osadnictwo na ziemiach zachodnich

Taksonomia

92 Opis archiwalny results for osadnictwo na ziemiach zachodnich

92 results directly related Exclude narrower terms

Wezwanie płatnicze

adresatem pisma Krystyn Siekański zam. w Procanach dziś Zwrócona, pow. ząbkowicki, woj. dolnośląskie

Państwowy Bank Rolny Oddział we Wrocławiu

Zaświadczenie przesiedleńcze

dokument zaświadczający, iż Ludwik Wilczek, ur. w Samborze w woj. lwowskim dziś Sambir, Ukraina, zam. w Dublanach w pow. samborskim dziś Dublany, Ukraina, jest repatriantem w rozumieniu układu zawartego przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego z Rządem ... »

Państwowy Urząd Repatriacyjny Oddział Powiatowy we Wrocławiu

Wykaz inwentarza poniemieckiego

wykaz inwentarza poniemieckiego znajdującego się mieszkaniu Ludwika Wilczka we Wrocławiu przy ul. Brackiej 21/5 niem. Brüderstrasse, 20.12.1945 r. oficjalnie przemianowana na ul. Kazimierza Pułaskiego

Wilczek Ludwik

Formularz spisowy.

wykaz ruchomości poniemieckich znajdujących się w mieszkaniu Ludwika Wilczka we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Pułaskiego 21/5

Wilczek Ludwik

Oświadczenie w sprawie ruchomości poniemieckich

pismo Ludwika Wilczka do Obwodowego Urzędu Likwidacyjnego we Wrocławiu w sprawie opłaty za ruchomości poniemieckie znajdujące się w jego mieszkaniu przy ul. Kazimierza Pułaskiego 21/5 tamże; pismo sporządzone na papierze firmowym gorzelni "Fuchs & Co.... »

Wilczek Ludwik

Pokwitowanie Nr 015880

pokwitowanie dla Ludwika Wilczka za zapłacenie należności za zadeklarowane ruchomości poniemieckie

Obwodowy Urząd Likwidacyjny na miasto Wrocław

Zaświadczenie o nabyciu mienia poniemieckiego

zaświadczenie o nabyciu przez Ludwika Wilczka, zam. we Wrocławiu przy ul. Puławskiego właśc. Kazimierza Pułaskiego 21/5 poniemieckich ruchomości od Obwodowego Urzędu Likwidacyjnego

Obwodowy Urząd Likwidacyjny na miasto Wrocław

Wezwanie do uiszczenia należności za ruchomości

skierowane do Ludwika Wilczka wezwanie do uiszczenia należności za poniemieckie ruchomości, sporządzone na druku Rejonowego Urzędu Likwidacyjnego okręgowe i rejonowe urzędy likwidacyjne przestały istnieć w marcu 1951 r., a ich kompetencje przejęły wydział... »

Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu

Zaświadczenie

Zaświadczenie o zakupie mebli od Obwodowego Urzędu Likwidacyjnego.

Obwodowy Urząd Likwidacyjny na miasto Wrocław

Formularz spisowy

Formularz zawierający spis mebli będących mieniem poniemieckim, o których prawo własności ubiega się wypełniający. Formularz zawiera ponadto dane wypełniającego, miejsce pochodzenia oraz zawód dawny i obecny. Na odwrocie formularza znajduje się instrukcja wypełnienia.

Drukarnia Państwowa Nr 1 - Wrocław

Formularz spisowy.

wykaz ruchomości poniemieckich znajdujących się w mieszkaniu Ludwika Wilczka we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Pułaskiego 21/5

Wilczek Ludwik

Formularz spisowy.

wykaz ruchomości poniemieckich znajdujących się w mieszkaniu Ludwika Wilczka we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Pułaskiego 21/5

Wilczek Ludwik

Formularz spisowy.

wykaz ruchomości poniemieckich znajdujących się w mieszkaniu Ludwika Wilczka we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Pułaskiego 21/5

Wilczek Ludwik

Donka Koch - relacja

Relacja uchodźcy z Macedonii Egejskiej dot. eksodusu z rodzinnego kraju, osiedlenia w Polsce oraz dalszego życia tamże. Zakres chronologiczny: 1948-2004. Miejsca wydarzeń: Cluj Napoka (Rumunia), Lądek Zdrój (woj. dolnośląskie), Zgorzelec (woj. dolnoślą... »

Koch Donka

Grzegorz Szyjewicz - relacja

Relacja polskiego Żyda dot. losów jego i jego rodziny podczas II wojny światowej oraz przyjazdu, osiedlenia się i pierwszych powojennych lat życia na Dolnym Śląsku. Zakres chronologiczny: 1939-1950. Miejsca wydarzeń: Tarnogród, Rawa Ruska, Brzuchowice, ... »

Szyjewicz Grzegorz

Bronisław Zathey - relacja

Relacja wieloletniego działacza PTTK dot. turystyki na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.   Zakres chronologiczny: 1946-2011   Miejsca wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie), Lwów (Ukraina), Rawa Ruska (obw. lwowski, Ukraina), Zamość (woj. ... »

Zathey Bronisław

Jarosław Grabiński - relacja

Relacja powstańca warszawskiego dot. losów jego i jego rodziny w czasie kampani wrześniowej i okupacji niemieckiej, działalności konspiracyjnej i udziału w powstaniu warszawskim, a także pobytu w obozie jenieckim, powrotu do kraju i osiedlenia się we ... »

Woźny Juliusz

Ewa Piechocka-Matolicz - relacja

Relacja dot. Powstania Warszawskiego widzianego oczami dziecka, a także późniejszego życia i pracy zawodowej świadka na Dolnym Śląsku. Zakres chronologiczny: 1944-1981. Miejsca wydarzeń: Warszawa (woj. mazowieckie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Duszniki ... »

Piechocka-Matolicz Ewa

Ryszard Lis - relacja

Relacja repatrianta z Dawidowa (woj. lwowski) dot. okupacji radzieckiej i niemieckiej podczas II wojny światowej, przesiedlenia na Dolny Śląsk, życia codziennego i edukacji w Legnicy a następnie we Wrocławiu.   Zakres chronologiczny: 1934 - 2012. &... »

Lis Ryszard

Józef Gulewicz - relacja

Relacja repatrianta z Dawidowa (woj. lwowskie) dot. życia codziennego podczas radzieckiej i niemieckiej okupacji, relacji z ludnością ukraińską oraz żydowską, akcji przesiedleńczej, osiedlenia się na Dolnym Śląsku.   Zakres chronologiczny: 1930 - 197... »

Gulewicz Józef

Romana Sechidewicz - relacja

Relacja repatriantki z Dawidowa (woj. lwowskie) dot. życia codziennego podczas II wojny światowej, relacji z żołnierzami niemieckimi i radzieckimi, czasu i warunków przesiedlenia na tzw. ziemie odzyskane i osiedlenia się na Dolnym Śląsku.   Zakres ... »

Szehidewicz Romana

Maria Kotschy - relacja

Relacja absolwentki I LO im Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze dot. przedwojennych losów świadka, osiedlenia się na Dolnym Śląsku w 1946 r., edukacji i życia codziennego w powojennej rzeczywistości.   Zakres chronologiczny: 1931 - 2014   ... »

Kotschy Maria

Ewa Reszczyńska-Maćkowiak - relacja

Relacja byłej uczennicy I LO w Jeleniej Górze dot. pochodzenia jej rodziny, II wojny światowej, przyjazdu i osiedlenia się na Dolnym Śląsku, czasu spędzonego w szkole średniej, ojca świadka - Stanisława Bernatta doktora filozofii, wieloletniego działacza ... »

Reszczyńska-Maćkowiak Ewa

Ewa Ołpińska - relacja

Relacja byłej uczennicy I LO w Jeleniej Górze dot. osiedlenia się wraz z rodziną na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej, nauki w szkole średniej, kontaktów z nauczycielami i szkolnymi kolegami, życia codziennego młodzieży jeleniogórskiej oraz harcerstwa.... »

Ołpińska Ewa

Leszek Wisłocki - relacja

Relacja absolwenta I LO w Jeleniej Górze, prof. Akademii Muzycznej we Wrocławiu dot. II wojny światowej, przyjazdu wraz z rodziną i osiedlenia się na Dolnym Śląsku, nauki w szkole średniej, zajęć w szkole muzycznej, relacji z rówieśnikami, członków grona ... »

Wisłocki Leszek

Józef Kuśnierzewski - relacja

Relacja Józefa Kuśnierzewskiego dot. II wojny światowej przeżytej na Wołyniu, ucieczki przed nacjonalistami ukraińskimi, przesiedlenia z całą rodziną na ziemie zachodnie, osiedlania się na Dolnym Śląsku, życia codziennego, nauki, pracy, służby w Ludowym ... »

Józef Kuśnierzewski

Cecylia Lewek - relacja

Relacja mieszkanki Wrocławia dot. II wojny światowej, pracy przymusowej w Niemczech, powojennego osiedlenia się wraz z rodziną na Dolnym Śląsku, życia codziennego i rodzinnego.   Zakres chronologiczny: 1923 - 2013.   Miejsca wydarzeń: Kuźnica ... »

Lewek Cecylia

Florentyna Zybura - relacja

Relacja mieszkanki Wrocławia dot. pracy przymusowej w Niemczech podczas II wojny światowej, pobytu w obozie przejściowym, powrotu do Polski i osiedlenia się na Dolnym Śląsku, pracy we Wrocławiu oraz życia rodzinnego.   Zakres chronologiczny: 1921 - ... »

Zybura Florentyna

Juliusz Palibuda - relacja

Relacja Juliusza Palibudy dot. dzieciństwa spędzonego w okupowanej Wielkopolsce, przyjazdu w trakcie wojny na Dolny Śląsk, życia codziennego w mieście-twierdzy, wkroczenia wojsk rosyjskich do Wrocławia, organizacji życia codziennego, pracy po wojnie oraz ... »

Palibuda Juliusz

Jan Krawiec - relacja

Relacja Jana Krawca dot. życia we Lwowie i jego okolicach przed oraz w tracie trwania II wojny światowej, edukacji, działalności w AK, pobytu w więzieniu, ucieczki ze wchodu z fałszywymi dokumentami, osiedlenia się we Wrocławiu, służby w Ludowym Wojsku ... »

Krawiec Jan

Tadeusz Adamski - relacja

Relacja mieszkańca Wrocławia dot. życia w pod lwowskiej wsi podczas II wojny światowej, działalności w AK, przyjazdu na ziemnie zachodnie, zorganizowania szkoły w Siekierowicach pod Wrocławiem w 1947 r. oraz dalszej edukacji świadka. Zakres ... »

Adamski Tadeusz

Helena Kowal - relacja

Relacja Heleny Kowal dot. zesłania i pobytu w ZSRR, okoliczności powrotu do Polski, osiedlenia się na ziemiach zachodnich oraz edukacji we Wrocławiu. Zakres chronologiczny: 1939 - 1960. Miejsca wydarzeń: Skała Podolska, Kraj Ałtajski (ZSRR), Penza (ZSRR),... »

Kowal Helena

Gustaw Skibiński - relacja

Relacja Gustawa Skibińskiego dot. wywózki na Sybir, warunków życia rodziny, powrotu do Polski, osiedlenia się na ziemiach zachodnich. Świadek opowiada dodatkowo historię brata, który walczył z UB, za co później został skazany na 9 lat więzienia. Zakres ... »

Skibiński Gustaw

Kazimierz Czapliński - relacja

Relacja Kazimierza Czapińskiego dot. II wojny światowej, częstych zmian miejsca zamieszkania w obawie o własne życie, edukacji, sytuacji rodzinnej, pracy, przyjazdu do Wrocławiai zaangażowania w otwarcie dla zwiedzających Panoramy Racławickiej.   ... »

Czapliński Kazimierz

Stanisław Oszczak -relacja

Relacja Stanisława Oszczaka dot. II wojny światowej, sytuacji rodzinnej pod okupacją niemiecką, pracy przymusowej w obozach pracy, ukończenia szkoły po wojnie na ziemiach zachodnich, następnie studiów we Wrocławiu, przygotowani do pracy lekarza oraz ... »

Oszczak Stanisław

Eugeniusz Kamiński - relacja

Relacja prof. Eugeniusza Kamińskiego dot. dzieciństwa, II wojny światowej, napadów ukraińskich nacjonalistów na polskie rodziny, przyjazdu na ziemie zachodnie, osiedlenie się, studiów na Wydziale Mechanicznym wrocławskiej politechniki, pracy na Akademii ... »

Kamiński Eugeniusz

Jan Góralski - relacja

Relacja Jan Górskiego dot. II wojny światowej spędzonej na dawnym pograniczu z Prusami Wschodnimi, życia codziennego, wyzwolenia przez Armię Czerwoną, przyjazdu i osiedlenia się we Wrocławiu, organizacji pierwszych powojennych i skali zniszczeń jakim ... »

Góralski Jan

Joanna Damaszewska - relacja

Relacja Joanny Damaszewskiej dot. II wojny światowej, działalności w strukturach ZWZ i AK. Świadek opowiada sytuacje, które ją spotkały gdy wykonywała zadania łączniczki, opowiada o strukturze i funkcjonowaniu organizacji, o mordowaniu ludności polskiej ... »

Damaszewska Joanna

Irena Gąszczak - relacja

Relacja Ireny Gąszczak dot. wyjazdu z rodzinnego Lwowa w 1946 r. do Polski, osiedlania się we Wrocławiu, wyglądu miasta w powojennych latach, życia codziennego, edukacji, pracy. Świadek opowiada swoje wspomnienia związane ze stanem wojennym w 1981 r. ... »

Gąszczak Irena

Stanisław Grabowski - relacja

Obszerna relacja Stanisława Grabowskiego dot. życia w Warszawie w trakcie II wojny światowej, sytuacji ludności żydowskiej, powstania w getcie warszawskim, Powstania Warszawskiego oraz jego kapitulacji, ucieczki z transportu do obozu w Niemczech, ... »

Grabowski Stanisław

Maria Kula - relacja

Krótka relacja Marii Kuli dot. osiedlenia się na ziemiach zachodnich oraz problemów z uzyskaniem zaświadczeń o własnych losach wojennych, Maria Kula jest tzw. "dzieckiem Zamojszczyzny".   Zakres chronologiczny: 1956 - 1989.   Miejsca wydarzeń: ... »

Kula Maria

Bolesław Lang -relacja

Relacja Bolesława Langa dot. przyjazdu i osiedlania się rodziny na Dolnym Śląsku, nauki, pracy, zaangażowania w życie kulturalne, pracy na rzecz lokalnych społeczności, wspomnień z życia codziennego w PRL oraz ze stanu wojennego w 1981 r.   Zakres ... »

Lang Bolesław

Zofia Daniszewska - relacja

Relacja Zofii Daniszewskiej dot. wywozu wraz z matką na Sybir, ciężkich warunków bytowych, głodu, wędrówki za Armią Andersa, choroby matki, pobytu w domu dziecka i wędrówki wraz z opiekunami do Afryki (Uganda, Kenia), warunków życia dzieci w tamtejszych ... »

Daniszewska Zofia

Danuta Zawko - relacja

Relacja Danuty Zawko dot. II wojny światowej, ojca - żołnierza polskiego, który zginął w trakcie obrony Lwowa, wywózki wraz z matką i bratem na Syberię, ciężkich warunków bytowych, głodu, biedy, zimna, pobytu w domu dziecka i przyjazdu do Polski razem z ... »

Zawko Danuta

Hieronim Lewicki - relacja

Relacja Hieronima Lewickiego dot. życia codziennego w dwudziestoleciu międzywojennym, edukacji, sytuacji materialnej rodziny, nauki w szkole wojskowej, wybuchu II wojny światowej, kampanii wrześniowej, ucieczki z niewoli niemieckiej, działalności w ZWZ a ... »

Lewicki Hieronim

Emilia Kowalczyk - relacja

Relacja Emilii Kowalczyk dot. wybuchu II wojny światowej, aresztowania ojca - wójta Podkamienia (woj. tarnopolskie), wywózki wraz z siostrą i matką na Sybir, ciężkiej pracy, głodu i biedy, ciężkich warunków życia, relacji z ludnością rosyjską, a później ... »

Kowalczyk Emilia

Monika Śladewska - relacja

Obszerna i szczegółowa relacja Moniki Śladewskiej dot. życia przed 1939 r. na Wołyniu, relacji z Ukraińcami, żydami oraz Czechami zamieszkującymi te tereny, wybuchu II wojny światowej, okupacji niemieckiej i radzieckiej, ataków nacjonalistów ukraińskich ... »

Śladewska Monika

Maria Maleńczak - relacja

Relacja Marii Maleńczak dot. II wojny światowej, sytuacji Polaków na Wołyniu, rzezi wołyńskiej, okrutnych morderstw ludności polskiej, których dopuszczali się ukraińscy nacjonaliści z UPA. Świadek wspomina konkretne osoby z własnej rodziny oraz sąsiadów, ... »

Maleńczak Maria

Teresa Pakuza - relacja

Relacja Teresy Pakuzy dot. organizacji życia po wojnie, edukacji, pracy, życia codziennego w odbudowującym się Wrocławiu, działalności artystycznej, prowadzenia galerii sztuki, która wystawiała dzieła artystów bez wykształcenia, tzw. nie zawodowych i ż... »

Pakuza Teresa

Aleksander Januszkiewicz - relacja

Wspomnienia Aleksandra Januszkiewicza dotyczące jego wstąpienia i działalności w Armii Krajowej w czasie II Wojny Światowej w Wilnie, werbowania i szkolenia nowych żołnierzy, walk o Wilno w 1944 r., internowania przez Rosjan i ucieczki z obozu, ... »

Januszkiewicz Aleksander

Stefania Młyniec (Ofiara) - relacja

Relacja Stefanii Młyniec, z d. Ofiara, dotycząca jej lat dziecinnych w kolonii polskiej w Firminy i nauki w Villard-de-Lans we Francji, następnie przyjazdu na tzw. Ziemie Odzyskane; wypowiedzi uzupełnia syn świadek, Eugeniusz Młyniec, rozwijając głównie ... »

Ofiara-Młyniec Stefania

Irena Paszun - relacja

Irena Paszun opisuje napaści UPA na ludność polską, wysiedlenie na Ziemie Zachodnie, relacje Polaków z Niemcami i wysiedlenie ludności niemieckiej, kontakty handlowe z radzieckimi żołnierzami, przymusowe odgruzowywanie miasta.   Zakres ... »

Paszun Irena

Czesław Palczak - relacja

Czesław Palczak, opisuje lata wojenne we wsi Konkolniki i Stanisławowie, relacje pomiędzy różnymi grupami narodowymi, okupację niemiecką i radziecką, eksterminację ludności polskiej podczas rzezi wołyńskiej, naloty i bombardowania, ucieczkę do Stanisł... »

Palczak Czesław

Stanisława Szarycz - relacja

Relacja Stanisławy Szarycz dotyczy zesłania na Syberię, realiów życia w Archangielsku, osiedlenia we Wrocławiu w 1946 roku, zniszczeń wojennych i odbudowy miasta a także sytuacji Sybiraków po II Wojnie Światowej.   Zakres chronologiczny: 1935-2017 ... »

Szarycz Stanisława

Maria Sobulska - relacja

Relacja Marii Sobulskiej dotyczy dzieciństwa spędzonego w Podkamieniu, wybuchu II Wojny Światowej, osiedlenia się w okolicach Brzegu Dolnego po wojnie, pracy w zakładach odzieżowych przy ul. Szewskiej we Wrocławiu.   Zakres chronologiczny: 1930-2017... »

Sobulska Maria

Stanisław Zając - relacja

Relacja Stanisława Zająca dotyczy rzezi wołyńskiej, wywózki do obozu koncentracyjnego w Dachau, dzieciństwa spędzonego na terenie III Rzeszy, nalotów i bombardowania, wejścia Amerykanów na tereny niemieckie, osidlenia na ziemiach zachodnich, relacji ... »

Zając Stanisław

Irena Wojciechowska - relacja

Irena Wojciechowska z domu Baranowska opisuje młodość na przedwojennych Kresach, edukację, pracę, relacje z Żydami przed i w czasie wojny, wkroczenie Armii Czerwonej do Puchacza, relacje z Rosjanami i Ukraińcami pod okupacją radziecką, wkroczenie wojsk ... »

Wojciechowska Irena

Kazimierz Jerie - relacja

Kazimierz Jerie, opozycjonista i kasjer Solidarności, opisuje przyjazd po wojnie na „Ziemie Odzyskane”, adaptacje do nowej powojennej rzeczywistości, zainteresowanie elektryką, podjęcie studiów wyższych na kierunku fizyka, strajk studencki w 1968 roku, ... »

Jerie Kazimierz

Róża Dudka - relacja

Relacja Róży Dudki dotyczy warunków życia w dzieciństwie, tradycji i zwyczajów, wybuchu, przebiegu i zakończenia II wojny światowej, wyjazdu do Wrocławia, pracy i przejścia na emeryturę. Zakres chronologiczny relacji: 1916-2019 r.   Miejsca wydarzeń:... »

Dudka Róża

Oświadczenie

Oświadczenie dot. majątku pozostawionego na Kresach przez Władysława Razika złożone przez świadków przed urzędnikiem Państwowego Biura Notarialnego we Wrocławiu, Wrocław 24.03.1959.

Państwowe Biuro Notarialne w Wrocławiu

Nasza Wrocławska Historia Wanda i Kazimierz Czaplińscy

Wspomnienia Wandy i Kazimierza Czaplińskich dot. budowania przez nich jednego z pierwszych, powojennych domów jednorodzinnych we Wrocławiu w 1957 r., pracy zawodowej, pochodzenia i losów przedwojennych obojga, zaangażowania w życie organizacji ... »

Czapliński Kazimierz

Moje Miasto

Rękopis zawiera krótki opis przyjazdu i życia w powojennym Wrocławiu osieroconej dziewczyny, która przybyła do miasta z siostrą, telegrafistką w Dyrekcji Kolejowej w Radomiu, oddelegowaną na Ziemie Zachodnie. Tekst skupia się na wyglądzie miasta oraz ... »

Skulska Irena

Olga Dendiak - relacja

Relacja polskiej Żydówki dot. losów jej rodziny przed i podczas II wojny światowej oraz przyjazdu, osiedlenia się i życia na Dolnym Śląsku po 1945 r. Zakres chronologiczny: XX w. Miejsca wydarzeń: Lwów, Bytom (woj. śląskie), Kłodzko (woj. dolnośląskie), ... »

Dendiak Olga

Helena Ziemniak - relacja

Relacja Heleny Ziemniak dot. II wojny światowej, wywózki całej rodziny w głąb III Rzeszy na roboty przymusowe, pracy rodziców, przyjazdu do Polski, organizacji życia, osiedlenia się na Dolnym Śląsku, nauki i pracy w handlu.   Zakres chronologiczny: 1... »

Ziemniak Helena

Stanisław Wolski - relacja

Relacja Stanisława Wolskiego, w której przeważają wątki poświęcone przestrzeni społecznej powojennego Wrocławia: przybyłym po II Wojnie Światowej osadnikom, społecznościom dzielnic Nadodrze, Księże Małe i Brochów, mikro-społecznościom spotykającym się w ... »

Wolski Stanisław

Andrzej Janik - relacja

Relacja Andrzeja Janika dot. II wojny światowej, okupacji niemieckiej, wywożenia ludności polskiej z terenów przyłączonych do III Rzeszy, pracy fizycznej w obozie pracy, powrotu do Polski, osiedlenia się we Wrocławiu i pracy Miejskiej Radzie Narodowej. ... »

Janik Andrzej

Alfreda Słowik - relacja

Relacja Alfredy Słowik dot. dziecięcych lat spędzonych w przedwojennej Francji, życia codziennego polskich imigrantów, relacji Polaków z Francuzami, nauki w szkole francuskiej następstwem czego były trudności w poprawnym używaniu języka polskiego, ... »

Słowik Alfreda

Zofia Satyła - relacja

Relacja Zofii Satyły dot. dzieciństwa spędzonego we Francji, II wojny światowej, ewakuacji wraz z ludnością francuską, przyjazdu do Polski w 1946 r., osadnictwa na ziemiach zachodnich polskich górników z Francji, życia codziennego, pierwszych wrażeń, ... »

Satyła Anna

Bogdan Król - relacja

Relacja Bogdana Króla reemigranta z Francji dot. życia codziennego przed oraz w trakcie II wojny światowej w rodzinie polskich górników we Francji w rejonie Pas-de-Calais, edukacji, późniejszych problemów z językiem polskim, zwyczajów kulturowych, ... »

Król Bogdan

Pokwitowanie wpłaty za ruchomości poniemieckie

  • PL OPiP IX-1-1-199
  • Jednostka archiwalna
  • 1947-08-25
  • Część z Zasoby Cyfrowe

pokwitowanie wpłaty przez Walerię Falkowską zam. w Pustkowie Żurawskim kwoty 710 zł jako należności za zadeklarowane mienie poniemieckie;

Obwodowy Urząd Likwidacyjny na miasto Wrocław

Zaświadczenie o nabyciu mienia poniemieckiego

  • PL OPiP IX-1-1-200
  • Jednostka archiwalna
  • 1947-09-27
  • Część z Zasoby Cyfrowe

zaświadczenie o zakupie przez Walerię Falkowską zam. w Pustkowie Żurawskim, gmina Gniechowice dziś: gmina Kobierzyce, od Obwodowego Urzędu Likwidacyjnego na pow. Wrocław mebli za kwotę 645 zł;

Obwodowy Urząd Likwidacyjny na pow. Wrocław

Podanie o przydzielenie mieszkania

podanie Aleksandra Łupaczyka o przydział mieszkania we Wrocławiu sygnowane jego podpisem, potwierdzone pieczęcią i nieczytelnym podpisem pracownika Państowego Urzędu Repatriacyjnego wraz z adnotacją następującej treści: "Państwowy Urząd Repatriacyjny we ... »

Zarząd Miejski m. Wrocławia Wydział Mieszkaniowy

Zaświadczenie o zajęciu mieszkania

zaświadczenie o zajęciu przez Aleksandra Łupaczyka mieszkania przy Kosophstrasse najprawdopodobniej Kospothstrasse, dziś ul. Daszyńskiego 75, potwierdzone okrągłą pieczęcią Zarządu Miejskiego miasta Wrocławia i nieczytelnym podpisem urzędnika;

Prezydent Miasta Wrocławia

Zaświadczenie o nabyciu mienia poniemieckiego

dokument zaświadczający, iż Aleksander Łupaczyk nabył na własność od Obwodowego Urzędu Likwidacyjnego na miasto Wrocław wyszczególnione ruchomości za łączną kwotę 3280 zł, potwierdzony pieczęcią wystawcy i podpisem kierownika referatu zaświadczeń i własności Zofii Barteckiej;

Obwodowy Urząd Likwidacyjny na miasto Wrocław

Zaświadczenie o nabyciu mienia poniemieckiego

dokument zaświadczający, iż Janina Łupaczyk zakupiła od Obwodowego Urzędu Likwidacyjnego na miasto Wrocław pianino marki C. Hilse za kwotę 3234 zł, potwierdzone pieczęcią wystawcy oraz podpisem kierownika działu ewidencyjno-szacunkowego mgr. Edwarda Tłustochowskiego;

Obwodowy Urząd Likwidacyjny na miasto Wrocław