Gliwice, woj. śląskie

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

Noty źródłowe

Display note(s)

Terminy hierarchiczne

Gliwice, woj. śląskie

Terminy równoznaczne

Gliwice, woj. śląskie

Powiązane terminy

Gliwice, woj. śląskie

12 Opis archiwalny results for Gliwice, woj. śląskie

Only results directly related

Relacja Aleksandra Gleichgewichta

Relacja Aleksandra Gleichgewichta, działacza opozycji demokratycznej w okresie PRL, współpracownika KSS „KOR”, działacza NSZZ „Solidarność”, redaktora naczelnego Radia „Solidarność” we Wrocławiu, internowanego w stanie wojennym. Relacja dotyczy wydarzeń sierpnia 1980 roku, aresztowania tuż przed rozpoczęciem strajku oraz początków Solidarności we Wrocławiu.

Gleichgewicht Aleksander

Relacja Andrzeja Szafrańskiego

Obszerna relacja Andrzeja Szafrańskiego dotyczy okresu studiów na Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie, stażu w Polskich Liniach Oceanicznych, pracy w funkcji dyrektora ekonomicznego przedsiębiorstwa w Żegludze Bydgoskiej, pracy w Zjednoczeniu Żeglugi Śródlądowej i Stoczni Rzecznych, które w wyniku deglomeracji otworzyło swoją filię we Wrocławiu, pracy stanowisku dyrektora Żeglugi na Odrze pomiędzy 1979 a 1992 rokiem, funkcjonowania przedsiębiorstwa w trakcie strajków sierpnia 1980 roku oraz podczas stanu wojennego, piastowania funkcji prezesa zarządu piłkarskiego WKS Śląska Wrocław, kontaktów jakie dyrektor dużego przedsiębiorstwa w okresie PRL musiał mieć ze służbami.

Szafrański Andrzej

Relacja Marii Kuś

Relacja biograficzna Marii Kuś. Relacja dotyczy dzieciństwa na pograniczu polsko-niemieckim, II wojny światowej, konieczności dostarczania Niemcom dostaw żywności, wkroczenia do wsi Armii Czerwonej, ukończenia polskiego gimanzjum po wojnie i nauki w Liceum Administracyjno-Handlowym w Rybniku, pracy na stanowisku księgowej, uruchomienia Kopalnii Węgla Kamiennego „Borynia”, strajków w „Boryni” w latach 1980 - 81 oraz pobicia proboszcza Szerokiej - księdza Antoniego Łatko w 1991 roku.

Kuś Maria

Relacja Renaty Zajączkowskiej

Relacja Renaty Zajączkowskiej dotyczy dzieciństwa na przedwojennym Górnym Śląsku, doświadczeń wojennych, wkroczenia Armii Radzieckiej do Gliwic, organizowania codzienności w powojennej Polsce, przeprowadzki do Wrocławia i trudów życia w nowym miejscu,
działalności w Niemieckim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym we Wrocławiu.

Zajączkowska Renata

Relacja Janiny Poburki

Relacja Janiny Poburki pochodzącej z Trembowli, dotyczy losów rodziny podczas II wojny światowej, przesiedlenia na Ziemie Zachodnie i Północne w 1957 roku, organizacji życia w nowym miejscu.

Poburka Janina

Relacja Ignacego Goldwassera

Relacja Ignacego Goldwassera, członka Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu". Relacja dotyczy dzieciństwa w żydowskiej rodzinie mieszkającej w Borysławiu na Kresach Wschodnich, wybuchu II wojny światowej i powstania getta w Borysławiu, Holocaustu, pobytu w obozie pracy w Drohobyczu, ucieczki i ukrywania się, wyjazdu na Ziemie Zachodnie i Północne, życia żydowskiego na Dolnym Śląsku, funkcjonowania Komitetów Żydowskich, TSKŻ-u, żydowskich spółdzielni pracy oraz Towarzystwa Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej, pracy zawodowej związanej z kolejnictwem oraz dziejów współczesnego Izraela.

Goldwasser Ignacy

Relacja Franciszka Drobnego

Realcja Franciszka Drobnego dotyczy przedwojennych świąt, przeżyć związanych z II wojną światową, pracy w kopalni podczas wojny, życia w Bytomiu w latach PRL, studiów na kierunku fizyka i pracy w szkolnictwie. W czasie nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza 100 100-latków na 100 lecie.

Drobny Franciszek

Relacja Aleksandra Tarnawskiego

Relacja biograficzna Aleksandra Tarnawskiego, żołnierza Armii Krajowej, majora Wojska Polskiego, dotyczy dzieciństwa, studiów na Uniwersytecie Lwowskim na Wydziale Chemii, dołączenia do tworzącej się armii pod dowództwem generała Sikorskiego we Francji, emigracji na Węgry, przedostania się do Francji i Wielkiej Brytani, konspiracyjnych wojskowych szkoleń, desantowania do Polski, pracy w Polskim Radiu w Warszawie, okresu powojennego spędzonego w Warszawie i życia zawodowego związanego z Politechniką Gliwicką.

Tarnawski Aleksander