Kraków, woj. małopolskie

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

Noty źródłowe

Display note(s)

Terminy hierarchiczne

Kraków, woj. małopolskie

Terminy równoznaczne

Kraków, woj. małopolskie

Powiązane terminy

Kraków, woj. małopolskie

262 Opis archiwalny results for Kraków, woj. małopolskie

262 results directly related Exclude narrower terms

Relacja Haliny Węglińskiej

Relacja biograficzna Haliny Węglińskiej dotyczy dorastaniu w Łowiczu, członkostwa w Towarzystwie „Sokół”, działalności konspiracyjnej podczas wojny, aresztowania, wywózki do Auschwitz-Birkenau i stracenia pierwszego męża. Dalsza część relacji dotyczy powojennego życia, a kończy się porównaniem przedwojennych czasów z sytuacją powojenną.

Węglińska Halina

Relacja Franciszki Płaksej

Relacja biograficzna Franciszki Płaksej dotyczy czasów przedwojennych, m.in strajków robotników we Lwowie w 1936 roku, ukrywanie się w wynajmowanym mieszkaniu w czasie wojny w celu uniknięcia aresztowania, życia w powojennej rzeczywistości, najpierw w Zamościu, następnie w Gdyni oraz we Wrocławiu.

Płaksej Franciszka

Relacja Zofii Machoń

Relacja biograficzna Zofii Machoń dotyczy dzieciństwa, pracy w okresie przedwojennym, trudów życia w PRL, emigracji rodziny do Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady. Świadek odpowiada również na pytania z kwestionariusza "100 100-latkó na 100-lecie".

Machoń Zofia

Relacja Józefa Bałuczyńskiego

Relacja Józefa Bałuczyńskiego, pastora kościoła zielonoświątkowego, dotyczy dzieciństwa na Podolu, pracy przymusowowej w czasie II wojny, wyjazdu na front niemiecki, powojennej działalności ewangelizacyjnej wśród młodzieży, organizacji zborów zielonoświątkowych na Pomorzu. W końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".

Bałuczyński Józef

Relacja Walentyny Obszyńskiej

Relacja biograficzna Walentyny Obszyńskiej, zakonnicy z Zakonu Sióstr Zmartwychwstanek, dotyczy okupacji niemieckiej spędzonych w Radości, kursu sanitariuszek organizowanego przez Armię Krajową, ukończenia szkoły pielęgniarskiej, wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek i realiów życia w zakonie.

Obszyńska Walentyna

Relacja Aleksandry Wodzyńskiej

Relacja biograficzna Aleksandry Wodzyńskiej dotyczy międzywojennego Radomia, realiów życia w tym mieście przed wojną, zwyczajów radomskich Żydów, świąt religijnych, świadek wpomina wizytę aktora Rudolpha Valentino w Radomiu, wybuch II wojny światowej, a także późniejsze wydarzenia, m.in. Czerwiec 1976. Odpowiada też na pytania zawarte w kwestionariuszu "100 100-latków na 100-lecie".

Wodzyńska Aleksandra

Relacja Marii Tarasewicz

Relacja biograficzna Marii Tarasewicz dotyczy życia w majątku Leonardowo, życia towarzyskiego w majątkach na Ziemi Wileńskiej, pobytu Marszałka Piłsudskiego w Miadziole, wybuchu II wojny światowej, represji, którym poddawani byli Polacy z Ziemi Wileńskiej po zajęciu tych terenów w 1939 przez ZSRR, pracy w kołchozie, trudów życia na terenie Republiki Białoruskiej, okoliczności przyjazdu do Polski w 1958 i życia w Łodzi zaróno w okresie PRL jak i po 1989 roku. Na koniec świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza do projektu "100 100-latków na 100-lecie".

Tarasewicz Maria

Relacja Stanisławy Gryz

Relacja Stanisławy Gryz,łączniczki i sanitariuszki Batalionów Chłopskich, dotyczy lat szkolnych, życia w czasach wojny, działaności w Batalionach Chłopskich, aresztowania męża za obronę pomnika Józefa Piłsudskiego w okresie PRL, emigracji rodziny do Kanady, życia rodzinnego i zawodowego w PRL. W drugiej części nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariiusza "100 100-latków na 100-lecie".

Gryz Stanisława

Relacja Aleksandra Tarnawskiego

Relacja biograficzna Aleksandra Tarnawskiego, żołnierza Armii Krajowej, majora Wojska Polskiego, dotyczy dzieciństwa, studiów na Uniwersytecie Lwowskim na Wydziale Chemii, dołączenia do tworzącej się armii pod dowództwem generała Sikorskiego we Francji, emigracji na Węgry, przedostania się do Francji i Wielkiej Brytani, konspiracyjnych wojskowych szkoleń, desantowania do Polski, pracy w Polskim Radiu w Warszawie, okresu powojennego spędzonego w Warszawie i życia zawodowego związanego z Politechniką Gliwicką.

Tarnawski Aleksander

Relacja Bronisławy Suzańskiej

Relacja biograficzna Bronisławy Suzańskiej dotyczy życia w przedwojennym Husiatynie, m.in. założenia Kasy Stefczyka, osobistych doświadczeń związanych z II wojną światową, wkroczenia Armii Czerwonej, następnie wojsk niemieckich, a także żołnierzy węgierskich. Dalsza opowieść dotyczy przyjazdu na Ziemie Zachodnie, pracy w gospodarstwie, kilkumiesięcznego wyjazdu do Australii, w latach 80. XX wieku. Na zakończenie świadek odpowiada na pytania przygotowane w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie”.

Suzańska Bronisława

Relacja Zofii Wójciak

Relacja Zofii Wójciak, łączniczki Armii Krajowej, dotyczy dzieciństwa, służby ojca w wojsku w okresie I wojny światowej, życia na gospodarstwie w okresie przedwojennym i w okresie PRL, czasu II wojny światowej, aresztowań i wywózek na przymusowe prace do Niemiec, realiów wojennego życia w Ochotnicy i Nowym Targu, napaści Niemców i sowietów, wspomnienia tzw. Krwawej Wigilii, wyjazdów do Stanów Zjednoczonych w celach zarobkowych. Na koniec świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".

Wójciak Zofia

Relacja Heleny Boczek

Relacja biograficzna Heleny Boczek dotyczy dzieciństwa, działalności w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Żeńskiej oraz w Kole Gospodyń Wiejskich, wyjazdu na pogrzeb Piłsudskiego, zagłady społeczności żydowskiej w Sorbinie, działalności partyzantów, śmierci brata zamordowanego w Katyniu, życia po wojnie, sytuacji polityczna w PRL-u. Na koniec pani Helena odpowiada na pytania z kwestionariusza.

Boczek Helena

Relacja Stefanii Obary

Relacja biograficzna Stefanii Obary, żołnierza Armii Krajowej, dotyczy działalności lokalnego koła Armii Krajowej, wydarzeń związanych z II wojną światową i okupacji Tyczyna, tajnego nauczania, działalności Armii Krajowej i sytuacji lokalnej społeczności. Kolejna część relacji dotyczy wczesnego dzieciństwa, edukacji, patriotycznego wychowania, a także represji ze strony komunistów, przesłuchań w Urzędzie Bezpieczeństwa, protestu przeciw usunięciu religii ze szkół i działalności „Solidarności”.

Obara Stefania

Relacja Ludwika Leszka Wardzichowskiego

Relacja biograficzna Ludwika Leszka Wardzichowskiego, podpułkownika i pierwszego powojennego dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, dotyczy nauki w Korpusie Kadetów i Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu w okresie międzywojennym. Drugą część narracji stanowi opowieść o udziale w 18 Dywizji Piechoty i 18 Pułku Artylerii oraz walce na froncie podczas II wojny światowej. Kolejna część narracji dotyczy powojennej działalności w Spółce Brackiej, odbudowy śląskich szpitali, pracy na stanowisku dyrektora szpitala w Bytomiu oraz tworzenia Akademii Medycznej.

Wardzichowski Ludwik Leszek

Relacja Zbigniewa Domosławskiego

Relacja Zbigniewa Domosławskiego, profesora nauk medycznych, majora Wojska Polskiego, dotyczy młodości w Kopyczyńcach, edukacji w gimnazjum we Lwowie oraz nawrocławskiej Akademii Medycznej, świadek koncentruje się na okresie rządów Józefa Piłsudskiego, a także okresie PRL. Odpowiada na pytania z kwestionariusza do projektu "100 100-latków na 100-lecie".

Domosławski Zbigniew

Relacja Pelagii Rumińskiej

Relacja Pelagii Rumińskiej dotyczy życia w przedwojennej Częstochowie, świadek opisuje atmosferę międzywojennego miasta, a także gwiazdy polskiego kina tamtego okresu. W dalszej części relacji świadek mówi o pracy zawodowej po wojnie oraz odpowiada na pytania z kwestionariusza.

Rumińska Pelagia

Relacja Franciszka Drobnego

Realcja Franciszka Drobnego dotyczy przedwojennych świąt, przeżyć związanych z II wojną światową, pracy w kopalni podczas wojny, życia w Bytomiu w latach PRL, studiów na kierunku fizyka i pracy w szkolnictwie. W czasie nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza 100 100-latków na 100 lecie.

Drobny Franciszek

Relacja Danuty Jaworskiej-Thomas

Relacja biograficzna Danuty Jaworskiej-Thomas, artystki-tkaczki, dotyczy życia codziennego przed wojną, lat wojennych, studiów w poznańskiej i łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, pracy w Spółdzielni Artystów ŁAD oraz z Pracownią Doświadczalną Tkactwa Artystycznego.

Jaworska-Thomas Danuta

Relacja Kazimierza Maćkowiaka

Relacja biograficzna Kazimierza Maćkowiaka. Świadek opisuje swoje doświadczenia życia pod niemiecką okupacją, następnie wkroczenie Armii Czerwonej, a także swoją pasję do muzyki. W kolejnym etapie wywiadu świadek odczytuje wspomnienia, które dotyczą represji władzy komunistycznej wobec kościoła katolickiego, a także osobiste wspomnienia rozwijania umiejętności muzycznych. Wspomnienia przywołują nazwiska istotnych osób w jego życiu, z niektórymi znajomość trwała od czasów przed wojną. Na koniec relacji świadek, odpowiadając na pytania badacza, przywołuje kilka obrazów ze swojego dzieciństwa, a także opowiada o pracy organisty po wojnie.

Maćkowiak Kazimierz

Zofia Krokowska-Zastawnik

Polska artystka Zofia Krokowska-Zastawnik podczas rozmowy z redaktorem "Wieczoru Wrocławia".

Kokurewicz Stanisław

Zofia Krokowska-Zastawnik

Polska artystka Zofia Krokowska-Zastawnik podczas rozmowy z redaktorem "Wieczoru Wrocławia".

Kokurewicz Stanisław

Zofia Krokowska-Zastawnik

Polska artystka Zofia Krokowska-Zastawnik podczas rozmowy z redaktorem "Wieczoru Wrocławia".

Kokurewicz Stanisław

Zofia Krokowska-Zastawnik

Polska artystka Zofia Krokowska-Zastawnik podczas rozmowy z redaktorem "Wieczoru Wrocławia".

Kokurewicz Stanisław

Zofia Krokowska-Zastawnik

Polska artystka Zofia Krokowska-Zastawnik podczas rozmowy z redaktorem "Wieczoru Wrocławia".

Kokurewicz Stanisław

Zofia Krokowska-Zastawnik

Polska artystka Zofia Krokowska-Zastawnik podczas rozmowy z redaktorem "Wieczoru Wrocławia".

Kokurewicz Stanisław

Zofia Krokowska-Zastawnik

Polska artystka Zofia Krokowska-Zastawnik podczas rozmowy z redaktorem "Wieczoru Wrocławia".

Kokurewicz Stanisław

Zofia Krokowska-Zastawnik

Polska artystka Zofia Krokowska-Zastawnik podczas rozmowy z redaktorem "Wieczoru Wrocławia".

Kokurewicz Stanisław

Zofia Krokowska-Zastawnik

Polska artystka Zofia Krokowska-Zastawnik podczas rozmowy z redaktorem "Wieczoru Wrocławia".

Kokurewicz Stanisław

Relacja Ignacego Goldwassera

Relacja Ignacego Goldwassera, członka Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu". Relacja dotyczy dzieciństwa w żydowskiej rodzinie mieszkającej w Borysławiu na Kresach Wschodnich, wybuchu II wojny światowej i powstania getta w Borysławiu, Holocaustu, pobytu w obozie pracy w Drohobyczu, ucieczki i ukrywania się, wyjazdu na Ziemie Zachodnie i Północne, życia żydowskiego na Dolnym Śląsku, funkcjonowania Komitetów Żydowskich, TSKŻ-u, żydowskich spółdzielni pracy oraz Towarzystwa Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej, pracy zawodowej związanej z kolejnictwem oraz dziejów współczesnego Izraela.

Goldwasser Ignacy

Relacja Doroty Simonides

Relacja biograficzna Doroty Simonides profesor nauk humanistycznych, folklorystki, posłanki na Sejm PRL VIII kadencji oraz senator w latach 1990–2005, odznaczonej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Bronisława Komorowskiego oraz Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za wkład w pojednanie polsko-niemieckie.

Simonides Dorota

Realcja Ewy Unger

Relacja Ewy Unger doktor nauk przyrodniczych, wieloletniej członkini wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, zaangażowanej w działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Relacja dotyczy przedwojennych i wojennych losów rodziny, deportowania na Syberię, pobytu w kołchozie w północnym Kazachstanie, przyjazdu do Wrocławia, pracy w Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu, Galenie (Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy), w Instytucie Fizjologii Zwierząt w Siechnicy i na Politechnice, zaangażowania w działaność Klubu Inteligencji Katolickiej, pojednania polsko-niemieckiego oraz Fundacji Krzyżowej.

Unger Ewa

Relacja Kazimierza Czaplińskiego

Relacja Kazimierza Czaplińskiego, profesora zwyczajnego, dziekana Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, prezesa zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu, odznaczonego Krzyżem Kawalerskim w 1988 roku i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku. Relacja dotyczy współpracy polsko-niemieckiej po II wojnie światowej, odwiedzenienia Wrocławia przez Gudrun Werner i przyjaźni z Günterem Särchenem- organizatorem Polenseminar, zaangażowania kościołów ewangelickiego i katolickiego w zbliżenie Polaków i Niemców, podróży służbowych do NRD, wizyt w NRD i RFN i okolicznościach z tym związanych.

Czapliński Kazimierz

Relacja Jacka Wenzela

Relacja Jacka Wenzela, wieloletniego pracownika Tvp Wrocław, operatora, reżysera, redaktora i sekretarza programowego, realizatora wielu popularnych programów telewizyjnych. Relacja dotyczy dziejów rodziny świadka, podjęcia studiów, pracy w teatrze, pracy jako realizator oraz twórca programów telewizyjnych, współpracy zagranicznej z Czechami oraz Holandią, realiów życia w PRL, relacji z działaczami opozycyjnymi, pracy charytatywnej podczas Stanu Wojennego, działalności w fundacji na rzecz dzieci chorych na fenyloketonurie.

Wenzel Jacek

Relacja Mirosława Piaseckiego

Relacja Mirosława Piaseckiego dyrektora ds. hodowlanych wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Relacja dotyczy czasów szkolnych i studenckich, obowiązkowej służby w wojsku i funkcjonowaniu wojskowego gospodarstwa, pracy w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu, sytuacji ZOO podczas powodzi we Wrocławiu w 1997 roku, zmian jakie nastąpiły w Zoo, funkcjonowania placówki, pozyskiwania nowych zwierząt, transportu, nadawania imion, kulis powstawania programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt”.

Piasecki Mirosław

Relacja Bogdana Zdrojewskiego

Relacja Bogdana Zdrojewskiego, Prezydenta Wrocławia w latach 1990-2001, posła i senatora, przewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Relacja dotyczy powodzi w 1997 roku, mylących informacji agend rządowych o stanie wód i zagrożenia powodziowego, podjęcia przygotowań do nadejścia fali powodziowej i obrony miasta, działań samorządu, służb mundurowych i miejskich oraz pomocy mieszkańców miasta, oczyszczania miasta i strategii rozwojowej podjętej wówczas dla Wrocławia.

Maj Ewa

Relacja Aleksandra Gleichgewichta

Obszerna, dwuczęściowa relacja Aleksandra Gleichgewichta, działacza opozycji demokratycznej w PRL, współpracownika KOR, współzałożyciela wrocławskiego SKS, redaktora naczelnego "Solidarności Dolnośląskiej", redaktora Radia "S", internowanego w stanie wojennym. Relacja biograficzna Aleksandra Gleichgewichta dotyczy historii rodziny, żydowskich korzeni, działalności opozycyjnej, powstania SKS we Wrocławiu, kontaktów z KORem i wpływu Jacka Kuronia na młodych działaczy opozycji, aresztowania na czas strajku w sierpniu 1980 roku, tworzenia się Solidarności na Dolnym Śląsku, powstania redakcji Biuletynu, a także Radio Solidarność, internowania, emigracji do Norwegii, próby powrotu do Polski na początku lat 90-tych, ponownego wyjazdu do Norwegii. Druga część relacji to moderowana pytaniami część, w której świadek dopowiada i komentuje wydarzenia z współczesnej perspektywy, a także opowiada o najnowszych wydarzeniach w jego życiu takich jak odbudowanie Gminy Żydowskiej we Wrocławiu oraz zaangażowaniu w życie tej społeczności nie tylko ze względów religijnych ale mocniej ze względów kulturowych.

Gleichgewicht Aleksander

Relacja Heleny Onik

Relacja Heleny Onik, zesłanej na Syberię po wybuchu II wojny światowej, dotyczy zesłania, warunków panujących na Syberii, losów zesłanych Polaków, powrotu do kraju, osiedlenia się na Ziemiach Zachodnich i Północnych, relacji Polaków z Niemcami na tych terenach.

Onik Helena

Relacja Aleksandra Lebiedzińskiego

Relacja Aleksandra Lebiedzińskiego, działacza Solidarności Walczącej, dotyczy strajku w sierpniu 1980 roku, organizowacji mszy dla strajkujących, nastrojów względem strajku mieszkańców Wrocławia, codzienności strajkujących, organizacji życia w zajezdni, prób inwigilacji strajkujących, początkowej działalność Biuletynu Dolnośląskiego.

Lebiedziński Aleksander

Wyniki 1 do 100 z 262