poezja

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

poezja

Equivalent terms

poezja

Associated terms

poezja

10 Archival description results for poezja

10 results directly related Exclude narrower terms

Mojsze Szklarek - relacja

Relacja Mojsze Szklarek dot. życia w przedwojennej Warszawie, edukacji żydowskich dzieci i młodzieży, wybuchu wojny, ewakuacji ze stolicy, przedostania się do Związku Radzieckiego, działalności komunistycznej, powrotu do Polski w 1945 r., pracy w zawodzie dziennikarza, wyjazdu wraz z żoną do Stanów Zjednoczonych w 1968 r., organizacji życia, pracy i spraw codziennych.   Zakres chronologiczny: 1930 - 2014   Miejsca wydarzeń: Warszawa (woj. mazowieckie), Lublin (woj. lubelskie), Białystok (woj. podlaskie), Witebsk (Białoruś), Mińsk (Białoruś), Czelabińsk (Rosja), Wrocław (woj. dolnośląskie), Nowy Jork (Stany Zjednocozne Ameryki), Mińsk Mazowieckie (woj. mazowieckie), Magnitogorsk (Rosja), Wałbrzych (woj. dolnośląskie), Łódź (woj. łódzkie)

Szklarek Mojsze

Jarosław Broda - relacja

Jarosław Broda, opozycjonista, opisuje działalność opozycyjną w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, działalność Studenckiego Komitetu Solidarnościowego we Wrocławiu, podziemne wydawnictwa i drukarnie, represje jakich doświadczali działacze opozycji, aresztowania, internowanie, udział w głodówce solidarnościowej w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, działalność w Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.   Zakres chronologiczny: 1970-1990   Miejsca wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie), Bystrzyca Kłodzka (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie), Podkowa Leśna (pow. grodziski, woj. mazowieckie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Poznań (woj. wielkopolskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie), Grodków (pow. brzeski, woj. opolskie)

Broda Jarosław

Zbiór wierszy i opowiadań autorstwa Jerzego Bandera

Jest to zbiór 8 wierszy i 6 krótkich opowiadań, autorstwa Jerzego Bandera. Mają one charakter osobisty. Autor dzieli się w nich swoimi przeżyciami, przemyśleniami. Skupia się na próbach poznania własnej historii oraz opisuje próby otrząśnięcia się po tragicznych przeżyciach II wojny światowej. Pisze o holokauście, Powstaniu w Getcie Warszawskim, zamachach z 11 września, II wojnie libańskiej. W poezji obecne są wątki religijne. Na ostatniej stronie zamieszcza autobiografię. Zakres chronologiczny: 1942-2006 Miejsca wydarzeń: Oświęcim (woj. małopolskie), Śródborów (obec. część Otwocka, woj. mazowieckie), Lwów (Ukraina), Warszawa, Hajfa (Izrael), Drohobycz (Ukraina), Sambor (Ukraina), Rakowice (obec. część Krakowa, woj. małopolskie), Zakopane (woj. małopolskie)

Bander Jerzy

Wiersze Janiny Kolankiewicz

Wiersze o Wrocławiu, koncentrujące się głównie na powodzi z 1997 roku i Kongresie Eucharystycznym, wymieniono w nich również zabytki Wrocławia i wydarzenia z dziejów miasta oraz opisano osiedle Kuźniki i wrocławskie krasnale. Do wierszy dołączony został pisany prozą krótki przewodnik po Starym Mieście. Zakres chronologiczny: po 1945-ok. 2007 Miejsce wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie)

Kolankiewicz Janina

Valivade. Dzienniczek. Indie 1945

Dziennik Janiny Niemczyk-Dominiak, wywiezionej na Syberię w czasie II Wojny Światowej, wraz z innymi uwolnionymi w 1942 r. Polakami tafiła przez Kirgistan, Iran i Pakistan do Indii; prowadzi dziennik, w którym zapisuje wydarzenia z poszczególnych dni - wycieczka harcerska, ćwiczenia, zdobywanie sprawności, spotkania, dyskusje, opisuje współżycie z miejscową hinduską ludnością handlującą w polskim obozie, opisuje warunki mieszkalne, pisze o tęsknocie za Polską, przytacza listy od żołnierzy polskich, jakie otrzymywały harcerki a także teksty śpiewanych piosenek, opisuje spędzane święta, pod koniec wtrąca kilka uwag autorefleksyjnych i na temat współtowarzyszek; wymienia kilka nazwisk druhenek i z kierownictwa obozu; po ostatnim wpisie następuje kilkadziesiąt pustych kart i kolejne wpisy, o datach wcześniejszych; na końcu prowadzi karty samodyscypliny; wpisy na początku niemal z każdego dnia, później stają się nieregularne Zakres chronologiczny: 18.12.1944-10.11.1946 Miejsca wydarzeń: Valivade (Kolhapur, Indie), Panhala (Kolhapur, Indie)

Niemczyk-Dominiak Janina