofiar Grudnia '70" Gdynia
Część z Zbiory fotograficzne
Pomnik Ofiar Grudnia'70, po odsłonięciu 17 grudnia 1980r w pobliżu Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Daleczko Tadeusz
Pomnik " Ofiar Grudnia '70" Gdynia
Część z Zbiory fotograficzne
Pomnik Ofiar Grudnia'70, po odsłonięciu 17 grudnia 1980r w pobliżu Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Daleczko Tadeusz