- PL OPiP IV-3-1-906
- Podseria
- 1989
Część z Dokumenty Życia Społecznego
[Solidarność Walcząca]
1 rekordów z cyfrowym obiektem Pokaż wyniki z obiektami cyfrowymi
Część z Dokumenty Życia Społecznego
[Solidarność Walcząca]
Część z Archiwa osobiste i kolekcje
List do Zofii Maresz napisany przez nieznaną osobę.
Relacja biograficzna Małgorzaty Jerchel dotyczy dzieciństwa, nauki w szkole, pracy w zawodzie służącej, ślubu, okresu wojny i życia w czasie wojny oraz wychowywania dzieci w czasach PRL. W końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Jerchel Małgorzata
Bajtel. Pismo młodzieży solidarnej
Część z Dokumenty Życia Społecznego
"Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego
Relacja biograficzna Janiny Puły, nauczycielki, dotyczy dzieciństwa i okresu szkolnego, wybuchu wojny, życia pod zmieniającymi się okupacjami – sowiecką i niemiecką, dołączenia do 4. Pułku Zapasowego i udanie się wraz z napierającą armią na zachód, zniszczeń wojennych w odwiedzanych miastach i zakończenia wojny. W dalszej części pojawia się wątek powrotu ojca z obozu jenieckiego, przybycia do Wrocławia, studiów polonistycznych i pracy w szkole.
Puła Janina
Relacja Aleksandra Gleichgewichta
Obszerna, dwuczęściowa relacja Aleksandra Gleichgewichta, działacza opozycji demokratycznej w PRL, współpracownika KOR, współzałożyciela wrocławskiego SKS, redaktora naczelnego "Solidarności Dolnośląskiej", redaktora Radia "S", internowanego w stanie wojennym. Relacja biograficzna Aleksandra Gleichgewichta dotyczy historii rodziny, żydowskich korzeni, działalności opozycyjnej, powstania SKS we Wrocławiu, kontaktów z KORem i wpływu Jacka Kuronia na młodych działaczy opozycji, aresztowania na czas strajku w sierpniu 1980 roku, tworzenia się Solidarności na Dolnym Śląsku, powstania redakcji Biuletynu, a także Radio Solidarność, internowania, emigracji do Norwegii, próby powrotu do Polski na początku lat 90-tych, ponownego wyjazdu do Norwegii. Druga część relacji to moderowana pytaniami część, w której świadek dopowiada i komentuje wydarzenia z współczesnej perspektywy, a także opowiada o najnowszych wydarzeniach w jego życiu takich jak odbudowanie Gminy Żydowskiej we Wrocławiu oraz zaangażowaniu w życie tej społeczności nie tylko ze względów religijnych ale mocniej ze względów kulturowych.
Gleichgewicht Aleksander
Głos Sosnowiec. Biuletyn Informacyjny TKZ NSZZ "Solidarność" KWK "Czerwone Zaglębie"
Część z Dokumenty Życia Społecznego
TKZ NSZZ "Solidarność" KWK "Czerwone Zagłębie"
Relacja Ludwika Leszka Wardzichowskiego
Relacja biograficzna Ludwika Leszka Wardzichowskiego, podpułkownika i pierwszego powojennego dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, dotyczy nauki w Korpusie Kadetów i Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu w okresie międzywojennym. Drugą część narracji stanowi opowieść o udziale w 18 Dywizji Piechoty i 18 Pułku Artylerii oraz walce na froncie podczas II wojny światowej. Kolejna część narracji dotyczy powojennej działalności w Spółce Brackiej, odbudowy śląskich szpitali, pracy na stanowisku dyrektora szpitala w Bytomiu oraz tworzenia Akademii Medycznej.
Wardzichowski Ludwik Leszek
Wrzos. Biuletyn Informacyjny, nr 1
Część z Dokumenty Życia Społecznego
[Solidarność Walcząca]
Głos Sosnowiec. Biuletyn Informacyjny TKZ NSZZ "Solidarność" KWK "Czerwone Zaglębie", nr 49
Część z Dokumenty Życia Społecznego
TKZ NSZZ "Solidarność" KWK "Czerwone Zagłębie"